Сторінка
2
Кажуть, що раніше це джерело виходило з протилежного боку берега. Легенда свідчить, що дівчина напилася з нього води до схід сонця й вода пропала. Пізніше вона пробилася ближче до головної дороги. На подяку Всевишньому за воду подружжя Анна і Лесь Гуменюки в 1750 році поставили кам'яний хрест, що зберігся до наших днів. А капличка, що була прямо над джерелом, згоріла У Першу світову війну. Тому й нині кажуть, що йду по воду до каплиці.
Через Білі Ослави протікає річка Ославка, яка бере початок з-під гори Рокита — найвищої вершини в нашому селі. Гірська неспокійна річка вливається в бурхливий Прут, з правого його боку, біля села Добротів. А він несе свої чисті води в Дунай.
З 1 січня 1996 року частина населених пунктів Надвірнянського району набули статусу гірських. Над розробкою і запровадженням Закону "Про статус гірських населених пунктів в Україні" немало попрацювали депутати Верховної Ради від Карпатського регіону. Особливо завдячуємо "своєму" від тодішнього 204 Надвірнянського виборчого округу, народному депутатові України Михайлові Костицькому, юристові за освітою, виходцеві із сусіднього села Заріччя. Під час передвиборної кампанії Михайло Васильович зустрічався з білоославчанами на подвір'ї горішньої церкви.
А згаданий закон спрямований на соціальний захист жителів гірських населених пунктів України, які проживають і працюють у складних природно-кліматичних умовах. Ним визначено, щодо гірських населених пунктів належать населені пункти, які розташовані у гірській місцевості, мають недостатньо розвинуті сферу застосування праці та систему соціально-побутового обслуговування, обмежену транспортну доступність.
Критеріями віднесення населених пунктів до категорії гірських є:
— розташування населеного пункту або частини його, на якій-проживає більш як половина мешканців цього пункту, на висоті 500 метрів і вище над рівнем моря на території, рельєф якої дуже розчленований, та розміщення 60 і більше відсотків сільськогосподарських угідь у межах пункту на схилах 5 градусів і більше;
—якщо на одного жителя припадає менше як 0,15 гектара ріллі;
— суворі кліматичні умови: холодна і довга зима (середня тривалість — не менше 115 днів, середньодобова температура повітря у січні не перевищує мінус 4 градуси за Цельсієм), прохолодне коротке літо, (середньодобова температура у липні не перевищує 20 градусів за Цельсієм), велика кількість опадів (середньорічна сума опадів у рідкому і твердому стані — не менше 600 міліметрів), мають місце селеві явища, повені.
Білі Ослави, що розташовані на висоті понад 500 метрів над рівнем моря і повністю відповідають трьом критеріям віднесення Населених пунктів до категорії гірських, набули статусу гірського села. Для нас, горян, згаданий закон важливий тим, що передбачає державні гарантії соціально-економічного розвитку, пільговекредитування галузей економіки, ряд пільг і для громадян. Органом місцевого самоврядування в нашому селі є сільська рада. Над її приміщенням уже майже десять літ розвівається наш державний синьо-жовтий прапор. З 1989 року сільська рада знаходиться на другому поверсі нового білосніжного будинку в центрі Білих Ослав. Крім кількох кабінеті» урядовців, тут є невеликий сесійний зал. На першому поверсі розміщені пошта, кімната дільничного міліціонера, автоматична телефонна станція "Атлант" на 120 номерів та філія Надвірнянського відділення Ощадного банку № 6346/029.
Прізвища уродженців Білих Ослав у багатьох випадках самобутні. Вони, як і всі українські прізвища, є своєрідною енциклопедією духовної культури, народного побуту, звичаїв. Не в одному з них відбилися вдача українця, його схильність до жарту, влучного слова. Частина прізвищ походить від прізвиськ, що вказували на якусь особливу ознаку зовнішності чи роду занять носія прізвиська. Величезна кількість сучасних прізвищ з'явилася в часи Запорізької Січі.
1 2