Сторінка
5
Недосконалість системи оподаткування визнається багатьма вченими-економістами. Так, професор О. Д. Василик зауважує: «Нинішня податкова система виявилася неадекватною до умов перехідної економіки, створила значні податкові навантаження на суб'єктів господарювання, призвела до невиправданого вилучення обігових коштів підприємств, виникнення додаткової потреби в кредитних ресурсах . Все це призвело до утворення значного неофіційного сектора економіки, ухилень від оподаткування, затримки податкових надходжень» [46].
Причини, які зумовлюють недоліки системи оподаткування в Україні, досить багато. Професор А. М. Поддєрьогін [167] поділяє їх
на об'єктивні та суб'єктивні. Об'єктивні - це недостатність вітчизняного досвіду оподаткування юридичних і фізичних осіб в умовах формування ринкової економіки; недостатність професійно підготовлених фахівців, які могли б бути залучені до розробляння законодавчих і нормативних актів з оподаткування; стан економіки, дефіцит державних фінансових ресурсів, які зумовлюють прийняття законодавчих і нормативних? актів з оподаткування.
До суб'єктивних причин слід віднести: відсутність альтернативних варіантів розробляння законодавчих і нормативних документів з оподаткування, монополію Міністерства фінансів України та Державної податкової адміністрації України на перших етапах становлення системи оподаткування при їх підготовці; залучення до розробляння законодавчих і нормативних документів з оподаткування недостатньо професійно підготовлених фахівців, що зумовило низьку якість цих документів, їх неузгодженість між собою, а також необхідність внесення змін; лобіювання окремих законодавчих та нормативних документів з оподаткування в інтересах певних зацікавлених осіб та груп.
Послабити негативний вплив чинної системи оподаткування на фінансово-господарську діяльність суб'єктів підприємництва можна, на нашу думку, двома шляхами:
Ш зовнішній - зменшення податкового навантаження на підприємства та стабілізація системи оподаткування на тривалий час через ухвалення Податкового кодексу;
• внутрішній - зменшення сум сплачуваних підприємством податків, зборів та обов'язкових платежів податкового характеру через реалізацію на підприємстві системи податкового планування. Оскільки податок - це примусове вилучення в дохід держави певних коштів, цілком природно, що платник податку, скориставшись усіма законними способами, має право вибрати такий шлях його сплати, який би дав йому змогу зменшити втрати.
Податковий кодекс є зведенням в єдиному цілісному документі усіх законодавчих актів щодо оподаткування. У ньому має бути закладено правовий фундамент системи податкових відносин, визначено основні засади оподаткування в Україні, а також вміщено положення, які регламентують [114]:
— основні засади регулювання податкових правовідносин;
— склад податкового законодавства України, його дію в часі та співвідношення з міжнародними договорами;
— систему податків та зборів, їх перелік та суть елементів податків (зборів);
— компетенцію органів щодо встановлення та скасування податків та зборів;
— коло суб'єктів податкових правовідносин і права та обов'язки кожного з них;
— підстави виникнення (зміни, припинення) та порядок виконання обов'язків щодо сплати податків (зборів);
— склад і порядок подання податкової звітності та форми і методи податкового контролю;
— види податкових правопорушень і відповідальності за їх вчинення (фінансова, кримінальна, адміністративна, дисциплінарна, цивільно-правова), терміни давності притягнення до такої відповідальності, а також розмір податкових санкцій;
— процесуальні моменти податкового провадження під час вирішення справ про неналежне виконання обов'язку платником податку (збору) та податкові правопорушення;
— порядок оскарження дій (бездіяльності) податкових органів та їх посадових осіб.
Основні функції, які має виконувати Податковий кодекс, полягають:
• у стабілізації податкового права і створенні таким чином прогнозованого, визначеного економічного середовища;
• у забезпеченні єдиної термінології, уніфікації підходів до оподаткування, до відповідальності за податкові правопорушення, з одного боку, і до податкового адміністрування, з іншого, що створить умови для спрощення податкового законодавства, зробить його більш зрозумілим для платників;
• в узгодженні податкових законів, усуненні суперечностей між ними, встановленні механізмів взаємодії всіх елементів податкової системи в межах єдиного податкового правового простору, що забезпечить перетворення податкових законів у цілісну систему;
• у створенні уявлення про загальний податковий тягар у країні [185].
Внутрішній напрям регулювання підприємницької діяльності на засадах мінімізації податкових платежів - податкове планування - буде розкритий у наступних розділах.
ВИСНОВКИ
Як зазначалося вище, система оподаткування в Україні формувалась за надзвичайно складних економічних, соціальних і політичних умов. Саме вони і зумовили значною мірою недоліки, притаманні податковій системі нашої держави. Як справедливо зауважує П. Гайдуцький, «сьогодні ми відчуваємо втрати, пов'язані з функціонуванням цієї класичної податкової системи, яку запозичили з інших країн і механічно переклали на ніким ще не описану форму економіки, на економіку перехідного дифузійного типу, яка вже відійшла від застосування планово-адміністративних важелів регулювання економічних процесів, але в якій ще не створено умов для розвитку ринкових відносин.
Недосконалість системи оподаткування визнається багатьма вченими-економістами. Так, професор О. Д. Василик зауважує: «Нинішня податкова система виявилася неадекватною до умов перехідної економіки, створила значні податкові навантаження на суб'єктів господарювання, призвела до невиправданого вилучення обігових коштів підприємств, виникнення додаткової потреби в кредитних ресурсах . Все це призвело до утворення значного неофіційного сектора економіки, ухилень від оподаткування, затримки податкових надходжень»
Інші реферати на тему «Бухгалтерський облік, податки»:
Роль податку на додану вартість в державному бюджеті
Зміст фінансово-господарського контролю, його цілі і завдання
Нормативний метод обліку витрат та калькулювання собівартості продукції
Державна контрольно-ревізійна служба та її функції у фінансовому контролі
Ефективність використання оборотних фондів