Сторінка
8
РОЗДІЛ ІІІ
Методика та послідовність
виготовлення виробу.
Вишивання – це багатотривала клопітка робота, яка потребує терпіння і врівноваженості.
Одним із важливих аспектів для вишивання набору серветок є правильний підбір тканини, на якій я буду вишивати.
Я вибрала для вишивання тканину із полотняним переплетенням ниток, виткану хрестиковим методом, щоб можна було легко розрахувати нитки і щоб вони утворювали правильний квадратик. Такою тканиною є відома нам панама, яку випускають двох видів – густоткану і рідкоткану. Від того, якого ткання буде панама буде залезжати і результат вишивання. Для роботи я використалагустоткану тканину.
Невід‘ємним компонентом для вишивання є правильний підбір ниток. Для своєї роботи я використовувала спокійні не крикучі тони ниток.
Для виконання роботи я застосовувала дві техніки вишивки: косий хрестик і мережка.
Шов “косий хрест” утворюється з двох діагональних перехрещених стібків. Вишивають цим швом у горизонтальному, вертикальному і діагональному напрямках. Невеличкі частини узору можна вишивати окремими хрестиками.
Мережка – ажурний узор, зроблений на місці висмикнутих з тканини ниток.
Кінцевим етапом роботи над вишиванням виробу є прання та прасування. Прати вишиті речі треба дуже обережно, щоб фарба на кольорових виробах не злиняла та щоб не пошкодити ажурні вишивки.
При полосканні кольорових вишивок у воду додають 1-2 чайні ложки оцту, щоб надати ниткам блиску. Якщо дозволяє тканина, вишивки після полоскання підкрохмалюють і підсинюють.
РОЗДІЛ ІV
Методика викладання декоративно-прикладного мистецтва в процесі навчання дітей в школі.
Загальновідомо, що одним з найпоширеніших видів ручної праці та народного мистецтва з давніх-давен було вишивання. Ручна вишивка сприяє розвитку особистості, її образному мисленню, естетичному вихованню, а також координації рухів, відчуття простору. Воно несе в собі можливість вияву мистецьких принад – тут поєднуються художні, естетичні, етичні смаки, розвивається пам‘ять, формуються зосередженість, збагачуються уява і художнє сприйняття довколишнього світу.
Знайомлячи дітей з техніками виконання вишивки я пропоную такий поширений план-конспект уроку.
Тема: Техніка виконання хрестикових швів.
Мета: Дати початкову уяву про техніку вишивання, осносні прийоми виконання техніки – хрестикових швів.
Розвивати в учнів творчу уяву, наполегливість, спостережливість, зосередженість, естетичні смаки, самостійність.
Виховувати охайність, повагу до творчості, творчих дій, любов до вишивання, творчий підхід до вирішення цих завдань.
Ілюстративний матеріал: малюнки – зразки вишивок, таблиці із послідовністю виконання різних технік, зразки вишивок різними техніками.
Інструменти і матеріали: нитки, голки, тканина-панама, ножиці.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку.
І. Організаційна частина.
Вчитель вітається з класом, перевіряє готовність учнів до уроку, проводить вступний інструктаж з безпеки праці, гігієни.
ІІ. Ознайомлення учнів з темою уроку:
Вчитель розповідає про історію виникнення вишивки.
1) Вступна бесіда.
Техніка вишивання “хрестом”, або “хрестиком”, та “напівхрестом” – одна з найвідоміших і найулюбленіших у народних вишивках.
Особливого поширення вишивки “хрестом” набули у другій половині минулого століття. Ним вишивали одяг і рушники нитками червоного і синього або червоного і чорного кольорів. І в наш час цими швами оздоблюють дитячі й чоловічі сорочки, жіночі блузки та плаття, скатерті, серветки, вишивають килими й панно, сумки, диванні подушки та інші речі.
ІІІ. Демонстрація і аналіз зразка.
Вчитель розповідає про різноманітні техніки виконання вишивки: низинку, гладь, мережку, занизування, болгарський хрест, косий і прямий хрестик; показує таблиці; ознайомлює з технологією виконання косого хрестика.
IV.Практична робота учнів.
Діти виконують дану роботу, створюють власний ескіз орнаменту для вишивання косим хрестиком.
V. Підведення підсумків уроку.
Вчитель оцінює роботу учнів. Запитує в них, що цікавого, нового вони дізналися на уроці. Учні демонструють свої роботи на виставці.
VІ. Прибирання робочих місць.
Завдання додому.
Вчитель пропонує учням поцікавитись у шкільній бібліотеці літературою з історії вишивання, опрацювати її.
ВИСНОВКИ
Протягом століть створювалося народне мистецтво, розмаїте й багатогранне. Виникло воно з любові до рідного краю, всього навколишнього світу і з потреби не тільки бачити і відчувати красу, а й творити її власними руками.
Вишивка відбиває живописну, графічну й орнаментально-композиційну культуру народу. Разом з тим вона є результатом як матеріально-практичної, так і духовної діяльності людей. У ній міститься інформація про орнамент, композицію, колорит, вона охоплює і сферу знань, естетичні погляди, смаки, а також звичаєво- обрядові аспекти, естетичні переконання.
Художнє вишивання – один з найбільш поширених видів народного мистецтва, в якому втілені кращі традиції народу – приносить і буде приносити радість тисячам його шанувальників.
У нашому сьогоденні чудово поєдналося традиційне і сучасне творче начало. Гляньте навколо - і ви побачите, як гарно доповнюють сучасний інтер‘єр декоративні рушники і панно, килими і верети.
Кравці і вишивальниці запозичують із скарбниць народного мистецтва крій і чудові візерунки, використовують як старовинні, більш складні, так і нові – декоративні, легші у виконанні шви.
Ручне вишивання не потребує якогось спеціального обладнання, але вимагає уваги, старанності та акуратності.
ЛІТЕРАТУРА: