Сторінка
3
Обчислення планової суми акцизного збору здійснюється методом прямого розрахунку. Для визначення прогнозу надходжень акцизного збору використовуються розрахунки в розрізі підприємств і організацій усіх форм власності. Крім того, міністерства і відомства, підвідомчі підприємства яких виготовляють підакцизні товари, надають інформацію про прогнозні обсяги випуску вказаної продукції.
Особливістю стягнення акцизного збору є його сплата до бюджету на рівні підприємств-виробників. У процесі подальшої реалізації цей збір не стягується. Акцизи належать до числа загальнодержавних доходів, їх ставки, порядок обчислення і сплати встановлюються законодавством України і є єдиними на всій території України.
Акцизний збір з імпортних товарів визначається на основі інформації Державної податкової адміністрації про фактичні суми надходжень акцизного збору на дату складання проекту Державного бюджету, очікуваних надходжень до кінця поточного року і прогнозного курсу гривні до євро.
Прогнозні суми надходжень податку на промисел, плати за видачу ліцензій та сертифікатів (у тому числі марки акцизного збору), плати за державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на підприємницьку та професійну діяльність визначаються на основі даних Державної податкової адміністрації про фактичні надходження до бюджету вказаних платежів і з урахуванням очікуваних сум надходжень до кінця поточного року.
Мито — це податок на товари, які переміщуються через митний кордон України.
Мито на товари, що ввозяться суб 'єктами підприємницької діяльності, розраховується на основі загального обсягу імпорту торговельного балансу, який розробляє Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції України. При цьому необхідно враховувати існуючі тенденції щодо динаміки та структури імпорту.
Планова сума мита розраховується на основі середньозваженої ставки, яка обчислюється на підставі обсягу імпорту, з якого має сплачуватись мито у році, що передує плановому (розраховується за прогнозним торговельним балансом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України) та очікуваного надходження імпортного мита в цьому ж році. Зауважимо, що торговельний баланс складається в доларах США, а тому у разі розрахунків у валюті України використовується прогнозний курс долара до гривні за даними Національного банку України.
Планування експортного мита здійснюється, як правило, методом прямого розрахунку у зв'язку з обмеженою кількістю і незначними обсягами товарів, що підлягають оподаткуванню митом. Сума надходжень визначається множенням прогнозованого обсягу експорту товарів за кожною позицією на встановлену ставку мита.
Мито на товари, які ввозяться (пересилаються) громадянами, планується виходячи з обсягів ввезення товарів громадянами у неторговельному обігу та тенденцій щодо їх оподаткування (введення чи скасування пільг та ін.).
Інші податкові доходи. Державне мито сплачують юридичні та фізичні особи за вчинення дій в їхніх інтересах та за видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженим на те органом. Державне мито сплачується до бюджетів різних рівнів залежно від органу, який розглядає справу. Зокрема, до Державного бюджету України надходять платежі з позовних заяв до арбітражних судів та заяв з перевірки рішень та ухвал, постанов цих судів у порядку нагляду, а також мито, яке сплачується під час оформлення і видачі паспортів, та за інші дії, передбачені чинним законодавством.
Прогнозування надходження державного мита до Державного бюджету здійснюється на підставі інформації Державної податкової адміністрації про суми щомісячного надходження цього платежу до бюджету і прогнозних індексів цін на плановий рік.
Державне мито, стягнення якого пов'язується з усіма іншими інструментами та діями, надходить до місцевих бюджетів. Так, за нотаріальні дії, учинені державними нотаріальними конторами щодо посвідчення договорів відчуження житлових будинків, гаражів, а також іншого нерухомого майна, сплачується мито в розмірах до неоподаткованого мінімуму доходів громадян.
Ураховуючи особливості державного мита, що не передбачають ведення загальноприйнятого обліку платників, прогнозування суми можливих надходжень за цим джерелом здійснюється на основі очікуваних надходжень за поточний рік із застосуванням неоподаткованого мінімуму заробітної плати та прогнозних індексів цін.
Консульські збори — це плата за вчинення консульських дій з оформлення документів на право в'їзду в Україну та виїзду за кордон, легалізації та витребування документів.
Збори стягуються як на території України, так і за її межами. Збори, які стягуються за межами України, зараховуються у визначених Державним бюджетом на відповідний рік розмірах до загального і спеціального фондів бюджету і використовуються на утримання закордонних дипломатичних установ України та придбання у державну власність України приміщень для їх розміщення в межах бюджетних призначень на ці цілі.
Надходження консульських зборів (як на території України, так і за її межами) планується з урахуванням міграційно-візової політики України стосовно іноземних держав, тенденції щодо розвитку зовнішньополітичної діяльності України, фактичного обсягу цих надходжень у попередні роки та прогнозного курсу гривні до долара США на відповідний плановий рік.
Місцеві податки і зборипрогнозуються на стадії розроблення проекту Державного бюджету з метою визначення обсягів між-бюджетних трансфертів. Прогноз визначається на основі даних Державної податкової адміністрації про фактичні надходження місцевих податків і зборів та тенденцій, що складаються. Ураховуючи, що місцеві податки і збори надходять до місцевих бюджетів, конкретні розрахунки за кожним податком здійснюються місцевими фінансовими органами. В основу розрахунків покладено прийнятий порядок стягнення того чи іншого податку і збору.