Сторінка
7
Відрегулювати принципи емісійної політики в Україні, що будуть будується на наступних основах: Національний банк повинний бути єдиним емісійним центром, емісійна діяльність Уряду (через бюджет) і комерційних банків забороняється; поступово скоротити централізовані кредити Національного банку для покриття дефіциту бюджету і внутрішнього державного боргу (з цією метою Уряд повинний здійснити випуск і введення в звертання державних цінних паперів); заборонити емісійну діяльність НБУ, зв'язану з регулюванням взаємної заборгованості підприємств. Комерційні банки повинні проводить заліки заборгованості між підприємствами в межах одного банку, а також між клієнтами різних банків на основі окремих міжбанківських угод.
Національний банк буде здійснювати заходу щодо обмеження грошової маси в звертанні тільки через сугубо ринкові важелі, що маються в його розпорядженні, а саме - через офіційну ставку рефінансування і резервні вимоги.
З метою узяття під контроль впливу державних витрат на інфляційні процеси Уряд повинний створити чітку законодавчу основу заборони проведення витрат держави поза межах державного бюджету з використанням кредитної емісії, уникаючи перекладання фінансової і бюджетної незбалансованості на банківську систему, що підриває стабільність національної валюти.
Продаж кредитних ресурсів комерційним банкам повинна здійснюватися Національним банком тільки через аукціони.
Міжбанківська торгівля кредитними ресурсами повинна здійснюватися через міжбанківську біржу.
Необхідно відмовитися від існуючої практики цільового розподілу кредитів через НБУ відповідно до постанов і рішень Верховної Ради України й Уряду.
Забезпечити кредитну підтримку виробництва, що буде здійснюватися шляхом надання кредитів комерційним банкам на високоефективні програми і під конкретні зобов'язання підприємств по випуску продукції, здешевлення кредитів під пріоритети через компенсаційні виплати підприємствам з державного бюджету.
Необхідно досягти позитивної процентної ставки по кредитах шляхом підвищення дисконтної ставки Національного банку з урахуванням темпів інфляції, що дозволить на ринкових основах здійснювати регулювання кредитного ринку, усунути зловживання при наданні кредитів комерційними банками, забезпечити реальний захист внесків населення і засобів підприємств від знецінювання.
Проводити через комерційні банки, що займають по деяких обставинах монопольне положення на регіональному кредитному ринку, політику захисту внесків населення на рівні, близькому до дисконтної ставки Національного банку.
Внести в перелік першочергових задач з урахуванням необхідності проведення твердої грошово-кредитної політики розвиток альтернативних джерел залучення необхідних фінансових ресурсів у звертання шляхом розвитку ринку цінних паперів підприємств, включаючи оформлення зобов'язань підприємств векселями.
Забезпечити надійність платіжної системи України через впровадження електронного звертання грошей, скорочення термінів здійснення розрахункових операцій і посилення відповідальності за їхнє порушення.
Проводити роботу з удосконалювання системи міжбанківських розрахунків з іноземними державами, особливо з країнами СНД, маючи метою встановлення термінів проведення розрахунків і відповідальності за їхнє дотримання.
У сфері готівки впроваджувати політику упорядкування касового обслуговування підприємств, стимулювання залучення вільних засобів населення на внески в банках, розвиток безготівкових розрахунків у споживчій сфері за допомогою чеків, кредитних карток і т.п.
Здійснювати регулювання діяльності комерційних банків через систему нормативів, що забезпечували б фінансову стабільність і стійку ліквідність, захист інтересів вкладників.
Список використаної літератури.
1. Швайка М. А. Банківська система України: шляхи реформування і підвищення ефективності. К.: Парламентське видавництво, 2000. - 196 с.
2. Закони України. - Т.1. - С. 7.
3. Див.: Банківське право /Упорядк. М. П. Кучерявенко. - Х.: Торсінг, 1999. С. 296.
4. Грищенко О. Гроші та грошово-кредитна політика. Навч. посібник. – К.: Основи, 1997.
5. Денежное обращение и кредит капиталистических стран: Учеб. для вузов / Под ред. Л. Н. Красавиной. — М.: Финансы, 1977.
6. Деньги, банковское дело и денежно-кредитная политика / Э. Дж. Долан и др. — М.:Туран, 1991.—448с.
7. Лагутін В.Д. Гроші та грошовий обіг: Навчальний посібник. – К.% Товариство „Знання”, 1998.
8. Ющенко В. А., Лисицький В. I. Гроші: розвиток попиту та пропозици в Україні. — К.: Скарби, 1998. — 288 с.
[1] Банківська енциклопедія; Під ред. Мороза А.М. – К.: Ельтон. 1993, с. 74.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Аналіз фінансового стану Основ’янської ди станції колії Південної залізниці
Вплив податкової та амортизаційної політики держави на інвестиційний клімат в умовах ринкових відносин
Роль НБУ на ринку цінних паперів
Фінансові ресурси місцевого самоврядування
Національна валюта україни та шляхи її стабілізації