Сторінка
5
Крім вищевказаного при оцінці кредитоспроможності позичальника також можуть бути враховані суб'єктивні чинники, такі як:
— ринкова позиція позичальника та його залежність від циклічних і структурних змін в економіці та галузі промисловості;
— наявність державних замовлень і державна підтримка позичальника;
— ефективність управління позичальника;
— професіоналізм керівництва та його ділова репутація;
— інша інформація.
Оцінка фінансового стану позичальника-банку здійснюється не рідше ніж 1 раз на місяць на підставі:
— інформації позичальника-банку про дотримання економічних нормативів і нормативу обов'язкового резервування коштів;
— аналізу якості активів і пасивів;
— аналізу прибутків і збитків;
— інформації про виконання банком зобов'язань у минулому;
— інформації про надані та одержані міжбанківські кредити;
— щорічного аудиторського висновку.
При здійсненні оцінки фінансового стану позичальника-фізичної особи мають враховуватися:
— загальний матеріальний стан клієнта (доходи і витрати, майно, право власності, на яке засвідчується відповідні підтверджувальні документи);
— соціальна стабільність клієнта (наявність постійної роботи, сімейний стан);
— вік клієнта;
— інтенсивність користування банківськими кредитами (гарантіями тощо) у минулому та своєчасність погашення їх і процентів (комісії) за ними, а також користування іншими банківськими послугами тощо;
— ділова репутація; — інша інформація.
Крім аналізу фінансового стану позичальника, прибутковості його роботи, аналізу використання основного та оборотного капіталу аналіз кредитоспро-можності включає також:
— аналіз юридичного статусу підприємства: форма власності, установчі до-кументи, статут, склад засновників, дата реєстрації, розмір статутного фонду, дозволені види діяльності, можливості трансферного ціноутворення, повноважен-ня керівників, наявні акції, дочірні структури, минулі та поточні судові розгляди.
— банківська історія клієнта, включаючи аналіз думок обслуговуючих клієнта співробітників, рух по рахунках, попередня кредитна історія, виконання зобов'язань, минулі судові розгляд штрафні санкції тощо.
— якість менеджменту: професійний профіль керівників, їхній вік і стаж ро-боти, досвід роботи на керівних (адміністративних) посадах, чи зазнавали вони банкрутства в минулому?
— конкурентні переваги підприємства, у т. ч. наявність патентів, торгових марок, імідж клієнта, репутація серед клієнтури (гудвіл).
Під час проведення аналізу кредитоспроможності беруться до уваги всі елементи, що відносяться до позичальника, і враховуються всі можливі джерела виникнення кредитного ризику.
Аналіз кредитоспроможності провадиться банком до рішення питання про можливість та умови кредитування і передує аналізу проекту або операції, запропонованої клієнтом для фінансування.
Для поглибленого аналізу і встановлення реального фінансового положен-ня позичальника можуть бути використані крім раніше визначених матеріалів додаткові фінансові документи: первинні документи бухгалтерської звітності, довідки про товарну продукцію, розшифровка дебіторської і кредиторської заборгованості, довідка про рух товарів по бартеру, плановані показники діяльності підприємства та інші.
При вивченні кредитоспроможності підприємства важливе значення надаєть-ся аналізу коефіцієнтів, що характеризують співвідношення різних статей балан-су, і динаміку цих показників. Це важливі джерела інформації і прогнозів щодо стану справ: підприємства й ризику, пов'язаного з видачею йому кредиту. Крім того, використання фінансових коефіцієнтів дає можливість швидко скласти уявлення про фінансовий стан позичальника.
На підставі аналізу коефіцієнтів у банку розробляється і застосовується методика експрес-аналізу фінансового стану підприємства.
Розрахунок коефіцієнтів не повинен робитися формально, рекомендується також аналізувати такі елементи фінансових документів, як:
— величина та структура активів і пасивів, що визначаються за допомогою вертикального аналізу балансового звіту, тобто порівнюючи різні розділи активів і пасивів із сумарними активами і пасивами;
— джерела фінансових активів шляхом проведення горизонтального аналі-зу балансу.
Коефіцієнти можуть стати корисним інструментом при форимуванні думки про фінансовий стан підприємства. Цінність кожного взятого окремо коефіцієнта сумнівна, їх необхідно розглядати разом. Службовець банку зобов'язаний завжди застосовувати кілька коефіцієнтів для виявлення причин і тенденцій. Коефіцієнти самі по собі не дають можливості зробити безпомилкові висновки. Дуже важливо, щоб службовець банку був компетентним і розумів принципи розрахунку цих по-казників. Крім того, до використання фінансових коефіцієнтів потрібно підходити з особливою обережністю, тому що вони не завжди об'єктивно відбивають реаль-ну ситуацію у зв'язку з інфляцією й іншими особливостями перехідного періоду української економіки. У деяких випадках доцільне проведення фінансових розрахунків у ВКВ, що забезпечить порівнянність даних за різні періоди. Незва-жаючи на наявність одного чи кількох несприятливих показників (коефіцієнтів), співробітник кредитного підрозділу може рекомендувати надати фінансування, але йому необхідно підготувати переконливі пояснення бізнесів-факторів, що лежать в основі несприятливих фінансових коефіцієнтів.
Для зниження кредитного ризику провадиться також аналіз проекту,що кре-дитується. Проект (угода), запропоновані позичальником, повинні бути проаналі-зовані ним самим. Але, такі елементи повинні бути проаналізовані в тісному зв'язку з оцінкою кредитоспроможності позичальника:
— співвідношення між розміром пропонованого до фінансування нового проекту і власним капіталом позичальника, а саме: співвідношення «власний капітал/борг» після передбачуваного фінансування;
— коефіцієнт обслуговування боргу проекту, включаючи непогашену забор-гованість діючого підприємства і його передбачуваний прибуток;
— взаємозв'язок нового пропонованого проекту з поточною діяльністю позичальника: чи вносить цей проект синергію в діюче підприємство; чи підсилює його конкурентні переваги; чи розширює або зміцнює поточну діяльність підприє-мства; чи змінить проект наявну основну стратегію підприємства; чи представляє він диверсифікованість порівняно з існуючими видами діяльності.