Сторінка
5
Дендрофомоз (сіра плямистість стебел). Хвороба частіше проявляється в кінці вегетаційного періоду рослин. На стеблах виникають довгасті темно–сірі плями різної форми і розміру, згодом на них з’являються численні чорні цятки (пікніди гриба), внаслідок чого вражена тканина набуває блискучого чорного забарвлення. Стійкішими до хвороби є молоді тканини, вразливішими — старі. Тому в першу чергу уражується плоскінь, яка достигає значно раніше, ніж матірка. Розвиток хвороби посилюється у вологу погоду. Сіра плямистість знижує вихід і погіршує якість волокна.
Біла плямистість листків (септоріоз). Уражуються переважно листки, рідко стебла. На них утворюються численні біло–жовті або білуваті плями з темними цятками (пікнідами). За сильного ураження листки швидко жовтіють і опадають. Зимує гриб у формі пінкід на уражених рештках рослин. Розвиткові хвороби сприяє підвищена вологість повітря.
Заходи захисту. Створення і впровадження сортів коноплі, стійких до основних хвороб, дотримання правил сівозміни. З метою обмеження розповсюдження патогенів нові посіви розміщують на відстані не менше 2 км від полів, де вже вирощували коноплі у попередньому році. Сіяти коноплі слід в оптимальні строки, коли ґрунт на глибині заробки насіння прогрітий до 8–10 оС, що забезпечує меншу ураженість рослин збудниками різних хвороб. З метою обмеження розвитку вірусних і мікоплазмових захворю–вань посіви обприскують інсектицидами проти попелиці і цикадок. Для запобігання розвитку дендрофомозу та інших хвороб після збирання коноплі не рекомендується скирдувати стебла із підвищеною вологістю.
7. Хвороби картоплі
Картопля значно уражується збудниками хвороб як у період вегетації, так і під час зберігання. У роки з достатньою кількістю опадів у період вегетації переважно поширені грибні хвороби: фітофтороз, різні види парші, рак, а також бактеріози (чорна ніжка, кільцева гниль). В умовах високої температури і незначної кількості опадів інтенсивно розвиваються також вірусні хвороби — стовбур, смугаста мозаїка, крапчастість, кучерявість тощо.
Система заходів захисту картоплі від хвороб охоплює весь цикл робіт з технології виробництва насіннєвої і товарної продукції. Важливим є використання стійких до хвороб сортів, дотримання сівозміни, вирощування здорового насіннєвого матеріалу, захист посівів від шкідників–перенощиків вірусів та інших збудників хвороб.
Проти різоктоніозу бульби перед висадкою обробляють дітаном М–45 з.п. (2,0–2,5 кг/т). В період вегетації проти фітофторозу та макроспоріозу проводять обприскування рослин одним з таких фунгіцидів: дітан М–45 з.п. (1,2–1,6 кг/га); ридоміл Голд МЦ 68 WG в.г. (2,5 кг/га); хлорокис міді 90% з.п. (2,4–3,2 кг/га). Перед закладанням бульб на зберігання і навесні проводять аналіз їх насеннєвих якостей. Бульби, ненормальні за формою, з тріщинами, уражені збудниками хвороб, підморожені, пророслі, з ниткоподібними паростками з садивного матеріалу видаляють.
8. Хвороби цукрових буряків
Цукрові буряки уражуються збудниками хвороб у всі фази свого розвитку і в період зберігання. Особливо поширені й шкідливі такі хвороби: коренеїд, церкоспороз, борошниста роса, пероноспороз. До великих втрат продукції цукрових буряків призводить кагатна гниль коренеплодів, яка розвивається у період зберігання.
Система захисних заходів цукрових буряків від хвороб включає загальні заходи, пов’язані з технологією вирощування культури, і спеціальні, спрямовані на профілактику появи та обмеження розвитку окремих хвороб під час вегетаційного періоду рослин і зберігання коренів.
Важливим заходом захисту цукрових буряків від хвороб є використання стійких сортів та гібридів, дотримання правильної сівозміни, вимог до обробітку ґрунту, внесення органо–мінеральних добрив та інших агротехнічних заходів, які підсилюють розвиток рослин і підвищують їх стійкість до хвороб.
На насіннєвих заводах насіння рослин обробляють захисно–стимулюючи–ми речовинами: протруйник сульфокарбатіон К, 90–95% п. (4 кг/т) або тачигарен 70% з.п. (6 кг/т); інсектицид фурадан т.п.с. (2,5–3,0 л/т); мікродобриво — борна кислота (0,5 кг/т), плівкоутворюючий полімер NаКМЦ (0,2 кг/т), регулятор росту емістим С, в.р. (15 мл у 10 л води на 1 т насіння).
Перед висаджуванням коренів на насінники слід вибраковувати екземпляри з головкою, ураженою червоною, бурою, фузаріозною та іншими гнилями. Важливим запобіжним заходом у боротьбі з коренеїдом є раннє розпушування ґрунту. На маточних посівах протягом вегетації, на насінниках — на початку стеблоутворення знищують рослини, хворі на несправжню борошнисту росу та іржу.
Проти церкоспорозу, несправжньої борошнистої роси, іржі та інших плямистостей бурякові плантації обприскують одним із таких фунгіцидів: авіксил 70% з.п. (2,0–2,4 кг/га); акробат МЦ 69% з.п. (2,0 кг/га); альто супер 330 ЕС к.е. (0,5 л/га); рекс 49,7% к.е. (0,4–0,6 л/га); рекс Т к.с. (0,5–1,0 л/га); імпакт 25 CS к.с. (0,25 л/га); дерозал 50% к.с. (0,3–0,4 л/га); байлетон 25% з.п. (0,6 кг/га); топсин М 70% з.п. (0,6–0,8 кг/га); хлорокис міді 90% з.п. (3,2–4,0 кг/га); танго 50% к.е. (0,6–0,8 л/га); штефазал 50% к.с. (0,3–0,4 л/га); альто супер 330 ЕС к.е. (0,5 л/га); альто 400 SC к.с. (0,2 л/га); колфугосупер; в.с. (2 л/га). На маточних посівах знищуюь рослини, уражені вірусними хворобами, а на всіх посівах буряків та насінниках систематично проводять захисні заходи проти комах (зокрема, сисних), які є перенощиками вірусів.
9. Хвороби овочевих культур
До найпоширеніших хвороб капустяних культур відносяться чорна ніжка, кила, фомоз, несправжня борошниста роса, судинний бактеріоз, чорна плямистість, біла і сіра гнилі.
На цибулі інтенсивно розвиваються несправжня борошниста роса (пероноспороз), сажка і шийкова гниль. Серед хвороб помідорів негативно впливають на врожайність та якість плодів фітофтороз, бактеріальний рак, чорна бактеріальна плямистість, бура плямистість, септоріоз і штрихуватість, чорна та верхівкова гнилі, тютюнова мозаїка та огіркова мозаїки, бронзовість тощо. Широко поширеними хворобами гарбузових культур є кореневі гнилі, антракноз, борошниста роса, пероноспороз, кутаста плямистість огірка, судинний бактеріоз огірка, звичайна огіркова мозаїка, фузаріозне в’янення.
Серед заходів проти хвороб овочевих культур важливе значення має використання здорового посівного матеріалу. З цією метою необхідно приділяти належну увагу насінникам. Під час вегетації рослин слід регулярно проводити фітопатологічне їх обстеження та обприскувати дозволеними фунгіцидами. Для боротьби з комахами, які розповсюджують вірусні, бактеріальні та грибні хвороби, застосовують інсектициди. У парниках при виявленні чорної ніжки, фузаріозу або несправжньої борошнистої роси хворі рослини видаляють і знищують, а ґрунт дезинфікують.
Інші реферати на тему «Географія економічна»:
Концептуальні положення гідроекологічної оцінки прояву руслових процесів
Технології відтворення та вирощування риби у тепловодних та холодноводних ставових рибних господарствах. Біологічні особливості культивованих об’єктів тепловодного рибництва
Народження держави Україна (історія та сучасність)
Гідро морфоструктурний аналіз центральноїчастини українського щита
Виробництво молока