Сторінка
2
Згідно з теоремою Вієта поліном розкладається на множники вигляду , де - корені полінома, тобто
Нехай і - комплексно спряжені корені. Тоді їм відповідатиме в розкладі два множники і . Їх добуток
Отже, кожній спряженій парі комплексних коренів відповідає множник вигляду . Серед коренів полінома можуть виявитися кратні. Якщо врахувати це, то розклад полінома на множники запишеться так:
(8.21)
де - кратності дійсних коренів, - кратності пар комплексно спряжених коренів.
Нехай правильний дріб має вигляд , де і – степені поліномів і і розкладається на множники так, як це показано в (8.21). У курсі алгебри доводиться, що кожному простому дійсному кореню відповідає простий дріб , а - кратному відповідає сума простих дробів:
Кожній парі комплексно спряжених коренів відповідає простий дріб вигляду , де кожній - кратній парі комплексно спряжених коренів відповідає сума простих дробів:
Розглянемо конкретний приклад розкладу на прості дроби правильного раціонального дробу
в якому знаменник уже розкладений на множники. Коренями знаменника є однократний корінь 1, двократний корінь 2, двократна пара комплексно спряжених коренів (корені рівняння ), однократна пара комплексно спряжених коренів (корені рівняння ).
Отже , заданий дріб може бути поданий як
де - невідомі коефіцієнти , які треба обчислити, виходячи з того, що написана рівність є тотожністю. Її можна записати , звільнившись від знаменників:
Якщо прирівняємо коефіцієнти за однакових степенів у правій і лівій частинах одержаної тотожності після того, як у правій частині будуть виконані дії і згруповані члени з однаковими степенями , то одержимо систему дев’яти лінійних рівнянь із дев’ятьма невідомими відносно невідомих коефіцієнтів, які й знайдемо із вказаної системи рівнянь. У курсі алгебри доведено, що необхідна система рівнянь для визначення невідомих коефіцієнтів завжди має єдиний розв’язок .
Але можна зробити інакше : в написану тотожність замість по черзі підставити корені знаменника дробу ( хоч можна замість підставляти довільні числа.). В результаті одержимо шість невідомих коефіцієнтів. Отже, залишиться знайти ще три коефіцієнти .
При , а при , при матимемо , Звідси дістаємо систему рівнянь з якої знаходимо . При аналогічно знайдемо . Отже, залишилися невідомими . Їх можна знайти, підставляючи в тотожність замість , наприклад, . Із врахуванням значень з системи трьох лінійних рівнянь з трьома невідомими можна визначити .
Інші реферати на тему «Математика»:
Схеми застосування інтеграла до знаходження геометричних і фізичних величин. Обчислення площ плоских фігур в декартових і полярних координатах
Інтегрування правильних дробів, раціональних дробів, ірраціональостей
Похідні і диференціали вищих порядків. Функції, задані параметрично, їх диференціювання
Числові ряди. Збіжність і розбіжність. Сума ряду. Дії над збіжними рядами
Джерела статистики, види середніх та способи їх обчислення