Сторінка
4
• Відбір факторів за статистичними характеристиками вихідної інформації (коефіцієнт варіації).
• Графіки динаміки рядів факторів і функціонального показника.
• Розрахунок парних і часткових коефіцієнтів кореляції.
• Ранжування факторів.
• Послідовний розрахунок рівнянь зв'язку відповідно до кількості врахованих факторів, що їх задають до врахування користувачем у інтерактивному режимі; вибір остаточної моделі; обчислення множинних коефіцієнтів кореляції та коефіцієнта детермінації.
• Аналіз адекватності моделі; розрахунок коефіцієнта апроксимації.
• Використання моделі: розрахунок абсолютного та відносного впливу факторів на зміну функціонального показника; визначення резервів поліпшення функціонального показника; планування та прогнозування функціонального показника.
У наведено програму робочої книги "Casebgt", що полегшує процедури розробки, оформлення та контролю бюджету підприємства впродовж року. Робоча книга складається із 17 листів.
Перші п'ять листів призначені для введення вихідних даних: кошти станом на початок періоду; прогноз щодо реалізації та розрахунків зі споживачами, щодо придбання матеріалів і розрахунків з постачальниками, щодо оплати праці та управлінських витрат. Після введення вихідних даних програма автоматично прогнозує бюджет підприємства на плановий період за напрямками очікуваних грошових надходжень і видатків (листи 6-15). На передостанньому листі прогнозується зведений бюджет грошових потоків із зазначенням можливого тимчасового браку коштів. На останньому листі робочої книги "Case bgt" розраховується сума коштів станом на кінець року.
Змінюючи один або кілька вихідних показників, можна отримувати відповідний варіант розвитку подій. Програма відкрита для доповнень і змін з метою врахування особливостей діяльності конкретного підприємства.
Приклад комп'ютерного аналізу за робочою книгою MSExcel
Комп'ютерна технологія фінансового аналізу розглядається на прикладі визначення рейтингу підприємств за узагальнюючими показниками фінансового стану.
Передбачається два режими роботи: 1) самостійне створення робочої книги; 2) робота з готовою книгою. Другий режим розглядається як продовження першого, тобто опрацювання щойно створеної робочої книги Excel.
Послідовність роботи в Excel:
1) уведення вихідних даних із стандартних форм фінансової звітності в таблиці Excel. Ці дані можуть бути заздалегідь набрані у Word чи Excel і введені в робочу книгу;
2) створення листів для подальшого запису значень аналітичних показників за встановленим переліком;
3) розрахунок аналітичних показників фінансового стану за відповідними формулами для одного підприємства;
4) отримання значень аналітичних показників для сукупності підприємств із застосуванням прийому копіювання формул автоза-повненням;
5) уведення формул, що відповідають різним методикам або критеріям, для розрахунку узагальнюючих показників фінансового стану підприємств;
6) автоматичне визначення рейтингу підприємств за різними критеріями (узагальнюючими показниками);
7) аналіз збігу результатів щодо рейтингової позиції підприємства, отриманих за різними методиками.
Створення робочої книги "Рейтинг підприємств" 1. Запуск програми Excel
Натиснувши кнопку "Пуск", можна увійти в опцію "Програми" і клацнути лівою кнопкою миші (ЛКМ) на підопції з відповідною назвою. Відкриється вікно програми, що містить робочу книгу з певною кількістю робочих листів. Перехід на потрібний робочий лист здійснюється натисканням ЛКМ на ярлику листа в нижній частині вікна. Робоча ділянка вікна поділена на комірки, адреси яких у стилі адресації А1 складаються з назви стовпця — латинської літери та назви рядка — цифри; у стилі адресації Р1С1 стовпці й рядки позначаються цифрами.
У робочій книзі можна створювати будь-які таблиці, здійснювати розрахунки, використовувати вбудовані функції Excel, пов'язуючи таблиці між собою, щоб вихідні дані, введені в таблиці на першому робочому листі, і отримані результати автоматично передавалися в наступні таблиці для виконання подальших розрахунків. При цьому користувач може побачити формули, використані для обчислення певних величин, переглянувши в рядку формул Excel.
Ми створюємо робочу книгу "Рейтинг підприємств", тобто файл, який містить певну кількість робочих листів. Ця робоча книга має складатися з таких листів: "По кожному підприємству" (у кількості, наприклад, 20 об'єктів) "Баланс", "Звіт про фінансові результати" (зручно відповідні листи назвати Б1 і 31, Б 2 і 32 і так до останнього підприємства); аналітичні показники фінансового стану сукупності підприємств; узагальнюючі показники фінансового стану; рейтинг підприємств.
Отже, якщо аналізується діяльність 20 підприємств, робоча книга має складатися з 42 листів (2 • 20 + 2). За бажанням кількість робочих листів можна збільшити або зменшити.
Щоб установити у книзі потрібну кількість листів, треба виконати таку операцію: відкрити меню "Сервіс", опцію "Параметри", а в ній вкладку "Общие" і у віконці навпроти напису "Количество листов" зазначити потрібну кількість. У нашому прикладі — 42.
Для зменшення кількості розглядуваних підприємств зайві робочі листи видаляються: меню "Правка", опція "Удалить лист". У разі збільшення кількості підприємств необхідно додати робочі листи: меню "Вставка", опція "Лист" (новий робочий лист додається перед активним), далі на новий лист копіюється необхідна форма через буфер обміну, потім коригуються дані документів фінансової звітності, на робочих листах обчислення показників фінансового стану формули в комірки додаткових підприємств передаються через автозапов-нення, при цьому необхідно вручну відкоригувати номер робочого листа, на який є посилання у формулі.
2. Уведення форм фінансової звітності
Оскільки структура форм "Баланс" і "Звіт про фінансові результати" для всіх підприємств однакова, немає потреби створювати їх на кожному листі окремо або копіювати з листа на лист.