Сторінка
5
Податок на доходи фізичних осіб. Стягується по прогресивній шкалі: мінімальна ставка 5%, максимальна – 40%. Резиденти сплачують податки з усіх доходів, отриманих ними в Греції та за рубежем; нерезиденти – тільки з доходів у Греції. У число оподатковуваних включаються доходи партнерств (повних і обмежених), асоціації підприємницького чи професіонального характеру, а також спільних підприємств. З загальної суми доходів враховуються витрати, понесені в процесі його одержання; передбачені знижки на деякі інші витрати. Нерезиденти користуються тими самими пільгами. Що і резиденти, за умови існування двосторонньої угоди з податкових питань між Грецією та даною країною.
Податок на доходи юридичних осіб. Стандартна ставка 35%. Оподатковуються доходи грецьких компаній з обмеженою відповідальністю, державних і муніципальних комерційних підприємств, кооперативів та їхніх асоціацій, іноземних комерційних підприємств у будь-якій їх формі. А також із грецьких та іноземних організацій, що не мають на меті одержання прибутку, включаючи фонди усіх видів. Іноземні підприємства та організації, що роблять фінансове та науково-технічне сприяння, або які приймають участь в здійсненні державних чи приватних проектів у Греції, мають пільги при сплаті цього податку.[7]
Податкова система Швеції
Податок на додану вартість. Стандартна ставка – 25%. Знижені ставки: 12% (на продукти харчування, пасажирський транспорт, готельні послуги) і 6% (книги, газети, послуги в області спорту та радіомовлення). Звільняються від сплати податку послуги в області культури, охорони здоров`я й у соціальній сфері, а також фінансові та страхові операції.
Акцизи. Стягуються з нафтопродуктів, природного газу, вугілля, електроенергії, добрив, тютюнових виробів, етилового спирту, вина, пива, а також видовищних заходів, лотерей і т.д. Деякі ставки акцизів: на бензин – 4,01-4,6 крон за 1літр; на вино (за 1л) – від 9 до 43,5 шведських крон залежно від змісту спирту.
Прибутковий податок. Стягується з фізичних осіб на державному та муніципальному рівнях. Ставка 100 шведських крон + 25% (понад неоподаткований рівень у 203тис крон), муніципального – приблизно 30%. Доход фізичних осіб від капіталу оподатковується окремо по ставці 30%. Резиденти. Включаючи осіб що звичайно живуть у Швеції, сплачують податок на доходи, отримані в цій країні та за її межами, а нерезиденти – тільки з доходів, отриманих з шведських джерел. Від сплати звільняються особи, що проживають в Швеції менше 183 днів у році.
Податок на прибуток корпорацій. Стандартна ставка 28%, однакова для розподіленого і нерозподіленого прибутку. Стягується з компаній та інших юридичних осіб – резидентів та нерезидентів. Компанія вважається податковим резидентом, якщо вона зареєстрована у Швеції чи має постійне представництво на її території. Компанії-резиденти сплачують податки з усіх доходів, а іноземні компанії та інші юридичні особи – тільки з доходів, отриманих від постійного підприємства чи нерухомості в Швеції. Дозволяються відрахування витрат на ведення бізнесу, а також перенесення збитків на наступний рік. Прибуток, розподілений фізичним особам. Надалі оподатковується як дохід по ставці на 30%.
З інших податків слід зазначити податки, що стосуються автомобілів: автотранспортний податок стягується з власників легкових та вантажних автомобілів, автобусів, тракторів, трейлерів та інших моторних засобів при їх реєстрації (розмір податку залежить від виду використовуваного палива і ваги машини) і податок на продаж автотранспортних засобів (легкових і вантажних), що сплачується виробниками цих засобів у Швеції та імпортерами. [5]
Система оподаткування України
Податкова система – це сукупність правових норм. Що регулюють розміри, форми і терміни стягування податків та платежів, які мають податковий характер і необхідні державі для виконання її функцій. Комплекс податкових заходів істотно впливає на економічну та інвестиційну активність.
Практика свідчить, що наслідком збільшення ставок і маси стягнених державою податків завжди є збільшення інфляційних тенденцій. Інколи підприємства штучно утримують низьку ціну на свою продукцію з метою, щоб, з одного боку, зменшити абсолютну масу податкових платежів до бюджету. З іншого, шляхом створення штучного дефіциту здійснювати кінцеву реалізацію своїх товарів за посередництва тіньових комерційних структур. Для держави стає безглуздим збільшення податку, оскільки більша частина прибутку присвоюється виробником і посередником безконтрольно.
Система оподаткування в Україні являє собою сукупність податків і зборів – платежів до бюджету та внесків до державних цільових фондів. Що справляються у визначеному порядку. Її сьогоднішній стан можна охарактеризувати як створення основ для реформування податкової системи. За короткий час здійснено перехід до системи формування доходів бюджету на податковій основі, реформована сама податкова система. Але оскільки ця система базується на системі доходів до бюджету, заснованих на принципі надмірної централізації, на сучасному етапі гостро встає питання про наповнення нових форм оподаткування ринковим змістом.
Податки є формою фінансових відносин між державою і членами суспільства з метою створення загальнодержавного централізованого фонду грошових ресурсів, необхідних для здійснення державою її функцій.