Сторінка
3
Упродовж останніх років спостерігається активне проникнення жінок у політичне середовище, яке як ніяке інше вимагає високого професіоналізму і відповідальності.
Партіїі блоки, які беруть активну участь в нинішніх „перегонах”, беручи до уваги законопроект „Про гендерну рівність в Україні”, який в 2006 році вступив в дію, активно розбавили свої списки. Проте гендерний акцент у виборчих списках – це зовсім не дань прийнятому закону або політичній моді. Є реальні підтвердження, що жінки-політики порядком успішніші і продуктивніші, ніж чоловіки-політики. Більшість нинішніх політиків-лідерів є дітьми радянської номенклатурної системи – із погляду поведінки, і реагування на події. Ці люди, як правило, поважають начальство, часто не знають, що сказати і просто „піддакують” іншим. У таких обставинах жінки, які тривалий час були поза політикою і необтяжені номенклатурними рефлексами, виявилися ефективнішими і сміливішими. Сьогодні в кожній партії є жінки, які є набагато цікавішими, ніж їх „політичні вожді”.
Однак суспільна активність, яку проявляють українські жінки, є недостатньою, в політиці вони не представлені належним чином. Чоловіки ніяк не можуть і не хочуть зрозуміти, що політиці імпонує жіноча особа. Можливо, в цьому є і частка провини слабкої статі: жінки недостатньо наполегливі на шляху до владного Олімпу. Навіть деякі мусульманські країни обігнали нас у зв’язку з цим.
Зазначимо, що в Швеції – країні із одним з найвищих у світі показників ступеня участі жінок в економічному і політичному житті – частка жінок у парламенті досягає 42,7 %, Фінляндії – 33,5 %, в Данії, Норвегії, Нідерландах – 36–37 %. Зрозуміло, що висока ефективність скандинавської моделі економіки визначається сукупним впливом безлічі чинників, але, проте, чи не є соціальна спрямованість економічної політики на „загальне благоденствування” результатом саме жіночої участі в управлінні?
Отже, незважаючи на певні зрушення, що відбулися в цьому напрямі, уже на початку XXI століття, коли юридично жінки рівні в правах з чоловіками, в Україні продовжують діяти механізми стереотипної оцінки жіночих ролей як пасивних в економічно-соціальному плані та обмежених побутовими проблемами.
У той час як у багатьох країнах світу законодавчі та нормативні акти щодо рівноправності чоловіків і жінок були прийняті ще в середині ХХ століття, то в Україні Закон „Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків” з’явився тільки у 2006 році. Тому сьогодні актуальним є питання: чому українське жіноцтво, яке історично мало дещо більше прав ніж західноєвропейське, не прагнуло будувати нову модель українського демократичного суспільства, яка б базувалася на гендерній рівності. Певним чином це пояснюється тим, що українське суспільство не вважало значущими проблеми гендерної асиметрії в багатьох сферах суспільного розвитку.
Демократичний розвиток невід’ємний від суттєвих перетворень у гендерній свідомості та гендерних відносинах. Тому в Україні, поряд із Законом „Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків”, необхідно створити реальний механізм захисту слабкої статі від усіх форм дискримінації. Цей механізм не є кардинально новим, оскільки уже давно використовується в цивілізованих країнах. Суть його полягає в створенні на підприємствах та організаціях, а також в органах виконавчої влади спеціального координатора з гендерних питань. Крім того, все діюче і майбутнє законодавство має пройти гендерно-правову експертизу.
Література:
1. Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків: Закон України // www.sta.gow.ua
2. Аристотель. Політика. – М. – Л.,1993. – С. 34.
3. Бебель А. Женщина и социализм. – М., 1959. – С. 299.
4. Браун Лили. Женский вопрос, его историческое развитие и экономическое значение: Перевод с нем. – Изд. „Образование”, 1903. – С. 508.
5. Гендерний аналіз українського суспільства. – К.: Програма ООН, 1999. – С. 293.
6. Маркс К. и др. О женском вопросе: Сборник. – ІІ издание. – М.: Политиздат, 1978. – С. 223.
7. Ницше Ф. По ту сторону добра и зла.
8. Томас Г. Опыт о женщинах разных веков, о их свойствах, уме и нравах: Пер. с фран. – СПб., 1827. – С. 157.
9. Платон. Соч. – Т. 3. – Ч.1. – М., 1971. – С. 251.
10. Шопенгауєр А. Афоризмы и максимы. – Т.1. – СПб., 1986. – С. 138–156.
Інші реферати на тему «Економічні теми»:
Поняття та система забезпечення фінансового менеджменту
Інформаційна підтримка організації віртуальних підприємств
Особливості проведення операцій РЕПО на українському фінансовому ринку
Маркетингова політика та її вплив на платоспроможність суб’єктів господарювання
Багатоступенева система оплати праці як інструмент підвищення мотивації персоналу