Сторінка
1
Мета уроку: формувати в учнів поняття “гори” формувати уявлення про зміни рослинного і тваринного світу, розвивати просторові уявлення та пізнавальні інтереси;
виховати бережливе ставлення до природи;
розкривати екологічну та практичну цінність природи.
Обладнання: фізична карта України,
карта природних зон;
краєвиди гір,
гербарії;
малюнки рослин і тварин.
Хід уроку
І. Хвилина спостережень.
Робота з зошитами і календарем природи, узагальнення спостереження, проведених учнями в природі.
ІІ. Перевірка знань здобутих на попередніх уроках:
1. Фронтальна перевірка.
Гра “Екскурсія на Південний берег Криму”.
Клас поділений на 4 групи по 7 чоловік. Кожна група має свого екскурсовода.
Завдання для екскурсоводів.
1 екскурсовод: Описати море (за картинкою), розказати про його використання людиною.
2 екскурсовод: Розказати про рослинний світ Південного берега Криму.
Значення цих рослин для людини.
3 екскурсовод: Розказати про тваринний світ. Показати зображення на малюнках.
4 екскурсовод: Охорона рослинного і тваринного світу Південного берега Криму. Заповідники Південного берега Криму.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Розгляньте фізичну карту. Які гори є в Україні? Покажіть їх.
Із яких частин складається гора?
За умовними знаками визначити, які гори вищі.
Хто з вас бував в Карпатах? Розкажіть.
IV. Засвоєння нових знань, умінь і навичок.
Діти показують на карті Карпати.
Ми сьогодні вирушимо в заочну мандрівку в Карпати.
Покажіть найвищу вершину Карпат. Як вона називається? Говерла має висоту 2061 м.
– Як утворюються і старіють гори?
Пригадайте корисні копалини (гірські породи). Серед гірських порід є радіоактивні.
Вчитель: На великих глибинах, у надрах планети під час їх розпаду виділяється значна кількість тепла. Воно поступово нагромаджується і перетворює гірські породи у розжарену масу з температурою в кілька тисяч градусів. При цьому зростає тиск газів і пара води. У надрах землі утворюється величезна сила, здатна спричинювати землетруси, виверження, вулканів, раптові та поверхневі коливання поверхні суші й дна морів. Унаслідок цього утворюються гори.
Ученими доведено, що навісці гір багато мільйонів років тому було море, заселене безліччю тварин.
Мільйони років тому на місцевості, де тепер Карпати, відбувалися землетруси і стиснення поверхні з боків. Місцевість згиналася в складки, утворюючи гірські хребти. Нам здається, гори існують вічно. Справді, їх вік обчислюється десятками мільйонів років, але гори старіють. Карпати – молоді гори, їх утворення ще триває.
– Які ріки течуть у Карпатах?
Коли вони найбільше повноводні?
Робота з підручником (стор. 131-134)
– Які водойми, крім рік, зустрічаються в Карпатах.
– Усіх загартовує своєю красою озеро Синевир. У народі його називають “Морським оком”
Легенда про озеро Синевир.
Діафільм “Карпати”
Високо в горах не видно листяних дерев.
Там трапляються смерека, гірська сосна, ялиця.
Чим нижче: галявини. На галявинах з’являються кущики чорниці з чорними ягодами і брусниці з червоними ягодами.
Навіть хвойні дерева, які ростуть тільки в Карпатах.
Чим вище – ліс рідшає, зникають дерева, кущі і ми бачимо розкішні луки – полонини.
Тут ростуть: конюшина, звіробій, деревій, гадючник.
Під охороною такі рослини: лілія лісова, нарцис.
Гра “Відгадай слово”
Цієї квітки цвіт красивий
Ніжить сонце золоте.
Той, хто сильний і сміливий
Серед скель її знайде (Едельвейс)
Пісня про “Едельвейс”
Піднімаючись від підніжжя гори до її вершини ми спочатку бачили: листяний, потім хвойний ліс і нарешті – полонини.
Де найтепліше у горах?
Найхолодніше? Чому?
Висновок: від підніжжя гори до її вершини температура повітря знижується, стає холодніше, тому й змінюється рослинний світ.
На дошці малюнки із зображенням тварин.
Гра “Знайди зайву тварину”
Бурий сайгак, ведмідь, дикий кабан, заєць, рись, зубри.
Яка тварина зайва (сайгак). Чому?
Ця тварина живе в степах.
Фізкультхвилинка
Сірі зайчики маленькі, вушка є у них довгенькі.
В лісі грались веселились, працювати вже втомились.
А щоб добре працювати, треба трішки пострибати.
Відпочили, розім’ялись – й до роботи знову взялись.
Самостійна робота.
По фізичній карті назвати корисні копалини, які добувають у Карпатах – це І група. ІІ група – які водяться риби у ріках.
Нафта, газ, вугілля, камінна і кухонна сіль, ртуть, поліметали, мармур.
Чималі запаси сірки, золота.
В Українських Карпатах нараховується понад 500 мінеральних джерел.
– у Трускавці, Моршині, Сваляві.
У горах займаються вівчарством. На полонинах випасають овець. Заготовляють деревину для будівництва, меблевих фабрик.
V. Систематизація, узагальнення засвоєних знань.
Гра “Це цікаво знати”
Клас поділено на 2 групи.
На дошці записані назви рослин і тварин. Кожен учень першої команди дає запитання другій команді.
У яких лісах водиться бурий ведмідь?
Розказати про нього.
Де в Карпатах росте конюшина?
Що відомо про неї?
Тварини Бурий ведмідь Дикий кабан Козуля Благородний олень Карпатська білка Куниця Заєць Рись Миша лісова Тритон карпатський |
Рослини Модрина Смерека Ялівець Чорниця Дуб Липа Бук Малина Ліщина Конюшина |
VII. Підсумок уроку.
VІІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати статтю “Карпати”.
Скласти розповідь про Карпати.
Інші реферати на тему «Географія фізична, геологія, геодезія»:
Землезнавство
Рекультивація земель під час будівництва доріг
Академік Вернадський (антарктична станція)
Геологія як наука і її місце як наука про Землю. Форми рельєфу створені тимчасовим русловим стоком. Стадії їх розвитку. Складання картосхеми густоти горизонталь, розчленування територій
Рекультивація залишкових кар'єрних виїмок