Сторінка
7
У 2001 році у складі міністерства фінансів утворено Державний департамент фінансового моніторингу, основним завданням якого визначено збір, обробку і аналіз інформації про фінансові операції, що підлягають обов’язковому фінансовому контролю (визначені законом як значні або сумнівні) та інші операції, пов’язані з легалізацією таких доходів.
Важливість контрольних функцій ДПслужби в країні на чолі з ДПАУ зумовлюється тим, що вона є єдиною структурою в системі виконавчої влади, що здійснює фіскальний контроль за сплатою податків. При цьому податкові органи мають право здійснювати на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності перевірки грошових документів, бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, товарно-касових книг, показників електронних контрольно-касових апаратів і комп’ютерних систем та інших носіїв інформації, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків, інших платежів.
Із контрольною функцією податкової служби пов’язані реєстрація та облік. В принципі, без належного обліку здійснення контролю в подальшому неможливе. Так, державні податкові інспекції у районах, містах без районного поділу, в районах, у містах без районного поділу, в районах у містах, міжрайонні та об’єднані ДПІ забезпечують облік платників податків, інших платежів, а також реєстрацію фізичних осіб-платників податків та інших обов’язкових платежів, ведуть облік векселів, що видаються суб’єктами підприємницької діяльності при здійсненні операцій з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах; проводять роботу, пов’язану з обліком безгосподарного майна, майна, що перейшло за правом успадкування до держави, скарбів і конфіскованого майна та інше.
Головним завданням Фонду державного майна України в частині здійснення державного фінансового контролю є нагляд за додержанням прав держави як власника частки акцій в акціонерних товариствах, видача ліцензій посередникам щодо організації підготовки до приватизації та продажу об’єктів приватизації. Фонд має право проводити інвентаризації загальнодержавного майна, що відповідно до державної програми, підлягає приватизації, здійснювати аудиторські перевірки ефективності його використання, а також контролювати обіг приватизаційних паперів.
Дотримання учасниками фондового ринку обов’язкових нормативів достатності власних коштів, інших показників і вимог, що обмежують ризики по операціях з цінними паперами та отриманням емітентами і операторами умов їх продажу (розміщення) на ринку здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Уповноважений орган виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг здійснює контроль за достовірністю інформації, що надається учасникам ринку фінансових послуг, і має повноваження на проведення моніторингу руху капіталу в Україну та за її межі через ринки фінансових послуг. Для забезпечення своїх функцій уповноважений орган має право інспектувати фінансові установи, зокрема банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, дочірні товариства, страхові компанії, інвестиційні фонди тощо.
Відомчий фінансовий контроль здійснюють фінансові служби міністерств, відомств, підприємств, організацій і установ державної форми власності. Даний вид контролю застосовується тільки по відношенню до підвідомчих підприємств та організацій. В останній час масштаби даного виду контролю значно скоротилися з появою підприємств нових форм власності.
Фінансовий контроль органів місцевого самоврядування здійснюють фінансові органи представницької та виконавчої влади місцевих Рад народних депутатів насамперед через відповідні комісії Рад народних депутатів і місцеві фінансові органи. Об’єктом фінансового контролю є місцеві бюджети, позабюджетні фонди, господарсько-фінансова діяльність підприємств і організацій комунальної власності.
Крім зазначених видів ще існує громадський фінансовий контроль, який здійснюють громадські організації (партії, рухи, профспілкові організації), а також аудит, що представляє собою незалежний зовнішній фінансовий контроль, заснований на комерційних засадах.
Завдання і функції органів державного фінансового контролю в Російській Федерації.
Фінансовий контроль з боку представницької влади
З цією метою створені відповідні структури: комітети і комісії Ради Федерації і Державної Думи, Рахункова палата РФ, контрольно-рахункові палати суб'єктів РФ.
Початок такому контролю було покладено в 1992 році створенням Контрольно-бюджетного комітету при Верховній Раді РФ як органа, не залежного у своїх діях ні від Уряду РФ, ні від адміністрації Президента РФ. В даний час основна частина його функцій передана Комітету Державної Думи по бюджеті, податкам, банкам і фінансам, що відповідають підкомітети якого проводять експертно-аналітичні роботи по усіх фінансових питаннях. Так, підкомітет по бюджету дає висновок по проекту федерального бюджету. Інші підкомітети займаються оцінкою законодавчих пропозицій відповідно з питань оподатковування, банківської і фінансової діяльності.
Особливе місце в системі фінансового контролю з боку органів представницької влади належить Рахунковій палаті РФ, діяльність якої визначається Федеральним законом РФ від 11 січня 1995 року. Це незалежний від Уряду РФ постійно діючий орган державного фінансового контролю, наділений широкими повноваженнями і підзвітний Федеральним Зборам РФ. Сфера повноважень Рахункової палати – контроль федеральної власності і витрати федеральних коштів. Контролю підлягають усі юридичні особи – державні органи й установи, включаючи державні позабюджетні фонди і ЦБР, органи місцевого самоврядування, комерційні банки, страхові фірми, а також інші комерційні фірми і недержавні комерційні організації – у частині, зв'язаної з одержанням, чи перерахуванням використанням ними засобів федеральної власності, а також наявністю в них податкових, митних і інших пільг, наданих федеральними органами. Перед посадовими особами Рахункової палати РФ поставлені наступні задачі: