Сторінка
1
Тема уроку: Декоративно-прикладне мистецтво (на місцевому матеріалі)
Мета уроку: Ознайомлення з історичними витоками розвиту декоративно-прикладного мистецтва та його представниками; навчити цінувати красу, створену руками народних умільців; виховувати любов до прекрасного, повагу до культурної спадщини народу, традицій праці людей, бережливе ставлення до творі народних майстрів; розвивати інтерес до пізнання українського народного мистецтва, естетичний смак.
Обладнання: для вчителя – експонати шкільної світлиці, розширена виставка робіт народних майстрів Прикарпаття, виставка учнівських робіт, аудіозапис українських народних пісень; для учнів – дослідників – зразки виробів декоративно-прикладного мистецтва (різьби по дереву, гончарства, лозоплетіння, писанкарства, витання флористики та бісероплетіння) учнів –практиків – зразки весільного віночка, голка, стрічка, акрилонові нитки, фольга.
Тип уроку: розширення та поглиблення знань, умінь та навичок.
Форма проведення: зустріч з народною майстринею ткацтва.
Хід уроку
І. Організаційна частина
(звучать українські народні пісні)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Ми раді вітати в нашій шкільній світлиці, в кімнаті народного мистецтва, усіх, хто любить наш край, хто пишається тим, що народився на цій землі, усіх, кому дорогі прадідівські традиції нашого народу.
Прикарпаття – край давньої та багатої культури, де з покоління в покоління зберігалося народним генієм все цінне. Створене, щоб прикрашати життя, народне мистецтво стало складовою частиною. Національної художньої культури, невичерпним джерелом її розвитку.
Вчитель зачитує вірш “барви мистецтва”
А вічності дзвін знов лунав на світанку,
Крізь тумани століть у квітучім серпанку,
Що є на Вкраїні незмінне багатство –
Це наше барвисте народне мистецтво.
І казковим орнаментом квітне хрестик, низинка,
Білосніжним мереживом, мов павутинка.
І барвінкове суцвіття про проста в тім серпанку,
В молодій чудовій святій вишиванці.
А у розцвіті барв з колоритом чудовим
Народився яскравий килим народний.
Ось. Різьблена таріль, скринька та топірець –
Шкріблякові нащадки донесли до нас.
У прикрасах тонких відчувається дзвін,
У прозорих струмках відбивається він.
І нема в цій красі ні межі, ані краю.
В ній священна любов в низ посланні із раю.
Хай цвіте, хай усюди примножиться рясно
Неозоре яскраве Прикарпаття мистецтво.
Хай чарівність його назавжди окриляє,
Хай квітує красою народне багатство.
Сьогодні на нас чекає зустріч з талановитою майстринею нашого села: Романенчук Катериною Іванівно. Та талановитими учнями нашої школи, які поділяться з нами своїми досягненнями в декоративно-прикладному мистецтві.
Роботи наших майстринь – це справжнє диво, яскраве, квітуче, що полонить фантазією, довершеністю.
Вони сьогодні розкажуть нам про своє ремесло, про родинні традиції, продемонструють свої роботи, одним словом, допоможуть збагатитися нам духовно і творчо від спілкування з мистецтвом прекрасного.
Для того щоб відчути і зрозуміти справжню цінність творів народного мистецтва, ми отримаємо певні знання про те, як народжуються ці витвори. Виникло декоративно-прикладне мистецтво з любові до рідного краю, і сьогодні воно відбивається різними орнаментами та веселковими барвами в композиціях нашої виставки.
А ще ми покажемо нашим гостям наше традиційне диво, яке передається із покоління в покоління і живе до цього часу. Це обирання молодої у вінки. І елементи які це дійство супроводжують.
Учні класу отримали попереднє завдання підготувати повідомлення про такі види декоративно-прикладного мистецтва як різьблення по дереву, писанкарство, витинанка, гончарство, плетіння, флористика. На наступних уроках ми більш детально будемо знайомитись з цими видами народного мистецтва.
А зараз ми послухаємо повідомлення учнів-дослідників.
ІІ. Розширення та поглиблення знань, умінь, навичок.
Повідомлення учнів – дослідників
Перший учень (розповідає про різьблення з демонстрацією зразків)
Дерево в нашому краї було одним із найулюбленіших у народі матеріалів для обробки. Мистецтво оздоблення різьбою в ХІХ ст. Мало не всі речі, необхідні у житті, виготовлялися з дерева: меблі, хатнє начиння, посуд, знаряддя праці реманент, вози – майже все це прикрашалось різьбою.
Від батька до сина, від діда до внука, передавалися різні види. Техніки різьблення, елемент орнаментів, принципи побудови орнаментальних композицій, способи виготовлення інструменту для різьблення.
Другий учень (розповідає про писанкарство з демонстрацією зразків).
Наші пращури вірили, що писанка має магічну силу. З тієї хвилини, коли на яйце наносився орнамент, воно переставало бути простим яйцем, а ставало святою - писанкою. Бо ж ці орнаменти були не просто малюками, а таємничими знаками, пов’язаними з магічними обрядами. Шкода, що сьогодні люд вже розучилися “читати” писанки, адже це символи добра, сонця, життя.
Третій учень (розповідає про гончарство з демонстрацією зразків)
Гончарство – одне є найскладніших і в той же час найцікавіших народних ремесел. Успіх тут значною мірою залежить від знання секретів випалювання, адже вогонь може зіпсувати, звести нанівець прекрасну роботу майстра. Мабуть, колись дуже давно людина помітила, що шматок глини, випадково опинившись у вогні завтердіває до міцності каменю. Це і стало поштовхом до подальшого бурхливого розвитку гончарства.
Ми часто бачимо у бабусі в хаті макітру чи глечик. Беручи до рук такий посуд, уявляємо, як він народжувався. У таких виробах відчуваються сила землі, тепло людських рук, подих нашої історії.
Четвертий учень (розповідає про лозоплетіння з демонстрацією зразків)
1 2