Сторінка
3
За абсолютно нееластичного попиту крива попиту розташована вертикально, це означає, що величина попиту залищається незмінною незалежно від коливання ціни на товар.
Величина попиту Q, од.
(мал. 7.) Абсолютно нееластичний попит
На мал.7 видно, що величина попиту залишається незмінною і незалежною від зміни ціни. Цей попит також є абстрактною крайністю ринку, яку важко зустріти в реальній дійсності. Виручка скорочується разом із зменншеням ціни.
Про абстрактну крайність абсолютно еластичного і абсолютно нееластичоного попиту свідчить також той факт, що ці види еластичності лежать за межами дії закону попиту, якій передбачає взаємозв’язок ціни і величини попиту. Тому абсолютно еластичний і абсолютно нееластичний види попиту мають швидше теоретично, а не практичне застосування.
Необхідно також зазаначити, що дві категорії – попит і ціна можуть перебувати у прямій або оберненій залежності. У взаємозв’язку “попит - ціна”, тобто коли попит є первинним, залежність пряма, а у взаємозв’язку “ціна – попит”, тобто коли ціна первинна, а попит вторинний, - залежність обернена.
Ми розглянули споживчий попит – найважливішу категорію ринку, одну із його сторін, що формується на основі потреб й інтересів споживачів. Для функіонування ринку, ринкових відносин потрібно задовольняти ці потреби, тобто, щоб ці різноманітні блага і потреби хтось створював, пропонував споживачам на ринку. Отже другою важливою категорією ринку є пропозиція товарів і послуг.
2.Пропозиція.
2.1 Сутність пропозиції. Закон пропозиції.
В основі пропозиції лежить виробництво товарів, створення послуг зусиллям виробників. Тому крім споживача важливим суб’єктом ринку є створювач благ і послуг – виробник. Виробниками виступають усі юридичні особи, які мають статус підприємця незалежно від розміру підприємства, його форми власності, характерну організації праці і виробництва, результатів його творчої діяльності. Всі ці юридичні особи від найменшої майстерні з одним робітником до найбільших багатогалузевих національних і транснаціональних корпорацій з сотнями тисяч працюючих утворюють єдиний суб’єкт ринку – виробника.
Виробник, створюючи блага і послуги, формує пропозицію товарів на ринку.
Пропозиція – це загальна кількість товарів чи послуг, які представлені на ринку. Тобто це обсяг товарів (послуг), який продавці хочуть і можуть продати за існуючою ринковою ціною. Пропозиція, як і попит, залежить від ринкових цін. Вона змінюється прямо пропорційно ціні: чим нижча ринкова ціна певного товару, тим менша кількість його пропонується, і навпаки. Таку залежність називають законом пропозиції. Отже, при незмінності всіх інших чинників, підвищення рівня ринкових цін дає можливість збільшити обсяг пропозиції певного товару чи послуги. Цю залежність демонструє крива пропозиції ВС (мал. 8.).
(мал. 8.) Крива пропозиції товару
Головним чином, що впливає на пропозицію, є витрати на виробництво продукції. Товаровиробники хочуть відшкодувати свої витрати і одержати оптимальний прибуток. Тому ринкова ціна не може бути нижчою, ніж ціна пропозиції товару. Чим нижча ціна пропозиції, тим менша кількість товару надійде на ринок для продажу. Це зумовлене тим, що у багатьох виробників витрати будуть більшими, ніж ринкова ціна товару, що робить неможливим його виробництво
Товаровиробники мають вжити конкретні заходи щодо зміни асортименту даного виду товару або щодо зниження витрат виробництва. Закон пропозиції, по суті змушує виробників привести пропозицію (обсяг товарів, що пропонуються для продажу) у відповідність з реально існуючим попитом або знизити витрати виробництва, узгодити їх з новою ринковою ціною.
Крива пропозиції ВС на графіку (мал. 8), по суті, ілюструє дію закону пропозиції: якщо ціна відповідає значенню Р1, то обсяг пропозиції даного товару визначатиметься точкою Q1. Чим вища ціна товару, тим більший обсяг пропозиції: ціна Р2 відповідає значення Q2, ціні Р3 – значення Q3 кривої пропозиції ВС.
Отже, крива пропозиції відображає залежність між двома змінними – ринковою ціною товару і його кількістю або обсягом для продажу на ринку.
Обсяг ринкової пропозиції, як і попиту, може змінюватися під впливом не тільки ринкової ціни, а й нецінових чинників. Головним серед них є такі: технологія, ціни на виробничі ресурси, кількість виробників (продавців) на ринку, очікування зміна ринкових цін у майбутньому.
2.2 Коефіцієнт еластичності пропозиції.
Еластичність пропозиції товарів характеризує сутність відсоткової зміни обсягу пропозиції певного товару під впливом відсоткової зміни ринкової ціни одиниці товару. Тобто еластичність пропозиції показує, на скільки відсотків змінюється кількість одиниць товару, що пропонується до продажу, при зміні ринкової ціни даного товару на один відсоток.
Еп = Ц*▲Т/Т*▲Ц, де:
Ев – коефіцієнт еластичності пропозиції;
Т – обсяг товару, що пропонується до продажу;
▲ Т – приріст обсягу товару, що пропонується до продажу;
Ц – ринкова ціна товару;
▲ Ц – приріст ринкової ціни товару.
Коефіцієнт еластичності пропозиції може бути еластичним, нееластичним або так званої одиничної еластичності.
2.3 Еластичність пропозиції
Ступінь зміни пропозицій певного товару під впливом зміни ціни характеризує еластичність пропозиції (Епр.). У випадку коли, обсяги збільшення пропозиції, виражені у відсотках, перевищують обсяги зростання ціни, пропозиції вважається еластичним. Якщо ж приріст пропозиції дорівнює приросту цін, то еластичність пропозиції називають одиничною (Епр±). Коли приріст пропозиції менший за приріст цін, то має місце нееластична пропозиція (Епр<1).
Зміни показника еластичності пропозиції можна зобразити за допомогою графіка (мал.9). На даному рисунку зображені крива пропозиції (А1Д1), на якій є відрізок (точки) з еластичною і нееластичною пропозицією.
|
|
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Планування видатків за окремими статтями (підстаттями, елементами видатків) кошторису
Офіційні трансферти, їх роль і місце в доходах бюджетів
Формування місцевих бюджетів (на матеріалах місцевого бюджету)
Аналіз фінансового стану економіки України та її галузей
Фіскальні аспекти залучення іноземного капіталу