Сторінка
5

Держава – якою вона має бути?

Відзначається він , ліберальний режим , на початковому етапі співіснуванням влади монарха та певних первинних демократичних інститутів : наявністі конституції , представницьокого органу , запровадженням різних первинних прав і свобод , наприклад : право приватної власності , свобода конкуренції і ринку , скасуванням привілеїв дворянства та духовенства і допущенням до влади представників третього стану – буржуазії .

У сучасних умовах ліберальний режим це перехідний тип від тоталітарного режиму до демократичного режиму . Прикладом можуть стати держави , що були у складі СРСР , після його розпаду , так звані держави пострадянського періоду.

5.Види територіального устрою

держави

Форма територіального устрою держави – це спосіб її територіальної організації , який проявляється в особливостях її адміністративного устрою та поділу владних повноважень між центральними і місцевими органами влади .

За формою територіального устрою розрізняють такі держави як : унітарні , федеративні та імперії . Вонив свою чергу можуть класифікуватись , як прості : унітарна , або складні : федерація , конфедерація – федеративні , імперія . Розглянемо кожну з простих та складних окремо .

Першою є проста або унітарна держава . Головною її характеристикою є цілковита політична єдність . В її

складі немає суверенних об’єктів , які б мали самостійну правосуб’єктність . Іншими словами у складі такої держави немає інших держав . Крім того вона характеризується наявністю єдиних органів політичної влади , єдиною конституції , законодавства , громадянства тощо .

Унітарна держава являє собою єдине територіальне ціле , яке відрізняється лише особливостями територіального поділу , тобто поділу території держави на окремі адміністративні одиниці , і на основі цього поділу утворюються і діють певні органи самоврядування .

Приклади унітарної держави : Польща , Республіка Білорусь , Україна , Франція , Китай , Єгипет…

Як я вже писала складні держави поділяються на федераці , конфедерації та імперії .

Федерація - це державно – правове об’єднання суверенних держав з власної волі , верховна влада тут належить спільним центральним органам , які здійснюють її як до кожного суб’єкта федерації , так і до всієї федерації . Можна ще сказати, що це союзна держава , що складається з територій її складових частин , які мають обмежиний суверенітет .

Юридичною основою для об’єднення унітарних держав в федерацію є союзний договір . Згідно з цим договором вони передають частину своїх суверенних повноважень спільним верховним органам влади . Кожна частина федерації має свої вищі органи влади і одночасно створюють спільні з обов’язковим у них суб’єктів федерації , діють подвійні конституції , подвійне громадянство , вони мають право видавати свої власні закони і т.і. Федерація є також повноправним учасником міжнародних політичних відносин .

Прикладом федерації може стати Російська Федерація , Федеративна Республіка Німеччини , США …

Конфедерація – це договірний союз держав при якому кожна з них зберігає повний суверенітет. Навідмінну від федерації , конфедерація характеризується не наявністю , а відсутністю єдиного громадянства , спільної території , спільних органів державної влади … Це лише тимчасове об’єднення суверенних держав для вирішення ними конкретних проблем . Це можуть бути військові , економічні , політичні питання .

Ще одною відмінністю між конфедерацією і федерацією є те , що конфедерація не є самостійним учасником міжнародних відносин , бо кожна з її частин залишається ним .

Прикладом конфедерації може бути Швейцарія , хоча за своїм устроєм є федерацією .

Останньою формою територіального устрою є імперія .

Імперія - це складна держава , що складається з головної держави - метрополії і колоній , які були нею завойовані . Метрополія є суверенною , а колонії - несуверенними .

Прикладів цій формі державного устрою на сьогоднішній день немає , але в минулому вона була дуже поширена , наприклад Велика Російська імперія …

6. Характеристика України як

держави

Становлення сучасної незалежної українсьокої держави почалося з моменту прийняття Верховною Радою України Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року .

Юридичне закріплення повної самостійності України поза СРСР було Актом проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року.

19-20 серпня в Москві відбулися події , що одержалиназву “Путч ДКНС”. Виходячи з небезпеки, що нависла над Україною , Верховна Рада України прийняла Акт проголошення незалежності України .

Україна - найбільша держава Європи , у ній проживають люди десятків національностей . Київ і Львів , Полтава й Донецьк , Харків і Чернівці , Сімферополь і Хмельницький, Слобожанщина й Галичина , Крим і Закарпаття - все це міста , історичні та географічні райони України , і в кожного з є свої особливості та традиції . Національно - державний устрій України , що встановлений Конституцією нашої держави , покликаний забезпечити поєднання інтересів України в цілому та її окремих місцевостей .

Розрізняють , як я вже писала унітарні та складні держави . Україна є унітарною державою , тобто в її складі немає інших суверенних держав . Це означає , що Україна - єдина держава , територія якої поділяється нa адміністративно – територіальні одиниці , які немають ознак суверенітету . Але , як відомо , окремісамоврядні одиниці можуть мати статус територіальної автономії , що означає мати певну самостійність у межах , що встановлені конституцією та законами тої держави до якої ця територіальна одиниця належить . В Україні такий статус має АРК (Автономна Республіка Крим ).

Те , що Україна є учасником Співдружності незалежних держав (СНД) не суперечить її устрою , бо не обмежує її суверинних прав (співдружність не є державою ( федерацією чи конфедерацією )).

Як ми можемо побачити в частині третій статті другій Конституції України , що територія в межах існуючого кордону є цілісною , тобто забороняється насильницький поділ території держави , та недоторканою , тобто інші держави зобов’язуються утримуватись від будь-яких зазіхань на територію суверенної держави України .

Систему адміністративного устрою України складає Автономна Республіка Крим , області , райони , міста , райони в містах , селища та села .

До складу областей України входять : Віницька , Волинська , Дніпропетровська , Донецька , Житомирська , Закарпатьська , Запорізька , Івано – Франківська , Київська , Кіровоградьська , Луганська , Львівська , Миколаївська , Одеська , Полтавська , Рівненська , Сумська , Тернопільська , Харківська , Херсонська , Хмельницька , Черкаська , Чернівецька , Чернігівська .

Столицею України є Київ , а АРК – Сімферополь .

Політичний режим України , це є ліберальний політичний режим , тобто перехідний від політичного режиму СРСР до демократичного режиму .

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Історія, теорія держави і права»: