Сторінка
4
Згідно з договором казначейство забезпечує розрахункове обслуговування розпорядника коштів у межах лімітів видатків відповідно до затвердженого кошторису видатків та фактичних надходжень на Єдиний казначейський рахунок Державного бюджету.
Казначейство має право:
• здійснювати перевірки фінансово-бухгалтерських документів про зарахування, перерахування і використання бюджетних коштів;
• одержувати матеріали, які необхідні для здійснення попереднього контролю за раціональним і цільовим витрачанням коштів, що виділяються із Державного бюджету.
Розпорядники коштів мають право розпоряджатися грошовими коштами, що знаходяться на його реєстраційних рахунках, у межах затвердженого кошторису видатків та затверджених головним розпорядником коштів лімітів видатків, контролювати своєчасність зарахування коштів на свої рахунки та їх перерахування.
Казначейство зобов'язується:
• надавати розпоряднику коштів усі послуги із розрахункового обслуговування, передбачені законодавством стосовно коштів Державного бюджету;
• своєчасно проводити розрахункові операції за дорученням розпорядників коштів;
• здійснювати списання коштів із рахунку розпорядника коштів за поданими розрахунково-платіжними документами згідно із затвердженим кошторисом видатків і в межах наявних на ньому коштів;
• забезпечувати таємницю операцій на рахунках розпорядників коштів.
Розпорядники коштів несуть відповідальність за неправильність оформлення розрахунково-платіжних документів щодо оплати рахунків і повинні подавати звіти про використані кошти Державного бюджету у строки, що встановлені казначейством.
Дія договору може бути припинена за ініціативою однієї із сторін у разі виявлення фактів порушень встановленого порядку виконання Державного бюджету; у випадках припинення діяльності однієї із сторін.
Кожний конкретний розпорядник коштів у системі казначейства може мати кілька реєстраційних рахунків, що залежить від деталізації контролю за використанням бюджетних коштів відповідно до бюджетної класифікації.
Орган Державного казначейства, на території якого знаходиться конкретний розпорядник бюджетних коштів, дає вказівки уповноваженому банку (у вигляді платіжного доручення) на перерахування коштів Державного бюджету за призначенням, що визначається розпорядником бюджетних коштів.
Процес надходження коштів по доходах Державного бюджету України є складним і відбувається у декілька етапів, у яких активну участь беруть органи Державного казначейства.
Платники податків, рахунки яких відкриті в установах комерційних або Національного банків, перераховують платежі до Державного бюджету на доходні рахунки органів Державного казначейства, які знаходяться в установах уповноважених або Національного банків на відповідній території і відкриті з кожного їх виду. Подальший рух коштів здійснюється за схемою:
кошти, що надійний па рахунки по доходах в органи Державного казначейства в автономному режимі перераховуються на транзитний (технічний) рахунок регіонального управління Національного банку, а потім — на зведений рахунок "Кошти Державного бюджету " Головного управління Державного казначейства України.
Загальна сума надходжень перераховується па Єдиний казначейський рахунок для здійснення чергового кола платежів за видатками.
Участь органів Держказначейства у цих процесах, з одного боку, орієнтована на те, щоб максимально правильно визначити обсяг ресурсної бази Державного бюджету як в цілому, так і за окремими видами доходів в адміністративно-територіальному розрізі, і необхідна для визначення пріоритетних на сучасному етапі напрямів і обсягів фінансування Державного бюджету - з іншого.
Зазначені вище рахунки діють в Єдиному режимі, створюючи таким чином загальнодержавну інформаційно-обчислювальну систему Єдиного казначейського рахунку, яка виконує, облік усіх здійснюваних на ньому операцій і дає можливість Державному казначейству мати в реальному режимі часу інформацію про баланс Єдиного казначейського рахунку; рух коштів по доходах і видатках Державного бюджету; рух коштів по місцевих бюджетах з моменту їх обслуговування в системі Державного казначейства.
Наявність на центральному рівні інформації про стан і рух бюджетних коштів на кожному із етапів їх проходження, деталізація обліку надає урядові і головним розпорядникам бюджетних коштів великі можливості для маневрування ресурсами та оперативного контролю за ними.
4. Технічне забезпечення здійснення платежів
Другий особливо важливий елемент платіжної системи - технічне забезпечення здійснення платежів. На сьогодні діють електронні системи, які надають можливість передавати платежі між рахунками, а також здійснювати виплати і зараховувати надходження у режимі реального часу.
Впровадження казначейської форми касового виконання Державного бюджету України можливе за умов застосування сучасних інформаційно-обчислювальних технологій, що передбачають комплексне використання комп'ютерної техніки та програмних продуктів. Цс, у свою чергу, зумовлює необхідність розробки та затвердження програми їх створення з визначенням етапів, термінів, обсягів та джерел фінансування.
Нинішній стан охоплення казначейськими функціями, враховуючи інформаційну насиченість системи, її багаторівневу ієрархічну структуру, функціональну складність та необхідність роботи практично в реальному режимі часу синхронію з банківською системою, стало можливим завдяки проведеній значній роботі з автоматизації інформаційно-обчислювальних процедур.
Головне та регіональне управління Державного казначейства функціонують па даний час на достатньо високому рівні автоматизації, чого у зв'язку з недостатнім фінансуванням не можна сказати про значну кількість районних та місцевих відділень.
Назріла нагальна необхідність у створенні єдиної державної системи передачі даних з високим ступенем надійності та власною системою захисту інформації.
5. Механізм взаємостосунків користувачів коштів з казначейською системою
Третім і найбільш конкретним елементом платіжної системи виконання Державного бюджету є механізм взаємостосунків користувачів коштів з системою Державного казначейства. Ці стосунки здійснюються шляхом обміну інформацією у вигляді документів за встановленими Національним банком формами та певними вимогами щодо їх заповнення.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Шляхи перебудови фінансових відносин у період формування ринкової економіки
Інституційні аспекти державної та фінансової політики держави у контексті стратегії економічного зростання
Знос і амортизація основних засобів
Порядок визначення ціни об’єктів приватизації
Розвиток банківської системи в Чернігівській області