Сторінка
4

Оцінка вкладу малого бізнесу у розвиток національної економіки

*розраховано автором на основі даних Держкомстату.

Попри зменшення частки обсягів реалізованої продукції (робіт, послуг) малими підприємствами в загальних обсягах реалізації по економіці, простежується збільшення їх ролі за окремими видами економічної діяльності.

Зокрема, у 2006 р. проти 2002 р. на третину збільшилась частка малих підприємств в загальних обсягах за таким видом діяльності як операції з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам – з 10% до 15,7, в сільському господарстві та будівництві – на 1,2-2,6 відсоткових пункти. При цьому, їх частка в загальних обсягах реалізації промислової продукції та в торгівлі зменшилась на 0,9-12,3 відсоткових пункти (Табл. 2).

Через збитковість малого бізнесу у 2001-2006 рр. проблемним є проведення аналізу його діяльності за фінансовими результатами. Проте, з цієї ситуації на нашу думку можна вийти, якщо розглядати окремо фінансові результати підприємств, які отримали прибуток, та фінансові результати підприємств, які отримали збиток.

Таким чином, частка малого бізнесу в загальних фінансових результатах підприємств, які одержали прибуток, у 2006 р. порівняно з 2001 р. майже не змінилась, збільшившись всього на 0,5 відсоткових пункти.

Разом з тим, збитки цих підприємств за цей же період збільшились майже в 2 рази і досягли третини всіх збитків отриманих в економіці.

В регіональному вимірі прибутковість малих підприємств значно коливалась: від 6,5-6,6 % у Полтавській та Дніпропетровській областях до 25,7-28,7 в Херсонській та Чернівецькій областях. Причому, ця частка перевищувала 20 % в Кіровоградській, Харківській областях та м. Севастополь, в АР Крим, Закарпатській, Івано-Франківській, Одеській, Тернопільській та Чернігівській становила 16,5-18,7 % (Табл. 1).

Найменша частка збитків отриманих малими підприємствами була в Донецькій області – 11,5 %, Луганській – 18,2 %. У решті регіонів частка збитків в загальних збитках регіонів була значною і досягала в м. Севастополі, Чернівецькій, Хмельницькій та Закарпатській областях 41-48 %.

За галузями економіки у 2006 р. проти 2001 р. збільшилась частка малих підприємств у прибутках сільського господарства – з 7,8 до 11,9 % (або на 4,1 відсоткових пункти), фінансової діяльності – з 14,1 до 20,6 % (або на 6,5 відсоткових пункти) та зменшилась в інших видах діяльності, зокрема, транспорту і зв’язку – на 0,2 відсоткових пункти, торгівлі, ремонті автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку – на 5,5 відсоткових пункти, діяльності готелів та ресторанів – 18,2 відсоткових пункти (Табл. 2).

Частки збитків, отриманих малими підприємствами, зменшились на транспорті, в фінансовій діяльності і склали 17,2 та 31,9 % у 2006 р., тоді як у 2001 р. вони становили 23,8 та 59,5 % відповідно.

Слід зазначити, що загальна сума збитків малих підприємств була вищою за їх прибутки, окрім 2006 р., коли малі підприємства спрацювали з незначним позитивним сальдо, що практично зводить нанівець роль малих підприємств у формуванні сильної, економічно стабільної та фінансово стійкої економіки.

Висновки. Проведений на основі основних макроекономічних показників аналіз малих підприємств показав, що в останні 5-6 років дещо переважає тенденція щодо зменшення його вкладу в розвиток економіки країни.

Разом з тим частка зайнятих на малих підприємствах залишається доволі значною, яка у 2006 р. становила майже 9 % зайнятого населення у віці 15-70 років. А в деяких галузях економіки вона є значно більшою.

Так, на будівництві працює кожен 5 працівник, який безпосередньо відносить себе до сфери малого бізнесу, в оптовій та роздрібній торгівлі - кожен десятий, у сфері операцій з нерухомістю, здаванням під найм та послуг юридичним особам – їх частка становить 40 %.

При цьому, мале підприємництво відіграє провідну роль на регіональному рівні, особливо це проявляється в економічно відсталих регіонах, де малі підприємства виступають одним із основних осередків підприємницької діяльності та забезпечують робочими місцями основну незадіяну масу населення.

В таких регіонах частка обсягів реалізованої продукції досягає до 13%, що є значно більше ніж в середньому по країні та перевищує показники окремих більш економічно розвинених регіонів.

Частка малих підприємств в одержаних прибутках по економіці становить 10 %, в регіонах – від 6,5 до 28,7 %.

Разом з тим протягом досліджуваного періоду малі підприємства стали більш збитковішими. За цей період їх збитки досягли третини збитків по економіці.

На наш погляд, збільшення вкладу малого бізнесу в національну економіку має вирішуватися не лише за рахунок збільшення кількості цих підприємств та працюючих на них, а, в першу чергу, за рахунок їх якісного зростання, зокрема, нарощування ролі малого бізнесу на регіональному та галузевому рівні з одночасним зменшенням їх збитковості.

Це обумовлює необхідність подальшого наукового дослідження в цьому напрямку та вдосконалення існуючих механізмів підтримки розвитку малого підприємництва.

Список літератури

1. Білоус О.Г. Розвиток малого підприємництва в Україні // Економіка України. – 2000. - № 2. – С. 35.

2. Виноградская А. Малое предпринимательство в регионах (организационные меры содействия) // Бизнес-информ. – 2000. - № 1-2. – С. 87.

3. Тригобчук О., Вишенський А. Предпринимательская деятельность в условиях дерегулирования экономики // Экономики Украины. – 2000. - №7. – С.52-57.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Економічні теми»: