Сторінка
2

Міжнародні фінансові інституції. Світовий банк та його складові

Координатором проекту виступав Кабінет Міністрів України, а провідною організацією, що здійснювала фінансування — МБРР. Україна отримала експертно-консультаційні послуги, допомогу в підготовці та навчанні фахівців, необхідне обладнання для впрова­дження реформи у трьох пріоритетних галузях, визначених урядом. Це сприяло розвиткові приватного сектору, у тому числі привати­зації державних підприємств, створенню приватної банківської систе­ми, системи управління державними фінансами. Частину коштів було ефективно використано для підготовки та проведення аукціонів і приватизації великої кількості державних підприємств у Харкові.

У грудні 1994 p. Україна отримала реабілітаційну позику Світового банку в розмірі 500 млн дол. США (перший транш — 100 млн дол. — використаний на сплату боргів за газ Туркменистану).

Інтенсивно проводиться розробка інших проектів: телекомуні­каційного (30 млн дол.), транзиту газу (250 млн дол.), поліпшення ефективності паливно-енергетичного сектору економіки України, чотирьох сільськогосподарських проектів, проектів із соціального забезпечення реформ підприємств та розвитку експорту та ін.

Уже досягнуто попередньої угоди про виділення Україні Світо­вим банком позики, призначеної для реструктуризації вугільної промисловості в загальній сумі майбутнього кредиту в розмірі 300— 400 млн дол. США. Передбачається, що кошти буде виділено на 17 років з відстрочкою погашення боргу протягом 5 років під 7,52 % річних. Реструктуризацію галузі планується здійснити в три етапи. На першому намічено закрити три збиткові шахти, на другому — 22. Третій етап передбачає санацію шахт з низькими виробничо-тех­нічними показниками.

У травні 1998 p. Світовий банк затвердив позику Україні в розмірі 200 млн дол. США на впровадження проекту реабілітації та розши­рення централізованого теплопостачання Києва. Позика надається терміном на 20 років, включаючи п'ятирічний пільговий період.

Загалом за останні роки Україна одержала від Світового банку 1,5 млрд дол. США.

Міжнародна асоціація розвитку (МАР) була створена як філія МБРР у 1960 p. з метою зберегти вплив розвинутих західних дер­жав на країни, що розвиваються. МАР надавала безпроцентний кре­дит на строк до 50 років (з 1986 p. строк надання кредитів скороче­но до 40 років для найменш розвинутих країн та до 35 років — для інших країн "третього світу"). Погашення кредитів починається з 11-го року після початку їх використання. Кредити надаються урядам та приватним організаціям країн, що розвиваються, без процентів.

Кредити МАР призначені найбіднішим і найменш платоспро­можним країнам і виділяються з урахуванням розмірів їхньої те­риторії, річного доходу на душу населення, ступеня ефективності економічної політики. Тільки країни з річним доходом на душу населення, що становить менше ніж 1305 дол. США, можуть користуватися позиками МАР. Більшість кредитів МАР надає краї­нам з розмірами річного доходу на душу населення 800 дол. США або меншими.

Кожний фінансований МАР проект підлягає обов'язковій полі-тико-економічній експертизі з метою найефективнішого викорис­тання фінансової допомоги. Кредити надаються в національній ва­люті держави чи її території.

У рамках програми спеціальної допомоги здійснюється підтрим­ка країн, розташованих південніше Сахари, з низькими доходами і високими боргами.

Членами МАР сьогодні є 159 країн світу.

Міжнародна фінансова корпорація (МФК) була створена в 1959 p. з ініціативи США. Її мета — заохочування розвитку приват­них підприємств у країнах, що розвиваються. МФК надає кредити високорентабельним приватним підприємствам без гарантії уряду на строк від 5 до 15 років з умовою, що частину акцій компанії-позичальники продають МФК. Рівень відсоткових ставок відповідає існуючим на міжнародних фінансових ринках.

Статутний капітал МФК створено з внесків країн-членів. Розмір внесків пропорційний частці їхніх внесків до МБРР. У МФК беруть участь тільки члени МБРР. Свою діяльність МФК здійснює у таких основних напрямках:

• інвестування приватного сектору (головним чином країн, що розвиваються);

• надання комплексних консультаційних послуг урядам і під­приємствам у здійсненні приватизації;

• формування ринку капіталів у країнах з перехідною еконо­мікою.

Сьогодні до складу МФК входять 170 країн. У 1993 p. до МФК приєдналась Україна, що створило можливості надання нашій країні прямих інвестицій у приватний сектор економіки, фінансування проектів приватних компаній тощо. Експерти МФК вивчали мож­ливості та потенційні механізми реалізації програм приватизації в Україні, взяли участь в організації першого аукціону з продажу ма­лих підприємств у Львові, орендного підприємства в Одесі.

З листопада 1994 p. МФК реалізує в Україні проект підтримки приватного підприємництва, який передбачає, з одного боку, консуль­тування центральних органів влади з питань формування політики розвитку малого та середнього бізнесу, з іншого — створення спеці­альних бізнес-центрів для конкретної допомоги підприємцям-почат­ківцям, які вже функціонують у Луганську, Маріуполі, Хмельницько­му, Черкасах, Дніпропетровську, Сумах та Вінниці.

Поряд з іншими успішно реалізується і важливий для майбутнього України проект МФК "Масова приватизація та післяприватизацій-ний розвиток України".

У 1988 p. країни — члени Світового банку створили Багатосто­роннє агентство з гарантій інвестицій (БАГІ), яке страхує капітало­вкладення від витрат, викликаних некомерційними ризиками. До його складу сьогодні входять 142 країни.

БАГІ доповнює діяльність інших міжнародних страхувальників і пропонує чотири основних типи гарантій: неконвертованість валю­ти, експропріація, війна та громадянські заворушення, порушення умов контрактів.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Фінанси»: