Сторінка
4

Проблеми забезпечення виконання доходної частини бюджету

При організації виконання доходів місцевих бюджетів демократичних держав перевагу може бути віддано або принципу бюджетної еквівалентності, або принципу національної солідарності. В основі першого з них лежать ідеї податкової справедливості, застосовувані в даному випадку по відношенню не тільки до визначених громадян або підприємствам, але і до жителів регіону в цілому. Відповідно до цього принципу доходи місцевих бюджетів повинні відповідати тій податковому навантаженню, що несуть жителі регіону, а, отже, можливості одержання ними суспільних благ і послуг, наданих за рахунок місцевих бюджетів, повинні зростати в міру збільшення обсягу податків, що збираються в даному регіоні.

В основі другого принципу лежать не тільки загальні розуміння цивільної солідарності, але і ряд економічних аргументів, відповідно до яких, держава повинна прагнути до вирівнювання, певною мірою, фінансових можливостей регіонів. По-перше, держава гарантує надання громадянам ряду соціальних послуг на визначеному рівні. По-друге, у ряді випадків регіональна диференціація податкових надходжень обумовлена технікою стягування податків і в силу цього теж може зажадати перерозподілу доходів.

Використання в регіонах України індивідуальних нормативів відрахувань від загальнодержавних податків і зборів приводить до того, що в кожнім з них залишається різна частина зібраних податків, а динаміка доходів у розрахунку на одиницю податкових надходжень як по місцевих бюджетах у цілому, так і по окремих регіонах, досить суперечлива і важкопередбачувана. Збільшення (чи зменшення) питомої ваги регіонів у загальній сумі державних доходів не спричиняє відповідного збільшення (чи зменшення) доходів його місцевих бюджетів. Відсутність чіткого взаємозв'язку між обсягом податків, що збираються, і доходами місцевих бюджетів позбавляє місцеві органи влади стимулів до збільшення державних доходів, що, у свою чергу, збільшує проблему недостачі засобів не тільки на місцевому, але і на загальнодержавному рівні.

Процеси міжрегіонального перерозподілу державних доходів не приводять до достатнього вирівнювання як витрат місцевих бюджетів у розрахунку на душу населення, так і рівня забезпечення жителів різних регіонів країни суспільними благами і послугами.

Істотні міжрегіональні відмінності спостерігаються практично по кожному з показників, що характеризують умови життя громадян, - дошкільне виховання, охорона здоров'я, освіту або розвиток транспортної інфраструктури.

Діючий механізм виконання місцевих бюджетів, у якому відсутній чіткий розподіл відповідальності за видатками, чітке закріплення податків за різними видами бюджетів на досить тривалий час, а також зрозумілі правила і формули міжрегіонального перерозподілу доходів, не створює твердих бюджетних обмежень для місцевих органів влади і не змушує їх розраховувати тільки на власні засоби. Таким чином, міжбюджетні взаємини в Україні будуються за принципом бюджетного унітаризму.

2. Виконання дохідної частини місцевих бюджетів в умовах ринкової трансформації

Доходи місцевих бюджетів України за 2001р. становили 24863,2 млн.грн., що на 6173,4 млн. грн., або на 33% більше за відповідний показник попереднього року, у тому числі доходи загального фонду становили 19591,4 млн. грн, що на 3338,1 млн. грн., або на 20,5%, перевищили відповідний показник попереднього року, спеціального — 5271,8 мли. грн., що на 2825,3 млн. грн., або в 2,2 рази перевищили відповідний показник 2000 року. Реальні доходи місцевих бюджетів за звітний період збільшилися на 19,3%. При цьому до­ходи місцевих бюджетів за заставною структурою до доходів 2000 року стано­вили 24650,1 млн. грн., що на 5960,4 млн. грн.відповіднийРеальні доходи за зіставною структурою у 2001 році збільшилися на 18,3%.

Збільшення надходжень відбулося за такими джерелами доходів:

— прибутковий податок із громадян — на 2395,9 млн. грн., або на 37,6%;

— плата за землю — на 242.5 мли. гри., або на 17,6%;

— неподаткові надходження — на 287,2 мли. грн., або на 16.1%.

Питома вага дохідної частини місцевих бюджетів (без міжбюджетних трансфертів) у зведеному бюджеті за минулий рік становила 32,63% проти 29,14% за 2000 рік.

Рівень виконання доходів місцевих бюджетів за минулий рік становив 121,5% річного розрахункового показника проти 136,6% за попередній рік (загального фонду — 119,8% проти 128%, спеціального — 128,3% проти пере­виконання у 2,5 рази в 2000 році), у тому числі податкових надходжень — 121,5% річного розрахункового показника проти 135,5% за попередній рік, не­податкові надходження перевиконані у 2,5 рази, які становили 2,1 рази за попередній рік. Надходження до цільових фондів за 2001 рік пере­виконані у 4,9 рази до річного розрахункового показника проти перевиконан­ня у 7,1 рази за 2000 рік.

Найвищий рівень виконання загального фонду дохідної частини місцевих бюджетні за минулий рік мав місце у Миколаївській області — 141,5% річного розрахункового показника, в Автономній Республіці Крим — 138,9%, Рівнен­ській області — 135%, Київській — 129,8%, Харківській області — 128,8%.

Найнижчий рівень виконання загального фонду дохідної частини місце­вих бюджетів за 2001 рік мав місце в Чернівецькій області — 101,6% річного розрахункового показника, Луганській — 115,2%, Хмельницькій — 117%, Житомир­ській — 118%, Чернігівській — 118,7%, Тернопільській області — 118,8%.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 


Інші реферати на тему «Фінанси»: