Сторінка
4

Міські вибори і накази

 

Збереження

грошового

податку  

Часткове зменшення грошового податку  

Скасування податкових заборгованостей  

Менші тарифи за імпортовану з Криму сіль  

Звільнення міщан або міських селян від безпдатних державних робіт  

Чернігів  

         

Лубни 3  

       

X  

Ніжин  

 

X  

X  

 

X  

Новгород-Сіверський  

X  

       

Погар  

X  

 

X  

   

Полтава  

X  

 

X  

   

Стародуб  

   

X  

 

X  

           

Лубни 5  

 

X  

X  

X  

 

Ніжин 4  

         

Остер  

 

X  

 

X  

 

Переяслав  

 

X  

 

X  

 

Полтава о  

 

X  

 

X  

 

Глухів  

   

X  

 

X  

Козелець  

 

X  

 

X  

 

1 — вимоги міщан

2 — перший наказ міщан

3 — остаточні побажання міщан

4 — вимоги козаків і шляхти

5 — скасований наказ

о — офіційний наказ

а — стосується тільки росіян

б — стосується тільки іноземців

Між двома групами складених таким чином міських наказів існувала суттєва різниця. У всіх наказах, контрольованих міщанами, говорилося, що іноземці, приїжджі, козаки та шляхта, що мешкали по містах, мають підпорядкуватися міській владі. Природно, що жоден з наказів, контрольованих шляхтою та козаками, не вимагав подібного для шляхти або козаків. Один з наказів, що відбивав погляди шляхти,— з Глухова,— висловлював згоду, щоб іноземці перебували під ратушним контролем. У Ніжині греки та росіяни, звичайно, наполягали на збереженні своїх власних юрисдикцій.

Ще одним предметом суперечки було право на торгівлю та промисли. 6 наказів — 5 контрольованих міщанами та 1 контрольований шляхтою — відмовляли шляхтичам, козакам, іноземцям, або різночинцям (людям, які не належали до будь-яких визначених соціальних груп) у праві на торгівлю або промисли без виконання загальноміських обов’язків або сплати міських податків. 2 накази, контрольовані шляхтою, вимагали підтвердження прав усіх міщан займатися промислами, виробництвом і торгівлею, але 3 інших — відмовляли у цьому праві іноземцям та росіянам. У Ніжині греки та росіяни, однак, захистили своє привілейоване становище. Нарешті, в остерському наказі містилась вимога як підтвердження, так і обмеження прав шляхти на заняття промислами.

В обох групах наказів були прохання гарантувати різноманітні попередні міщанські права та привілеї, включно з магдебурзьким правом. Але міщани найбільше зацікавлення висловили у поверненні містам автономії, а також поновленні колишньої юрисдикції над землею, селами та млинами, які тепер контролювалися козацькою адміністрацією або приватними особами.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6 


Інші реферати на тему «Історія України»: