Сторінка
3
У разі сплати всіх податків та зборів, регламентованих чинним податковим законодавством, підприємство зобов'язане переказувати до бюджету 40-46% (залежи о від структури ціни та виду діяльності) створюваної ним доданої вартості [114]. Як свідчать розрахунки науковців [125], у 1995 р. економіка держави працювала зі значним податковим навантаженням - сукупна номінальна податкова ставка була вищою від оптимальної на 10,6%, а в 1996 р. -на 12,6%. У подальшому цей розрив трохи зменшився і в 1997 р. дорівнював 7,8%, у 1998 р. - 7,2%, а в 1999 р. -5,0%.
«Великі податки нічим не можуть бути виправдані» [45]. Надмірне податкове навантаження зумовило банкрутство багатьох платників податків і значно більшою мірою - їх перехід у тіньову економіку.
Недосконалістю податкової системи в Україні є також деформоване співвідношення між прямими та непрямими податками. Світовий досвід переконує, що частка непрямих податків у доходах бюджету не має перевищувати 10-15% [43, с. 39]. У нашій же системі оподаткування непрямі податки перевищують 40% [131, с. 212]. Велика частка непрямих податків, насамперед, податку на додану вартість та акцизного збору, в структурі податкових надходжень свідчить про фіскальність податкової системи. Внаслідок завищення частки непрямих податків втрачається можливість використання механізму оподаткування для стимулювання виробництва. Непрямі податки (Пн) зумовлюють зростання цін на продукцію, роботи та послуги (Ц), що за певного сукупного платоспроможного попиту веде до зменшення обсягів реалізації (Р), відповідно, і скорочення обсягів виробництва продукції (В підприємствами -виробниками! Логіку цього зв'язку у формалізованому вигляді можна зобразите так:
Пн ↑→ Ц ↑→ Р ↑→ В ↓
Подорожчання продукції через непрямі податки знижує її конкурентоспроможність як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку [127].
Невиправдано великими є і сьогоднішні ставки нарахувань на заробітну плату, яку підприємства виплачують працівникам, - 36,8% від фактичних витрат на оплату праці (32% - збір на обов'язкове державне пенсійне страхування; 2,9% - збір на обов'язкове соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності; 1,9% -збір на обов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття). Крім названих зборів та внесків додатково нараховуються внески до фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, розмір яких визначається для окремих галузей господарства залежно від класу професійного ризику і становить від 0,84% до 13 8% фактичних витрат на оплату праці. Хоча сьогодні нарахування на заробітну плату поступово зменшуються (до 01.07.97 р. сукупна ставка нарахувань становила 51%, до 01.07.98 р. - 47,5%, до 01.01.99 р. - 42,5%), вони все ще підривають зацікавленість суб'єктів господарювання у легальній виплаті заробітної плати, змушують шукати можливості цих виплат з неофіційних джерел, що, в свою чергу, зменшує базу оподаткування.
Слід зазначити, що є й інший чинник негативного впливу непрямих податків, «прив'язаних» до заробітної плати, на фінансово-господарську діяльність підприємств. І полягає він у тому, що підприємства з великою трудомісткістю (а, відповідно, і зарплатомісткістю) перебувають у гірших умовах, ніж підприємства, на яких рівень заробітної плати в структурі витрат є нижчим. Це пов'язано з процесами ринкового ціноутворення на продукцію (роботи, послуги) - високий рівень заробітної плати зумовлює зростання цін не тільки за рахунок самої заробітної плати, але й нарахувань на неї. Як показали дослідження [99], за роки реформування економіки на ринкових засадах найбільший спад виробництва внаслідок дефіциту платіжних засобів, боргів з заробітної плати, заборгованості перед бюджетом та контрагентами відбувся на підприємствах з низьким рівнем капіталомісткості і високими питомими витратами праці (машинобудування, металообробка, легка промисловість, капітальне будівництво). Водночас частка продукції підприємств, де рівень податкового навантаження на оплату праці був нижчим (чорна металургія, паливна промисловість, електроенергетика), зростала.
Істотними недоліками податкової системи є нестабільність, недосконалість та громіздкість податкового законодавства. Так, тільки щодо податку на додану вартість за два роки було ухвалено 40 законів про внесення змін і видано більше 100 роз'яснень та уточнень [114]. Нестабільність, часті зміни податкового законодавства зумовлені як об'єктивними, так і суб'єктивними чинниками. Об'єктивні - це нестабільність ситуації в економічній та фінансовій сферах, яка вимагає вжиття термінових заходів для збільшення надходжень до бюджету; суб'єктивні - ухвалення помилкових рішень з питань податкового законодавства, зумовлене недостатньою компетентністю, незнанням закономірностей оподаткування, а також відсутність науково обгрунтованої системи оподаткування та введення законодавчих норм, запозичених із західного податкового права, які не відповідають нашим умовам і часто потребують суттєвого коригування [185, с. 16]. Податкові закони часто ухвалюються поспіхом, без належного економічного обгрунтування і розрахунків. Незрілість та недосконалість податкового законодавства, зумовлені його становленням, також вимагають частого внесення корективів та доповнень.
Громіздкість (понад 1030 нормативно-правових актів [64, с. 123]) та строкатість податкового законодавства: закони, укази Президента, декрети та постанови Кабінету Міністрів України, численні положення, інструкції, листи, роз'яснення тощо - зумовлюють неузгодженість та суперечливість окремих податкових документів.
Нестабільність податкової системи як за видами податків, базою оподаткування, податковими ставками, так і за методами обчислення податків, термінами їх сплати, а також громіздкість податкового законодавства негативно впливають на діяльність суб'єктів господарювання. З одного боку, вони не дають змоги достовірно планувати основні фінансові показники (виторг, прибуток), а з іншого - призводять до великих штрафних, часто не зовсім обгрунтованих, санкцій. Адже якщо норма податкового закону допускає двозначності та різночитанні, то податківець і підприємець завжди будуть тлумачити її по-різному. так, як це вигідно кожному з них. А помилки податківців нерідко завдають підприємницьким структурам великих збитків і навіть призводять до банкрутства. Недосконалість податкової системи! впливає на поведінку підприємців, змушує їх відмовлятися від І легальних методів господарювання, ухилятися від сплати податків.
Недоліком сучасної системи оподаткування є також величезні кількість податкових пільг, що зумовлює порушення принципу нейтральності оподаткування і, що найважливіше, його справедливості. Тільки у 2000 р. через податкові пільги до бюджету не надійшло 30 млрд. грн., або 46,5% суми можливих надходжень. Відношення пільг до суми фактичні/їх податкових надходжень становило 1:1,35 [63]. Станом на 1 липня 2000 р. в Україні було зареєстровано 749535 платників податків, з яких 105632 платники, або 14,1 відсотка, користувались податковими пільгами [64, с.62]. Не кращою була ситуація і в 2001 p., коли загальна сума податкових пільг з усіх видів по-перевищила 36 млрд. грн., спричинило прямі втрати бюджету в сумі більш ніж 21 млрд. грн. ці втрати щодо затвердженого бюджету становили 51%, а щодо зведеного - майже 41%. З указаної суми не мають достатнього обгрунтування понад 30% пільг, що становить 6,3 млрд. грн. [154]. Основною вадою чинної практики надання пільг є відсутність експертних оцінок щодо масштабів перерозподілу фінансових ресурсів, економічних та соціальних наслідків цього перерозподілу. Надмірна кількість податкових пільг зумовлює неможливість зниження податкового навантаження в цілому, створює неоднакові економічні умови для господарювання, знижує конкурентоспроможність товаровиробників, посилює кризові явища в економіці.