Сторінка
3
R - Repayment - можливостi погашення.
S - Security - оцiнка забезпечення.
Е - Expediency- доцiльнiсть кредиту.
R - Remuneration- винагорода банку (процентна ставка) за ризик надання кредиту.
CAMPARI
C - Character- репутацiя позичальника.
A - Ability- оцiнка бiзнесу позичальника.
M - Means- аналiз необхiдностi звертання за позикою.
P - Purpose- мета кредиту.
A - Amount- обґрунтованість суми кредиту.
R - Repayment- можливiсть погашення.
I - Insurance- cпосiб страхування кредитного ризику.
У англомовних країнах також використовується система оцiнки позичальника, що складається з двох етапiв: MEMO-RISK
MEMO
M - Managenren- менеджмент.
E - Experience - досвiд.
M - Market- ринок.
O - Opetions- функцiонування бiзнесу.
RISK
R - Repaument- погашення.
I - Interest- вiдсоток.
S - Security- забезпечення.
К - Kontrol- контроль.
На етапi MEMO оцiнюється:
- досвiд i компетентнicть керiвникiв;
- ринок та його умови (його стан та перспективи розвитку);
- дiяльнiсть підприємства (можливостi у виробництвi та реалiзацiя продукції).
На етапi RISK оцiнюються:
- перспективи погашення кредиту з урахуванням ринкових перспектив компанії;
- вплив будь-якого можливого пiдвищення процентних ставок на перспективу погашення кредиту;
- вартicть забезпечення;
- рiвень контролю (якi заходи може здiйснити банк при невиконаннi певних умов).
Серед методик, що дозволяють проводити експертну оцiнку дiяльностi суб’єктів фiнансового ринку, найбiльш вiдома система CAMEL.
CAMEL
C - Capital- достатнiсть капiталу.
A - Assets- якicть активiв.
М - Management- управлiння.
E - Earnings- надходження чи рентабельнiсть.
L - Liguidity - лiквiднiсть.
Складовi системи CAMEL сумiжнi iз компонентами систем CAMPARI та PARSER, так як пiдходи до аналiзу кредитоспроможностi банкiвських та небанкiвських установ достатньо унiверсальнi.
Таким чином, у зарубiжнiй банкiвськiй практицi при розглядi питання про кредитоспроможність клiєнта аналiзуються в комплексi такi незicтавнi категорiї як економiчнi iнтереси банку, гарантiї повернення позички, з одного боку, i людські якостi індивідуального позичальника або керiвного складу пiдприємства - боржника, з iншого, що дозволяє реально оцінити можливості потенційного позичальника та певною мірою застрахувати себе від можливих збитків.
Цiкаво вiдмiтити, що у захiдних країнах та у вiтчизнянiй банкiвськiй практицi використовуються дещо рiзнi пiдходи щодо визначення кредитоспроможностi і платоспроможності позичальника та схвалення надання кредиту. Це, в першу чергу, обумовлено різницею в економічному та політичному устрої країн, а також нормативно-правовою базою, яка регулює грошово-кредитні відносини всередині країни.
Згiдно з Положенням Нацiонального банку України “Про кредитування” № 246 вiд 28.09.1995 р. (з доповненнями) головним принципом кредитної дiяльностi банку є забезпеченiсть кредиту, що “означає наявнiсть у банка права на захист своїх iнтересiв, недопущення збиткiв вiд неповернення боргу через неплатоспроможнiсть позичальника” [3]. Вiдповiдно до вказаного Положення основними критерiями оцiнки кредитоспроможностi позичальника можуть бути:
- забезпечення власними коштами не менш як на 50% усiх видаткiв позичальника (клієнта);
- репутацiя позичальника (квалiфiкацiя, здiбностi керiвника, дотримання ділової етики, договірної, платіжної дисциплiни тощо);
- оцiнка продукції, що випускається, наявнicть замовлення на ii реалiзацiю, конкурентноздатність на внутрiшньому та зовнiшньому ринках, попит на продукцiю, обсяги експорту;
- економiчна кон’юнктура (перспективи розвитку підприємства - позичальника тощо).
Фінансовий стан будь-якого підприємства є комплексним поняттям і характеризується системою показників, які відображають наявність та розміщення коштів, реальні й потенційні фінансові можливості. Його визначають на конкретну дату. Інформаційною базою аналізу фінансового стану є звітні дані підприємства (зокрема його бухгалтерський баланс).
Всі показники, які характеризують фінансові ресурси підприємства, а відповідно й фінансовий стан, доцільно класифікувати за показниками ліквідності, фінансової стійкості, ділової активності, рентабельності.
Оцінювання кредитоспроможності позичальника здійснюється шляхом зіставлення фактичного значення коефіцієнтів і показників з їхніми критеріальними рівнями Унаслідок такого зіставлення встановлюється клас підприємства, відповідно до якого банк організовує з ним кредитні відносини.
Така оцінка кредитоспроможності позичальника проводиться в основному при аналізі фінансових можливостей підприємств малого та середнього бізнесу.
Для точнішої оцінки кредитоспроможності доцільно простежити за динамікою балансів позичальника хоча б за останні два роки (а найкраще — за максимально можливу кількість років) з обов'язковим аналізом чинників, що впливали на рівень відповідних коефіцієнтів і показників.
2. Організаційна характеристика фінансового-господарської діяльності ТОВ "Дана"
Товариство з обмеженою відповідальністю “Дана” зареєстроване Печерською районною Радою народних депутатів м. Києва і діє на підставі Законів України: “Про господарські товариства”, “Про власність”, “Про підприємства” та інших нормативних актів України, а також власного Статуту і Установчого договору, які визначають порядок створення, діяльності, організації, реорганізації і ліквідації товариства.
Для вирішення статутних цілей предметом діяльності Товариства в країні та за її межами визначаються:
- виготовлення та реалізація харчових продуктів, у тому числі алкогольних виробів, в тому числі оптова та роздрібна торгівля ними;
- продаж та обслуговування устаткування для харчової промисловості та відповідних технологій, включаючи, але не обмежуючись, обладнання, харчові добавки, барвники, необхідні матеріали;
- розробка, виробництво, установка, налагодження, ремонт та обслуговування устаткування загального та спеціального призначення;