Сторінка
2
Плетіння – одне з найдавніших ремесел. Воно виникло, як і кераміка, раніше, ніж обробка дерева, метал, які потребували відповідних знарядь виробництва.
Кожний з цих видів має свої художні особливості. Лоза – найпоширеніший природній матеріал, який завдяки своїй міцності та зручності в роботі став основою для виготовлення різноманітних побутових виробів великих і малих форм.
П’ятий учень (розповідає про витинанку та демонструє зразки робіт)
Шостий учень (розповідає про флористику з демонстрацією зразків)
Слово вчителя
А зараз про самобутність вишивки розповість нам учениця 10 класу (з демонстрацією своїх власних робіт)
З мистецтвом ткацтва нас ознайомить народна майстриня Романенчук Катерина Іванівна (з демонстрацією своїх власних робіт).
Після чого запитання класу до майстрині.
У нашому селі залишалась чудова традиція, яка передається віками і не забувається нами.
Український вінок є невід’ємною частиною традиційного костюму молодої дівчини
Перший віночок дівчині плела мати в три роки, а в сім років віночок дівчині вперше вплітали яблуневий цвіт. До вінка прив’язувати стрічки. Вінки плели обов’язково з живих квітів, бо кожна квітка мала своє значення. З віком пов’язано багато повір’їв та легенд, а також віршів та пісень.
Це вбирання молодої (дівчини яка виходила заміж) у вінки. Вінок набрав обрядового значення і став символом переходу від юнацтва до дорослого, сімейного життя.
В різні часи вінок доповнювали різні елементи, але основними були великі і малі вінки, основний – зелений вінок, та стрічки з кокардами. Детальніше про це нам розповість наша майстриня. Яка також обізнана з цим звичаєм, та продемонструє на прикладі.
Ще однією традицією, яка доповнює великий вінок, є малий нагрудний вінок, який шили молодиці. У п’ятницю перед весіллям молодят снувало повір’я що вінок повіванні шити тільки молодиці, які перебувають тривалий час у шлюбі, що це впливає на долю молодят. Зараз наші молодиці покажуть деталі та зразочок нагрудного вінка.
ІІІ. Демонстрація вінка
(Під музику демонструють вбирання вінків, а учні – практики шиють нагрудний вінок)
ІV. Підсумок уроку
1. Узагальнення, систематизація знань і вмінь позначення інтерактивної системи
V - я знаю
+ - нова інформація
? – хотіли б дізнатися більше
! – мене здивувало
Скласти сенкан до слова “вінок”
2. Вчитель виставляє оцінки учням-дослідникам за підготовлену інформацію про види декоративно-прикладного мистецтва мотивуючи кожну оцінку.
Заключне слово вчителя.
Ось і підійшла до кінця наша зустріч. Ми щиро дякуємо нашим гостями за чудове спілкування. Хочеться, щоб ми запам’ятали сьогоднішній урок. Можливо хтось з цього дня почне творити і ваша творчість принесе радість людям.
Хочеться вірити, що ви відчули, відкрили для себе красу кращих творів народного мистецтва, зрозуміли їхню щирість, величину простоту. Сьогодні ви спілкувались з народними майстринями, які віддають нам усе краще, що вони несуть у своїй душі. Вся їхня праця, всі промисли – на щастя, на радість людям.
Хіба може бути мета краща і благородніша.
V. Домашнє завдання
Підготувати інформацію про оберегові символи і вишивці, ткацтві, писанкарстві (з використанням місцевого матеріалу)
1 2