Сторінка
2
Серед методів, що сприяють практичному вирішенню питань управління, першорядну роль відіграють методи переконання та примусу або, як здавна повелося їх образно називати, методи «кнута і пряника».
Переконання виявляється у використанні пояснювальних, виховних, організаційних, заохочувальних заходів для формування волі владного суб'єкта чи її перетворення у волю підвладних. Саме переконання формує правосвідомість, внутрішню готовність до сприйняття та виконання загальнообов'язкових велінь.
Адміністративний примус — це різновид державного примусу, змістом якого є застосування заходів адміністративного припинення і адміністративного попередження та адміністративних стягнень.
Адміністративний примус має свої особливості порівняно з іншими видами примусу. Він застосовується у зв'язку з порушенням норм адміністративного права;
застосовується чітко визначеними органами держави, що мають виконавчо-розпорядчі повноваження;
встановлюється адміністративним правом.
Переконання та примус у процесі здійснення управлінських повноважень певним чином взаємодіють. Ця взаємодія засновується на таких принципах, які характеризують співвідношення переконання і примусу:
переконання передує примусові, формуючи правосвідомість громадян;
переконання супроводжує заходи примусу, переплітається з ним, що надає можливість сформувати у суб'єктів почуття обов'язку та відповідальності;
примус застосовується до суб'єктів за умови, якщо до них уже застосовувалися заходи переконання;
примусові заходи застосовуються до громадян, що не здатні скеровувати свою поведінку відповідно до державної волі, якщо засоби переконання не дали позитивного результату.
4. Види адміністративного примусу
Заходи примусу у сфері державного управління чітко визначаються законодавче і поділяються на три групи:
1. Заходи адміністративного припинення — це сукупність заходів державного примусового припинення адміністративних правопорушень, що готуються, а також попередження шкідливих наслідків діянь і забезпечення умов притягнення винних до відповідальності. Серед заходів адміністративного припинення розрізняють:
а) затримання, тобто короткочасне обмеження особистої свободи з метою припинення порушення строком до 3 годин;
б) привід та офіційна пересторога про недопустимість антигромадської поведінки, що застосовуються до осіб у випадку, якщо вони добровільно не з'являються за викликом до органів міліції;
в) вказівка порушникові на протиправність його дій і вимога негайного припинення їх;
г) вилучення майна, документів, що можуть стати об'єктами адміністративних правопорушень, або перебувають у неправомірному володінні, чи є речовими доказами;
д) тимчасове відсторонення працівників від виконання робіт з метою запобігання шкідливим наслідкам певних виробничих функцій;
ж) огляд осіб і речей за наявності інформації про можливість скоєння правопорушення;
з) перевірка документів, що посвідчують особу;
і) застосування заходів фізичного впливу та спецзаходів, зокрема наручників, зв'язування, дубинки (забороняється застосування цих заходів до жінок з ознаками вагітності, малолітніх, осіб похилого віку та інвалідів).
2. Заходи адміністративного попередження застосовуються з метою запобігання адміністративним правопорушенням, попередження та боротьби зі стихійним лихом, епідеміями, епізоотіями, сільськогосподарськими шкідниками. Серед них: закриття окремих ділянок кордону; заборона в'їзду та ввезення (вивезення) вантажів, карантин, припинення руху транспортних засобів; адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі.
3. Адміністративні стягнення, тобто передбачені санкціями адміністративних норм примусові заходи, що застосовуються внаслідок порушення адміністративних заборон. Вони є формою осуду поведінки порушника та обмеження його правових інтересів. Серед них: попередження, оплатне вилучення предмета, конфіскація предмета, позбавлення спеціального права, наданого громадянинові, виправні роботи, арешт.
1 2