Сторінка
1
Зміст:
1. Знос і амортизація основних засобів підприємства 3
2. Державний борг. Основні причини виникнення та види 9
3. Державний бюджет як економічна категорія 18
4. Список використаної літератури та джерел 23
1. Знос і амортизація основних засобів підприємства
Основні засоби – матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх в процесі виробництва або постачання товарів і послуг, надання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних функцій.
Основні засоби підприємства не вічні, вони зношуються. Існують два види зносу – фізичний та моральний.
Фізичний знос – це поступова втрата основними засобами споживної вартості в процесі експлуатації, тобто суто матеріальний знос їх окремих елементів.
Фізичний знос є наслідком виробничих навантажень, впливу атмосферних умов, змін у будові матеріалу, з якого виготовлено знаряддя праці, тощо.
Величин фізичного зносу засобів праці залежить від ряду чинників: якості матеріалів, з яких вони виготовлені, ступеня навантаження (кількості змін роботи на добу, тривалості змін, інтенсивності роботи тощо); кваліфікації працівників, своєчасного проведення оглядів і ремонту техніки; захисту від впливу атмосферних умов тощо.
Основні засоби, які не використовуються, також зношуються в результаті дії сил природи.
В Україні ступінь зношення основних засобів у промисловості досягла у 2000р. – 50,1% (1995р. – 48,6%, 1999р. – 49%). Це свідчить про наближення цього показника до критичної межі та необхідність посилення заходів щодо оновлення основних засобів.
Фізичний знос визначають обстеженням фактичного технічного стану об’єкта, аналізу строків служби або порівняння вартісних величин за формулою:
,
де , - відповідно фактичний строк експлуатації та нормативний строк служби (амортизаційний період), у роках.
Розмір фізичного зносу у вартісному вираженні визначають зіставленням суми амортизації на певне відновлення вартості об’єкта основних засобів.
Розрізняють повний і частковий знос основних засобів.
Повний знос передбачає повну заміну зношених основних засобів через нове капітальне будівництво або придбання нових основних засобів.
Частковий знос компенсується здійсненням капітального ремонту основних засобів.
Моральний знос – це знос основних засобів унаслідок створення нових, більш прогресивних і економічно ефективних машин та устаткування. Поява досконаліших видів устаткування з підвищеною продуктивністю робить економічно доцільною заміну діючих основних засобів іще до їх фізичного зносу.
Несвоєчасна заміна морально застарілих основних виробничих засобів призводить до того, що собівартість підвищується, а якість знижується порівняно з продукцією, виготовленою на досконаліших машинах та устаткуванні.
Є два види (дві форми) морального зносу.
При першій формі відбувається підвищення продуктивності праці у сфері виробництва засобів праці. Це призводить до зниження витрат праці на відтворення основних фондів. Зниження вартості засобів праці примушує здійснювати переоцінку основних фондів. Іншими словами, зменшується вартість основних фондів. Величину цієї форми морального зносу можна обчислити за такою формулою : ,
де Мз1 – моральний знос першої форми ;
Фп.в, Фв.в –відповідно первісна і відновлювальна вартість основних фондів.
Зауважимо , що первісна вартість основних фондів показує ту їхню вартість, яка була до моменту їх морального зносу. А відновлювальна вартість основних фондів становить їхню вартість (величину) після морального зносу (тобто відбулась переоцінка основних фондів за тими цінами, які встановилися після зниження вартості основних фондів внаслідок підвищення продуктивності праці в промисловості, де створюються засоби праці). Формула показує втрату вартості в результаті морального зносу основних фондів.
При другій формі морального зносу з’являються нові засоби праці, які мають більш високі конструктивні характеристики і експлуатаційні якості. Іншими словами, нові засоби праці мають вищу продуктивність. З появою таких засобів праці: їх треба модернізувати, тобто підвищити їхню продуктивність до рівня нових засобів праці; в разі неможливості модернізації старі засоби праці вилучаються з основних фондів. Безумовно, при цьому виникають певні втрати.
Отже, при другій формі морального зносу відбувається зниження вартості основних фондів у результаті науково-технічного прогресу.
Величину другої форми морального зносу можна обчислити зіставленням відповідних техніко-економічних показників, які найповніше характеризують цей вид устаткування (продуктивність, якість тощо), за такою формулою :
,
де Пз, Пн – відповідно продуктивності морально застарілих і нових засобів праці.
Моральний знос зменшує вартість основних виробничих засобів через скорочення суспільно необхідних витрат на їх відтворення. Сума нарахованого зносу характеризує стан основних виробничих засобів. Вирахуванням з первісної ( відновлюваної) вартості основних виробничих засобів суми зносу визначають залишкову вартість основних виробничих засобів.
Зв = [ B(100-I)] : 100,
де Зв – залишкова вартість основних виробничих засобів;
В – відновлювальна (первісна) вартість основних виробничих засобів;
I – ступінь зносу основних виробничих засобів, %.
Сума нарахованої амортизації береться за вартість фізичного зносу.
Амортизація – це процес поступового перенесення вартості основних виробничих засобів і нематеріальних активів з урахуванням витрат на їх придбання, виготовлення або поліпшення згідно з нормами амортизаційних відрахувань, установленими законодавчими актами. Амортизаційні відрахування включаються до складу валових витрат, що беруться для обчислення оподатковуваного прибутку.
За рахунок амортизаційних відрахувань фінансуються витрати :
Ø на придбання основних засобів та нематеріальних активів для власного виробничого використання , у тім числі на самостійне виготовлення основних засобів для власних виробничих потреб (включно з витратами на виплату заробітної плати працівникам, які були зайняті на виготовленні таких основних засобів);
Ø на здійснення всіх видів ремонту, реконструкції, модернізації та інших способів поліпшення основних засобів.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Валютний ризик, його види; прогнозування валютного курсу
Обгрунтування і доцільність запровадження казначейської системи виконання бюджетів в Україні
Капітал підприємства: структура, формування і використання
Фінансова стратегія підприємства та основні етапи її реалізації
Іноземне інвестування в регіони України та Чернівецьку область