Сторінка
2

Ставропігійна козацька церква

На освяченні 8 серпня 2003 року чотирьох кованих хрестів (Хрест «Сонце Правди» та трьох хрестів «Сонце Слави») перед встановленням їх на церковних банях були присутні священнослужителі УПЦ КП, УАПЦ та УГКЦ, представники владних структур і громадських організацій та мешканці Відрадного. Очолював цю урочисту подію Предстоятель УПЦ КП Патріарх Філарет. Він же 14 жовтня того самого 2003 року здійснив урочистий чин освячення першої козацької церкви в новому тисячолітті. Того дня відзначалося велике церковне свято Покрови Пресвятої Богородиці та державне свято - День Українського козацтва. Отож відразу по закінченні Божественної Літургії під стінами цієї церкви відбулася Велика Рада Українського козацтва, на якій делегати, що з’їхалися сюди з усієї України, одноголосно переобрали гетьманом України гвардії генерал-лейтенанта І.Г. Біласа на черговий термін. Козаки також урочисто посадили поруч із церквою привезений ними жолудь із знаменитого тисячолітнього «Хортицького Дуба», як символ невмирущості української-козацької нації.

Враховуючи непересічне значення козацької церкви Покрова Пресвятої Богородиці у відродженні національної гідності й поваги до прадідівських прагнень бути на власній землі господарями 23 вересня 2004 року Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет видав Указ про надання козацькій церкві статусу Ставропігії у складі Української Православної церкви Київського Патріархату.

Пишний бароковий іконостас та інтер’єр для нового храму виготовили різьб’ярі з Києва - Воропай Ф.А. та Львова - Бабійчук І.А. оздобивши його Богородичними мотивами (лілеями, а також різьбленням виноградної лози та листя аканту). Левову частину ікон, у стилі так званого Мазепинського бароко, написав київський художник О.Цугорка.

http://mamajeva-sloboda.ua/images/uploadpic/Diva%20Marija2.jpg

Образ "Богородиця Слобідська Цариця Козацька" Художник Олександр Цугорка.

Чільним образом храму написаним О.Цугорка є ікона «Богородиця Слобідська Цариця Козацька» - за свідченням М.Грушевського подібна ікона ще до 1897 року знаходилась в родовій Михайлівській церкві Гетьмана Богдана Хмельницького в селі Суботові. Також в оздобленні храму приймали участь художники С.Герасименко, Д.Бєлянський, В.Недайборщ, О.Кудрявченко. Сьогодні посаду настоятеля храму обіймає протоієрей Роман Фурдин.

В пам’ять про 230 річницю свавільного руйнування військами Катерини ІІ Запорізької Січі, 14 жовтня 2005 року поруч із Ставропігійною козацькою церквою Покрови Пресвятої Богородиці було встановлено пантеон з 38 кам’яних хрестів із степового пісковика, на яких викарбувано назви всіх тридцяти восьми куренів Війська Запорізького Низового, котрі були урочисто освячені єпископом Білоцерківським (УПЦ КП) Олександром.

На Водохрище 2005 року храм відвідав Президент України Віктор Ющенко. Вдруге Президент України прибув на Водохрещу 19 січня 2006 року з членами Кабінету Міністрів України та іншими офіційними особами. По закінченні Божественної Літургії в крижаній Йорданській воді, в ополонці, вирубаній в озері, поруч із козацькою церквою купалися брати Віктор і Петро Ющенки, Юрій Єхануров, Віктор Балога, Олександр Киреєв та Ігор Ліховий, Міський голова Олександр Омельченко, директор Центру народознавства «Козак Мамай» Костянтин Олійник, а також всі бажаючі.

Хоча церква збудована в новому тисячолітті, серед киян вже утвердилась думка про те, щоб хлопчик виріс справжнім козаком і мужнім чоловіком його треба хрестити саме в цій козацькій церкві, а дівчатам потрібно йти ставити свічку і молитися до ікони "Богородиці Слобідської Цариці козацької", з тим аби Вона послала їм гарного нареченого.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Народознавство»: