Сторінка
6
• змішане плавання по відношенню до однієї валюти (долара США). Даний курс національної валюти використовують Бахрейн, Саудівська Аравія, Катар, Об'єднані Арабські Емірати.
• спільне плавання, яке використовує валютне угруповання ЄС, причому з двома валютними режимами — один для валютних операцій серед членів Союзу, другий — для відносин країн — членів Європейського Союзу з іншими партнерами, що знаходяться в за межами ЄС.
На даний час збільшується кількість країн, які прийняли на себе зобов'язання по статті VIII Статуту Міжнародного валютного фонду, що забороняє:
— вводити обмеження на проведення платежів і переказів за поточними операціями;
— використовувати множинність валютних курсів без згоди на це МВФ;
— брати участь у дискримінаційних валютних угодах.
Посилюється тенденція до відміни обмежень у сфері міжнародного руху капіталів. Йдеться про повну свободу конвертованості валют. Намітились неординарні підходи до валютної політики взагалі. Отже, поволі створюється нова модель світового валютного устрою.
Сьогодні більше половини країн — членів МВФ, на яких припадає три чверті сукупного світового ВВП, використовують ті чи інші режими плаваючих валютних курсів.
Однак наслідками цього бувають різкі коливання валютних курсів, їх нестабільність, що негативно впливає на розвиток системи міжнародних економічних відносин. Саме тому спільні заходи, спрямовані на регулювання та стабілізацію валютних курсів, є надзвичайно важливими як з суто економічної, так і політичної точки зору.