Сторінка
2

Землетрус, вулкан, зсув, сель, повень, лавина, ураган, пожежа - природні небезпеки (небезпечність та правила поведінки людей)

До 400-500 км розповсюджується зона випадiння кислотних дощiв, якi викликають опiки у людей, отруєння рослинностi, грунту. Селевi потоки, якi виникають на вершинах вулканiв пiд час раптового танення снiгу та льоду в перiод виверження, мають довжину вiд декiлькох десяткiв кiлометрiв до 100-300 км.

Розробленi та застосовуються заходи захисту та зменшення негативного впливу вулканiчної дiяльностi. Наприклад, для запобiгання негативному впливу потоку лави використовується метод вiдведення його в бiк вiд населених пунктiв шляхом створення штучного русла (вiдведення лавового потоку з гори Мауна-Лоа 1942 р., який загрожував мiсту Хало, за допомогою вибухiвки, котру кидали з лiтака); можливе будiвництво дамб, охолодження лавових потокiв водою. В Iсландії 197Зр. застосовувалось охолодження лави при виверженнi вулкана на островi Хеймей морською водою до температури нижче 100ОС.

Землетруси. Щорiчно вченi фiксують близько 1 млн. сейсмiчних i мiкросейсмiчних коливань, 100 тис. з яких вiдчуваються людьми та 1000 завдають значних збиткiв.

Тi мiсця, в яких стикаються мiж собою тектонiчнi плити (з них складається земна кора), є сейсмiчно небезпечними зонами, тобто рух плит уздовж їхніх границь супроводжується землетрусами. Землетруси з особливо важкими наслiдками вiдбуваються там, де двi тектонiчнi плити не просто труться одна об одну, а зiштовхуються. Це причина найбiльш руйнiвних землетрусiв. Вченi-геофiзики видiлили два головних сейсмопояси: Середземноморський, що охоплює пiвдень Євразii вiд Португалiї до Малайського архiпелагу, та Тихоокеанський, що оперезує береги Тихого океану. Вони включають молодi гiрськi пояси: Альпи, Апеннiни, Карпати, Кавказ, Гiмалаї, Крим, Кордильєри, Анди, а також рухомi зони пiдводних океанiв материкiв.

Землетрус — це сильнi коливання земної кори, викликанi тектонiчними причинами, якi призводять до руйнування споруд, пожеж та людських жертв.

Гiпоцентр, або осередок землетрусу, мiсце, де зсуваються гiрськi породи.

Епiцентр — точка на поверхнi землi, що знаходиться прямо над гiпоцентром.

Коливання земної кори передається сейсмiчними хвилями. Найсильнiшi вони в гiпоцентрi. З вiддаленням вiд нього хвилi слабшають.

Для реєстрацi землетрусiв эроблено двi шкали.

До ЗО-х рокiв ХХ ст. сила землетрусу вимiрювалась спричиненими збитками — за так званою шкалою Меркаллi. Зараз ддя визначення сили землетрусу користуються бiльш досконалим засобом: iдею подав 1935 р. американський сейсмолог Ч.Рiхтер. Вiн запропонував визначати силу землетрусу за 12-бальною шкалою. Нульова позначка на сейсмографi означає абсолютний спокiй грунту, один бал вказує на слабкий пiдземний поштовх, кожний наступний бал позначає поштовх в 10 разiв сильнiший за попереднiй. Так, 9-бальний землетрус в 10 разiн сильнiший за 8-бальний, в 100 разiв перевищує 7-бальний i, нарештi, в 100 мiльйонiв разiв сильнiший за коливання земної кори силою в один бал:

Схематизована сейсмiчна шкала

Бали

Загальна характеристика

Зовнішні ефекти

1

Непомiтний

Коливання грунту реєструються тiльки приладами, людьми не вiдчуваються.

2

Дуже слабкий

Слабкi поштовхи, ледь вiдчуваються людьми на верхнiх поверхах.

3

Слабкий

Коливання вiдзначаються багатьма людьми, висячi предмети злегка розгойдуються.

4

Помiрний

Поштовхи вiдчуваються людьми, розгойдуються пiдвiшенi предмети, дзеленчать шибки.

5

Досить сильний

Вночi люди прокидаються, гойдаються пiдвiшенi предмети, непокояться тварини. Незначнi пошкодження окремих будiвель.

6

Сильний

Легкi пошкодження будинкiв, утворюються трiщини у штукатурці, зсуваються з мiсця легкi меблi, падає посуд.

7

Дуже сильний

У будинках з’являються пошкодження, трiщини у стiнах, окремi будiвлi руйнуються. Зсуви на берегах рiчок. Невеликi гiрськi обвали.

8

Руйнiвний

Руйнацiя і пошкодження будiвель, людям важко встояти на ногах. Трiщини в грунтi. Гiрськi обвали.

9

Спустошувальний

Руйнування будiвель. Викривлення залiзничних колiй. Трiщини в грунтах завширижи 10 см. Зсуви, великi гiрськi обвали.

10

Знищувальний

Руйнування будiвель та пам‘ятникiв. Трiщини у грунтi до 1 м шириною, великi зсуви та обвали.

11

Катастрофа

Повсюдне руйнування будiвель, насипiв, дорiг, гребель. Вертикальне перемiщення шарiв. Великi обвали, змінюється рiвень грунтових вод.

12

Велика катастрофа

Повсюдне руйнування будiвель i споруд. Масова загибель людей i тварин. Значнi змiни рельєфу мiсцевостi.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «БЖД, охорона праці»: