Сторінка
2
Головна перевага випуску корпоративних облігацій – залучення середнє- і довгострокових засобів за більш низьку відсоткову ставку ніж за кредитами банків.
Деякі компанії випускають корпоративні облігації для стимулювання робітників – прибуток від корпоративних облігацій оподатковується меншим податком. Банкам вигідно випускати корпоративні облігації, т. я. резервування за ними більш прибуткове у зрівнянні з кредитами та депозитами.
Підприємству, яке готує випуск облігацій, бажано обпертися на банківську участь. Бо банк-андеррайтер має клієнтську базу і може рекомендувати клієнтам вкласти гроші в облігації. Банк сам може бути інвестором, йому легше ніж інвестору забезпечити обіг корпоративних облігацій на вторинному ринку.
Емітентами корпоративних облігацій, які вийшли на ринок, є ряд відомих комбанків і найбільш успішні вітчизняні компанії. Україна має досить коротку історію обігу емісій корпоративних облігацій – всього 1-2 роки. Але сьогодні вже існують досить успішні погашення.
Наприклад, акціонерний комерційний банк “Райффайзенбанк України” (Київ) 20 жовтня 2003 року здійснив черговий, 4 по рахунку випуск відсоткових корпоративних облігацій. Про це повідомила прес-служба банку. Як говориться в повідомленні, сума випуску складає 36 млн. грн. термін обігу 2 роки, ставка дисконту 12%. За даними банку, в цьому випуску передбачена можливість дострокового продажу облігацій інвесторів емітенту. Залучені засоби від продажу цих цінних паперів будуть використані для кредитування довгострокових проектів.
Найбільш активну позицію зайняли банки в особі великих банків і Асоціації Українських Банків. Їм потрібні ліквідні інструменти для розміщення активів. Усякий банк буде більш впевнено вести себе на ринку, якщо активи будуть більш ліквідними, а пасиви – більш терміновими. Саме такі можливості перед банками і відкриває ринок корпоративних облігацій. З однієї сторони, банки хочуть випускати довгострокові облігації, займая гроші в корпоративному секторові, з другої – одержують можливість розміщувати зібрані ресурси в облігації ділових підприємств.
Як завжди у фінансовому секторові населення грає одну з ведучих ролей, у даному випадку виступає джерелом для банків. Банкіри не тільки добиваються можливості доступу до ринку ліквідних позикових інструментів, але й прагнуть проводити арбітраж, - залучаючи депозити від населення й розміщуючи ресурси на ринку корпоративних облігацій. Робити це їм допомагає податкова система, яка закриває вихід населенню до ринку корпоративних облігацій, оподатковуючи 20% отриманий від них прибуток. Так штучно створюється різниця між ставками по банківським депозитам населенню та прибутковістю від корпоративних облігацій. Така дискримінація населення – ненормальне явище, яке належить негайному усунення.
Слід позначити, що з початку 2000 року об’єм угод з облігаціями почав перевищувати номінальну вартість, що свідчить про наявність розвитку вторинного ринку.
Для емітентів дуже важливе питання дійсної вартості займу з урахуванням збитків, пов’язаних з емісією. Деякі статті витрат при випуску корпоративних облігацій мають фіксовану вартість, інші залежать від об’єму емісії.
Для українського корпоративного ринку цінних паперів з ціллю перемноження кризового тану найбільшу перевагу має використання підприємствами облігаційних займів. Воно дає емітентам можливість залучення інвестицій для фінансування обігових засобів і на цій базі подальшого розширення основного капіталу в черзі випадків на більш пільгових умовах по зрівнянню як з залученням банківських кредитів, так й випуском акцій. Слід акціонерам емітувати корпоративні облігації зі строком обігу менш 1 року, що в умовах збереження нестабільності економіки, підвисить зацікавленість інвесторів що до залучення цих цінних паперів, а також буде стимулювати їх випуск.
Ще у 1999 році про ринок корпоративних облігацій можливо було говорити лише гіпотетично, але за два роки, з кінця 2000 по кінець 2002 років, ринок корпоративних облігацій виріс на Україні у 7 разів.
1 2