Сторінка
2
Визначення як вихідного параметра економічної безпеки стану рівноваги економічної системи обумовлює відповідно до методу дослідження необхідність її (рівноваги) моделювання, оскільки конкуренція як спосіб зв’язків ринкової системи через постійне балансування попиту і пропозиції є не лише витратним, але й недостатньо ефективним механізмом забезпечення економічної безпеки в сучасних умовах двічі монополізованого ринку національними і транснаціональними корпораціями.
Конкурентна рівновага (основне поняття в економічній науці) – це відповідність попиту і пропозиції за умови певних параметрів економічної кон’юнктури. Розрізняють рівновагу часткову (на окремому ринку), сумісну (на ринках економічних благ, грошей і цінних паперів) і загальну (на всіх ринках водночас).
Рівновагу на ринку благ визначають як рівність сукупного попиту і сукупної пропозиції при кожному з можливих рівнів цін. Лише за класичною теорією економіка є саморегульованою, тобто стійка рівновага на ринку благ досягається автоматично за допомогою внутрішніх стабілізаторів.
Згідно з кейнсіанською теорією ринкова економіка внутрішньо нестабільна. Рівновага, якщо вона і досягається, є нестійкою, а тому активна політика держави – важливий чинник рівноваги.
Умови рівноваги ринку економічних благ випливають з основного макроекономічного рівняння, яке визначає відповідність реального обсягу національного виробництва і суми витрат:
Побіжно зазначимо, що балансова модель дозволяє знаходити допустимі варіанти рішення, яке не містить механізму порівняння варіантів за їх перевагами, тобто проблема пошуку кращих варіантів залишається за межами моделі.
Рівновага на грошовому ринку досягається у випадку, коли попит на реальні касові залишки (середня величина грошового запасу за період між моментами отримання доходу) поглинає всю створену банківською системою кількість грошей.
За класичною теорією рівновага грошового ринку визначається умовами кількісного рівняння обміну, у модифікованих версіях якого загальний номінальний попит на гроші є зростаючою функцією від номінального національного доходу і спадною функцією від ставки відсотка на державні облігації (кейнсіанська концепція), або ж визначається величиною і структурою всього портфеля активів, що його формують економічні суб’єкти (монетаристська концепція).
Концептуальні відмінності в трактуванні попиту обумовлені різноманітними інтерпретаціями поведінки економічних суб’єктів, у той час як грошова пропорція визначається переважно інституційними факторами і тому є позаконцептуальною.
Умови рівноваги двох ринків (благ і грошей) – сумісної рівноваги – визначаються в моделі IS-LM. Існує безліч комбінацій парних значень національного доходу і ставки відсотка, за яких на ринках благ і грошей встановлюється рівновага і єдина пара значень, а рівновага встановлюється водночас на двох ринках.
Логічним завершенням дослідження рівноваги є аналіз функціонування економічної системи, тобто визначення умов рівноваги на всіх ринках одночасно. За умови заданих екзогенно параметрів ціни пропозиції праці, грошової пропозиції, державних витрат і експорту послідовно визначаються рівноважні значення ставки відсотка, ефективного попиту і відповідних рівнів цін, зайнятості та оплати праці (кейнсіанський варіант). Загальна рівновага в моделі неокласичного синтезу, що долає як класичну дихотомію, так і кейнсіанську недосконалість ринку праці, встановлюється через визначення рівня повної зайнятості, ставки реальної заробітної плати, обсягу пропозиції, сукупного попиту, рівня цін, номінальної заробітної плати.
Нестабільність економічного розвитку (інфляція, безробіття, циклічність) ускладнюють механізми узгодження інтересів економічних суб’єктів, у зв’язку з цим відновлення рівноваги неможливе без державної участі в економічному процесі.
Сучасний стан дослідження інструментарію економічної політики пов’язаний, зокрема, з введенням у науковий оборот поняття “загрози економічній безпеці” (явні чи потенційні дії, що ускладнюють або унеможливлюють реалізацію національних економічних інтересів і створюють небезпеку для соціально-економічної та політичної систем, національних цінностей, життєзабезпечення нації чи окремої особи), здійсненням їх класифікації (наприклад, В. Мунтіян вирізняє 64 загрози, з них 18 – зовнішні і 46 – внутрішні). Такий підхід не лише закладає основу для подальшої теоретичної розробки змісту загрози (структуризація загрози) і систематизації загроз, визначення їх взаємозв’язків, але й обумовлює, на нашу думку, доцільність (з метою уникнення односторонності в цьому аспекті дослідження) введення в теорію економічної безпеки категорії ресурсу економічної безпеки. Поняття ресурсу економічної безпеки охоплює сукупність засобів протидії загрозам економічній безпеці: форми та методи державної політики економічної безпеки, організаційні структури її реалізації.
Економічна наука минулого століття виявила ситуації, коли ринкова координація є не достатньою – т. з. “фіаско ринку” – ситуації, пов’язані з зовнішніми ефектами, суспільними благами і монополізацією ринку. Розвиток “практичного монетаризму” з другої половини ХХ століття є спробою заперечення абсолютної цінності кейнсіанських постулатів і модифікації економічної політики в напрямі посилення непрямого впливу держави на основі грошово-кредитного регулювання. Тенденції розширення масштабів діяльності держави, посилення її впливу на економічну сферу чітко проявилися у розвинених країнах світу.
Інші реферати на тему «Економічні теми»:
Розробка критеріїв якості інвестиційної діяльності для авіатранспортних підприємств які створюються
Альтернативний вибір економічних теорій щодо реформування системи оподаткування
Автоматизація розрахунків величини планових витрат при їх бюджетуванні як елемент ефективної системи управління затратами
Використання імітаційно-автоматного методу моделювання в страхуванні
ТНК і національні держави: роль і місце в сучасній міжнародній системі