Сторінка
3

Архітектурні пам’ятки площі Ринок

12. Пл. Ринок, 16. "Кам'яниця Мешковського"

XV ст.;

ХІХ ст. (перебудова);

1930-і рр. (реставрація).

Готика (планувальна структура, склепіння першого поверху). Історизм.

Будинок розташований на південній стороні пл. Ринок. Чотириповерхова, цегляна, тинькована будівля, видовжена в плані з півночі на південь. Фасад членований лопатками, увінчаний карнизом сильного виносу, з модильйонами. Профільований портал, вікна в обрамленнях. Балкон на повну ширину фасаду, встановлений на другому поверсі. На першому поверсі розкриті фрагменти давньої кладки.

До сьогодні частково збереглися склепіння і перекриття середньовічної кам'яниці.

Об'єкт дає уявлення про характер перебудов, яких зазнавала архітектура старого міста в ХІХ ст. Використовується як житлова споруда.

13. Пл. Ринок, 20. Житловий будинок

XVIII ст.,

архіт. Фр. Кульчицький.

Рококо.

Кам'яниця займає ділянку на південній стороні пл. Ринок, видовжена в плані з півночі на південь. Чотириповерхова, цегляна, тинькована. Фасад - частково рустований, членований тягами. Над цокольним ярусом фасадної стіни встановлено балкон на рокайльних консолях. Портали та вікна доповнені рельєфними обрамленнями і сандриками з ліпним декором. На подіумах балконної балюстради розміщено ліпні вазони. Скульптурне оздоблення датується 1786 р (скульп. Фр. Олендзький).

14. Пл. Ринок, 21. Житловий будинок

XVII ст.;

ХІХ ст. (перебудова).

Ренесанс (планувальна структура, склепіння першого поверху, елементи фасаду).

Будинок займає ділянку на південній стороні пл. Ринок. В плані - видовжений з півночі на південь.

Чотириповерхова будівля, цегляна, тинькована. Верхній поверх датується ХІХ ст. Вікна та портали доповнені кам'яними різьбленими обрамленнями, виконаними в період ренесансу. Верхня партія тинькованого фасаду не має декоративних оздоб.

В будинку збереглися перекриття, що походять з доби ренесансу, портал у сінях та старовинні куті двері.

15. Пл. Ринок, 23. "Кам'яниця Шольц-Вольфовичів"

1570; середина XVII ст.; середина XVIII ст. (реконструкція).

Ренесанс .

Історична назва "Кам'яниця Шольц-Вольфовичів" походить від імені давніх власників будинку.

Кам'яниця знаходиться на західній стороні пл. Ринок, займаючи наріжну ділянку. Північний фасад виходить на пл. Катедральну. В плані будівля видовжена зі сходу на захід. Триповерхова, цегляна, тинькована.

Фасади членовані карнизами та вертикалями пілястр, рустованих на рівні першого поверху, канельованих та прикрашених маскаронами у верхніх ярусах. Композицію фасадної стіни завершує розвинутий карниз.

Фасади кам'яниці насичені скульптурним декором. Вікна в обрамленнях, з сандриками та декоровані масками. В кутовій ніші третього поверху встановлена скульптурна група "Хрещення" (XVII ст., майстерня Г. ван Гутте).

В пізніші часи інтер'єри будинку були піддані грунтовній переробці.

Кам'яниця має велику цінність як об'єкт, який повністю зберіг скульптурне оздоблення фасаду XVII ст.

Використовується як житлова споруда.

16. Пл. Ринок, 24. Житловий будинок (зараз - будинок Львівського Історичного Музею)

XV ст.;

перша пол. XVI ст.;

1920 р.

Готика (фундаменти, склепіння першого поверху). Ренесанс (планувальна структура, декоративні обрамлення в інтер'єрі). Пізня сецесія (завершення фасаду).

Кам'яницю споруджено на західній стороні пл. Ринок. Будівля - видовжена в плані зі сходу на захід, чотириповерхова, цегляна, тинькована. Над гладкою, без креповок і профілювання, площиною фасаду виступає розвинутий карниз і встановлено трикутний фронтон з рельєфом (1920, скульп. З. Курчинський). Вхід та вікна першого поверху мають півкругле завершення, на верхніх поверхах - прямокутні, в профільованих кам'яних обрамленнях. Над нижнім ярусом фасаду розміщено балкон з кам'яною балюстрадою.

Будинок використовується як експозиційна площа Львівського історичного музею.

17. Пл. Ринок, 28. Житловий будинок

XV ст.;

початок XVII ст.

Готика (пивниці, сіни). Ренесанс.

Кам'яниця, споруджена на західній стороні пл. Ринок, має видовжену конфігурацію плану, орієнтовану зі сходу на захід. Будівля - триповерхова, цегляна, з асиметричним плануванням. Тинькований фасад розчленований карнизами на три яруси. Портал оздоблено півколонами, вікна - профільованими кам'яними обрамленнями, сандриками і декоративними рельєфами.

В інтер'єрі зберігся готичний портал.

Один з типових зразків львівського житлового будинку доби ренесансу.

18. Пл. Ринок, 29. Житловий будинок

1766-1778,

архіт. Хр. Мурадович, Фр. Кульчицький.

Класицизм.

Будинок палацового типу, споруджений на західній стороні пл. Ринок на місці двох давніх кам'яниць. Прямокутний в плані, чотириповерховий, цегляний, тинькований.

На фасаді компонуються рустовані лопатки, над нижнім ярусом виступає балкон з балюстрадою. На поверхах розміщено по п'ять вікон прямокутної форми. Фронтон з ліпним картушем у тимпані завершує композицію фасадної стіни.

По осі будівлі влаштовано наскрізний прохід до вул. Театральної (кол. "Пасаж Андреоллі").

Приклад раннього класицизму в архітектурі Львова.

Об'єкт використовується як житловий дім.

19. Пл. Ринок, 31. Житловий будинок

XVII cт.;

1923, архіт. Б. Віктор, скульп. З. Курчинський.

Ренесанс (планувальна структура). Ар деко (фасад).

Кам'яниця займає ділянку на західній стороні пл. Ринок. Будівля - видовжена в плані зі сходу на захід, цегляна, триповерхова, з мансардним поверхом. Асиметричне планування. Мансарда відчленована карнизом. Вікна і портал декоровано рельєфними обрамленнями. Балкон, встановлений по центру на другому поверсі, підпирають декоративні консолі.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Архітектура, містобудування»: