Сторінка
3
У поета – громадянина існує кредо, заява – заклик: “Частина бути постає, мабуть, що не без прав. Ми на землі не просто. Нас вік собі обрав. А звідси, отже, і обов’язок перед кожним на землі. Перед Ярославом Руданцем – поетом багатожанровим і, безперечно, талановитим – особливий обов’язок і дуже добре, що він цей свій обов’язок перед читачем глибоко знає і усвідомлює.
[4, с. 7]
Ось як сам автор описав свої зобов’язання перед нами – читачами і передав повагу у своїй другій збірці “Хвилина дощу”: Як багато хвилин іде на буденщину і як мало хвилин на пізнання барв поетичних. Та знову йду на зустріч з Тобою, мій дорогий читачу. А ще відважуюсь постукати у двері до того, хто ніколи не читав вірші. Прошу не поспішати, прошу уважно вичитати “Хвилину дощу”, бо у неї – мій світ.
[7, с. 2]
Мені було дуже легко знайти спільну мову з автором і порозумітися. Він спілкувався зі мною лише півгодини, а вже був ладен допомогти мені чим тільки міг. Отже, я можу з впевненістю сказати, що Ярослав Руданець є дуже простою і доброзичливою людиною.
Ярослав Руданець – непересічний поет, самобутній, з власним світобаченням й світосприйняттям, який завжди у русі й пошуку, якого все хвилює. Він не спостерігач, який лише фіксує дійсність. Він – фігура динамічна, громадянин, котрому болять проблеми української багато страдницької землі. І поет пише:”Це жах від рідного податись в сторону словчка, що як небо голубе. Як винести гіркотну ношу сорому за тих, хто зраджує тебе!” Ніби гімн проголошує Ярослав Руданець рідній мові. І це прекрасно. Бо поет добре знає, чого хоче його народ, а тому й сам глибоко переконаний у власній правоті.
[4, с. 7]
Пройшов тиждень від моєї першої зустрічі з поетом, і ми знову зустрілись. Він надав мені багато ново і цікавої інформації про себе і про свою творчість. Він дуже переймався моє роботою, метою цієї роботи і навіть моїм майбутнім. Кожне його слово вселяло в мене якусь величезну віру в себе і в свої сили.
“Все те, що ви напишете буде правильним, бо це будуть ваші думки і ваше дослідження. Не бійтеся, а пишіть те, що ви думаєте і відчуваєте. Я вірю в те, що ваша наукова робота буде найкращою не лише в Коломиї, а й усій Івано-Франківській області. Хай допоможе вам Бог!” , - ці слова сказав мені Ярослав Руданець при нашій останній зустрічі. Можливо, якби він не сказав мені цього, я б не мала снаги для того, щоб продовжити свою роботу. Після моєї з автором розмови мені просто невимовно захотілося довести усьому світові, що я справді можу написати щось варте уваги. Спасибі за підтримку і віру в мене Ярославу Руданцю. Я постараюсь виправдати його сподівання.
2.2. Сторінка життя поета
Звичайно, у кожної людини є своя доля. Яка заставляє робити людину ту чи іншу справу. Так, як і у випадку з Василем Рябим, на питання: що спонукає Ярослава Руданця писати? Я спробувала знайти спочатку відповідь у його біографії. Та, на жаль, я не знайшла нічого. Але, досліджуючи творчість поета, не можна випускати з поля зору його біографію. Тому до вашої уваги я пропоную найцікавіші, на мою думку, факти з життя Ярослава Руданця.
Ярослав Руданець народився 17 червня 1953 року в селі Задубрівці Снятинського району Івано-Франківської області. Закінчив школу в рідному селі (1960-70). Вчився на верстатника в Коломийському ПТУ-10. (1970-71). З 1971 року Ярослав працює на Коломийському деревообробному заводі. Перші свої вірші опублікував у снятниській районній газеті (1969). Публікується в періодиці. Є автором пісенних текстів. Ярослав Руданець – керівник кітстудії “Коломийка”.
[2, с. 46]
Я довго шукала відповідь на питання, яке мене найбільше турбувало. І нарешті в одному з випусків газети “Вільний голос” я знайшла відповідь.
- Чому я пишу? Бо часом читаючи якусь збірку, не знаходжу там вірша, якого хотів би знайти. Отак, сідаю і пишу його сам, - розповідав про себе Я.Руданець, коломийський поет.
Це дуже важливо – залишити у вічності свій слід, своє слово, свою думку. Може, тому так щиро звучать слова: .Своєї головної ролі
Не відкидаю
на відтак.
В тому й сутність людини, що кожна мить має бути творенням – краси, добра, себе самої.
[1, с. 10]
З цього невеличкого уривка інтерв’ю можна знову ж таки переконатися у тому, що автор, як ніхто інший із знайомих мені людей, усвідомлює свій обов’язок перед своїм рідним містом, своєю державою. Я вдячна Богу за те, що з його допомогою я змогла познайомитися і глибше пірнути в світ поезії цього добродушного автора.
Часто, шукаючи необхідну літературу для своєї роботи, я натрапляла на різні інтерв’ю з автором, в яких поет детальніше розповів про деякі випадки і події свого життя.
- Слава до мене прийшла на 45 році життя. Якщо це слова. Не гадав бути піснярем, бо треба мати, мабуть, відповідну освіту, а в мене лише диплом про закінчення профтехучилища в Коломиї. В рідному селі мене вже знали, як автора замітки про мамин труд в колгоспі, яку опублікувала газета “Ленінська правда”. А місті над Прутом на поч 70-х записався в літообєднання “Коломийка” при редакції газети “Червоний прапор”