Сторінка
3
Аналіз структури основних фондів дозволяє оцінити співвідношення різних видів основних фондів, надати характеристику змінам в їх складі.
Згідно з пунктом 4 П(С)БО 7 термін корисного використання (експлуатації) об'єктів - це очікуваний період часу, протягом якого необоротні активи будуть використовуватися підприємством або з їх використанням буде виготовлений (виконаний) очікуваний підприємством обсяг продукції (робіт, послуг). Термін експлуатації об'єкта можна збільшити шляхом капітальних ремонтів або інших поліпшень, у результаті яких не тільки поліпшуються технічні характеристики основних фондів, але й збільшується термін їх служби.
2. Інформаційна основа проведення аналізу основних засобів
Необхідною передумовою удосконалення формування, використання та відтворення основних фондів торговельного підприємства є проведення аналізу їх сучасного стану та ефективності використання.
Інформаційною основою аналітичної роботи є матеріали бухгалтерського обліку (обігові відомості з рахунків "Основні засоби", "Обладнання", "Майно в оренді"), форми бухгалтерської звітності: ф. №1 "Баланс", ф. №3 "Звіт про фінансово-майновий стан»,(розділ 4 - Наявність та рух основних фондів), форма статистичної звітності №11-ОФ "Звіт про наявність та рух основних фондів, амортизацію (знос)", матеріали оперативного обліку об'єктів основних фондів (технічні паспорти та інша первинна документація), матеріали дослідження ринкових цін відновлення основних фондів (прайс-листи на продаж аналогічного обладнання, вартість будівельно-монтажних матеріалів та робіт) тощо.
Завданням аналізу стану та ефективності використання основних фондів є: встановлення забезпеченості підприємства та його структурних підрозділів основними фондами - відповідність величини, складу і технічного рівня фондів потребі в них; визначення обсягів їх росту, оновлення та вибуття; вивчення технічного стану основних засобів і особливо їх активної частини - машин та устаткування; визначення ступеня використання основних фондів, аналіз повноти використання торговельної та складської площі; встановлення ступеня використання обладнання та його комплектності; визначення впливу використання основних фондів на обсяг товарообороту та інші економічні та фінансові показники діяльності підприємства; виявлення резервів зростання фондовіддачі, збільшення обсягу товарообороту та прибутку за рахунок покращення використання основних фондів.
Аналіз стану та ефективності використання основних фондів торговельного підприємства передбачає проведення наступної аналітичної роботи (див. рис.2) [13].
Рис. 2. Етапи аналізу стану та ефективності використання основних фондів
Аудит основних засобів - лише частина перевірки фінансово-господарської діяльності організації. Його ціллю є встановлення відповідності застосовуваної в організації методики обліку діючим нормативним актам. Метою аудита основних засобів також може бути оцінка ефективності використання основних засобів. Для досягнення зазначеної мети в ході аудиторської перевірки необхідно вирішити такі основні питання:
1. Оцінка стану організації синтетичного й аналітичного обліку основних засобів у бухгалтерії організації і по матеріально відповідальних особах, у місцях експлуатації основних засобів (цехах, відділах, службах). Причому як власних основних засобів, так і орендованих.
2. Перевірка правильності нарахування зносу по власним і арендованим основним засобам, тому що це пов'язано з формуванням собівартості реалізованої продукції (робіт, послуг) і в остаточному підсумку - із фінансовим результатом організації, що впливає на взаємовідносини організації з бюджетом по податку з прибутку.
3. Перевірка дотримання організацією податкового законодавства по операціях, пов'язаним із придбанням і вибуттям основних засобів, їхньою орендою у фізичних і юридичних осіб.
4. Перевірка оцінки чинного в організації порядку обліку витрат на поточний або капітальний ремонт основних засобів при підрядному і господарському засобах робіт, виходячи з прийнятої підприємством облікової політики на рік.
5. Перевірка результатів зробленої переоцінки основних засобів.
6. Перевірка обліку капітальних вкладень.
7. Аналіз у необхідних випадках, якщо це передбачено умовами укладеного договору, використання організацією основних засобів за часом і потужності з урахуванням специфіки виробничої діяльності.
Ці основні питання аудитор повинний вивчити, дати їм оцінку, висловити судження в аудиторському висновку і зробити пропозиції по виявленим порушення і відступам від установлених правил обліку.
3. Аналіз основних засобів
3.1. Характеристика суб’єкту дослідження
Товариство з обмеженою відповідальністю “Сигма» утворене шляхом реорганізації малого підприємства “Сигма” у формі господарчого товариства з обмеженою відповідальністю, є його правонаступником і діє на підставі Законів України: “Про господарські товариства”, “Про власність”, “Про підприємства на Україні»та інших нормативних актів України, а також власного Статуту і Установчого договору, які визначають порядок створення, діяльності, організації, реорганізації і ліквідації товариства.
Товариство діє з метою розвитку в країні ринкових відносин, формування ринку товарів, послуг та насичення його за рахунок розвитку сфери виробництва, товарообміну, впровадження науково-технічних розробок.
Предметом діяльності Товариства в країні та за її межами визначається роздрібна торгівля. Товариство діє на базі власності Засновників.
Майно Товариства становлять основні фонди та оборотні кошти, інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі Товариства.