Сторінка
4

Правила ведення польових журналів при нівелюванні І, ІІ, ІІІ, IV класів

а середня квадратична помилка погляду за невиконання головної умови нівеліра

 

,

(5.25)

що для IV класу становить .

Помилка за неправильний хід фокусуючої лінзи

При складанні труби на заводі фокусуюча лінза та об’єктив знаходяться на одній загальній головній оптичній осі. При фокусуванні на предмет лінза переміщується вздовж головної оптичної осі. Якщо лінза має правильний хід, то центр лінзи не сходитиме з головної оптичної осі, при неправильному ході - зміщується вниз або вверх від оптичної осі, внаслідок чого проходить зміщення променя, що проходить від рейки до ока, тобто відлік по рейці здійснюється з помилкою. Помилка може бути відчутною, але при рівності плеч змінювати фокусування нема необхідності, тому помилка буде однаковою на задню і на передню рейки і при обчисленні перевищення за формулою h=З-П вона буде компенсована.

Помилка за спроможну здатність труби

Величина цієї помилки залежить від віддалі між нівеліром та рейкою S та збільшення зорової труби Г. Помилку обчислюють за формулою

 

mmp=60"S/rГ,

(5.26)

Тут 60″ — спроможна здатність ока розрізняти 2 точки, що знаходяться поруч.

Наприклад, для нівелювання ІІ класу при S=65 м і Г=40х

mmp=60"×65000 мм/206265×40=0.47 мм.

Помилка за нахил рейки

Рис 5.9.

При нахилі рейки на кут e замість відліку в0(при вертикальному стані рейки) беремо відлік в (рис 5.9).

Вірний відлік в0 знайдемо за формулою

 

(5.27)

Тоді помилка за нахил рейки

При малому ε ,

тобто

 

Dh=−2в e2/4r2=−вe2/2r2

(5.28)

При встановленні рейки у вертикальний стан з допомогою круглого рівня e10′. При e=10 і в=1 м (для прикладу), при r"»200000"

 

(5.29)

При встановленні рейки у вертикальне положення на око відхилення e може досягати 5º. Тоді

 

(5.29′)

Такою величиною не можна нехтувати. Отже, рейку необхідно встановлювати у вертикальне положення лише з допомогою круглого рівня.

Помилки за недосконалість рейок

Розрізняють три помилки за недосконалість рейок.

Ці помилки можуть бути різної природи.

Перша — помилка за компарування рейок. Перед початком польових робіт, в процесі їх виконання та після завершення визначають середню довжину пари рейок з допомогою спеціального компаратора МК-1 або женевської лінійки. Помилка визначення довжини одного метра пари рейок за своєю природою носить випадковий характер. Її величина, як правило, невелика, вона коливається в межах 0.03–0.05 мм, але якщо врахувати те, що після встановлення довжини одного метра пари рейок вплив помилки компарування на результати нівелювання носить систематичний характер, то при перевищеннях біля 100 м він може досягти величини 3–5 мм.

Друга помилка — за зміну довжини рейок під впливом температури, вологості повітря та інших факторів в процесі експлуатації рейки. Встановлено, наприклад, що при зміні вологості на протязі дня від 5% до 100% довжина рейки може змінитися на 0.2 мм. Ці зміни носять коливальний характер. Зміна довжини рейки може носити постійний характер, в залежності від часу. Для ослаблення впливу цієї помилки визначають довжину одного метра пари рейок кілька разів у польовий сезон: на початку, в кінці польових робіт і додатково в проміжку (один раз в два місяці).

Третя помилка — за прогин рейки. Якщо рейка неправильно зберігається, наприклад різні її частини знаходяться під неоднаковим навантаженням, то вона може прогнутися, що приведе до зміни її довжини. В зв’язку з цим, двічі на місяць при нівелюванні І і ІІ класів необхідно визначати стрілку прогину рейки. Для цього рейку ставлять горизонтально на бічне ребро, натягують нитку між кінцями рейки, лінійкою вимірюють віддалі від нитки до поверхні інварної смуги біля 2-го, 30-го та 58-го ділень рейки (рис. 3), обчислюють стрілку прогину рейки за формулою

 

(5.30)

Стрілка прогину ¦ у інварної рейки повинна бути меншою 5 мм при нівелюванні І і ІІ класів. ([2], дод. 21), у дерев’яної — меншою 10 мм при нівелюванні ІІІ і ІV класів ([6] ст. 44).

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6 


Інші реферати на тему «Географія фізична, геологія, геодезія»: