Сторінка
2
Важливу кредитну угоду було укладено між державною адміністрацією Бориспільського аеропорту, урядом України та керівництвом Європейського банку реконструкції та розвитку 24 грудня 1993 p. на суму 5,1 млн дол. США для реконструкції найбільшого в Україні міжнародного аеропорту "Бориспіль". За рахунок цього кредиту реконструйований аеропорт значно збільшив свою пропускну спроможність, побудовано нові пасажирські термінали, їх забезпечено високими сервісними умовами обслуговування пасажирів, створено конвеєрні стрічки та каруселі для доставки багажу, впроваджено комп'ютерну систему реєстрації на терміналах та світлових табло для оголошення рейсів.
У грудні 1994 p. Україна підписала з ЄБРР угоду про надання кредиту загальним обсягом 100 млн ЕКЮ (близько 120 млн дол. США), які мали бути надані чотирма траншами (10, 20, 20 і 50 млн ЕКЮ) протягом чотирьох років. Цими коштами змогли скористатися малі та середні підприємства, проекти яких відповідали вимогам ЄБРР. Ці вимоги такі:
— підприємства мають належати до недержавного сектору економіки, а кількість працівників на них не повинна перевищувати 500 осіб;
— ці підприємства повинні дотримуватись відсоткового співвідношення між залученими і власними коштами у пропорції 70 : 30;
— фонди підприємства перед запровадженням проекту мають становити не більше 2,5 млн дол. США;
— бізнес-план, складений згідно з вимогами, передбаченими ЄБРР, має переконливо свідчити про можливість повернення кредитів.
В Україні ухвалено цілий ряд інших проектів, які фінансуються й інвестуються Європейським банком реконструкції та розвитку:
— надання четвертого траншу кредитної лінії для малого та середнього бізнесу;
— проект розвитку українського приватного фінансового сектору шляхом купівлі пакетів акцій трьох українських комерційних банків та їх кредитування;
— включення Приватбанку та Першого українського міжнародного банку в члени Кредитної лінії зі сприяння зовнішній торгівлі;
— проект з надання кредиту Київському пивзаводу "Оболонь";
— проект модернізації Дарницької ТЕЦ (м. Київ);
— кредит та підтримка на частину акцій кондитерської фабрики "Світоч" (м. Львів);
— участь у статутному капіталі компанії "Українська хвиля" з метою створення безшнурового телефонного зв'язку в м. Львові та Львівській області;
— надання кредиту на модернізацію теплової електростанції у м. Старобешеві Донецької області;
— кредит для впровадження газових лічильників у Дніпропетровській області та ін.
Країни, що розвиваються, також здійснюють інтенсивний пошук нових форм регіональних валютно-фінансових відносин, які б враховували їхні інтереси та сприяли розвиткові національних економік. У зв'язку з цим виник новий тип міжнародних регіональних установ — регіональні міжнародні банки розвитку.
Найвідоміший з них — Міжамериканський банк розвитку (МаБР). Місцеперебування його — Вашингтон. Це кредитний інститут, створений у 1959 p. з ініціативи США для фінансування програм розвитку в країнах Латинської Америки. Операції почав здійснювати з 1961 p. Членами МаБР є 28 країн американського регіону та 18 нерегіональних країн.
Згідно зі Статутом, до головних завдань Банку належать надання фінансової й технічної допомоги країнам Латинської Америки при будівництві невеликих підприємств у гірничій та переробній, легкій та харчовій промисловості, фінансування розвитку енергетики, транспорту, а також інфраструктури. За роки свого існування МаБР надав найбільший обсяг кредитів країнам "великої трійки" — Аргентині, Бразилії та Мексиці.
Банк надає кредити двох видів: на загальних комерційних умовах — з фонду звичайних ресурсів; на більш пільгових умовах — з фонду спеціальних операцій. Він уповноважений випускати облігації, гарантувати позики, що надаються урядами, і підтримувати розвиток приватних підприємств. Найвищим органом МаБР є Рада керуючих, до якої кожна країна направляє свого представника.
Періодично МаБР направляє місії своїх штатних спеціалістів з розробки програм у латиноамериканські держави для розгляду разом із посадовими особами і спеціалістами певної країни національних планів і програм розвитку та сприяння у визначенні пріоритетних проектів, які можуть бути профінансовані Банком.
У 1992 p. декілька країн — членів Банку створили Багатосторонній інвестиційний фонд (БІФ), який почав функціонувати у 1993 p. Його головна мета — сприяти інвестиційній програмі в регіоні шляхом надання позик і субсидій у невеликих розмірах. Програма роботи Фонду розрахована на 5 років.
Іншу структуру Банку — Міжамериканську інвестиційну корпорацію (МІК) створено як його автономну філію з метою сприяння економічному зростанню регіональних країн, що розвиваються, шляхом заохочування створення і модернізації приватних підприємств, особливо малих і середніх.
МаБР має відділення у 26 країнах Латинської Америки та у Франції.
У грудні 1965 p. для фінансування різних програм розвитку в азіатських країнах за рішенням Економічної комісії ООН був заснований Азіатський банк розвитку (АзБР). Місцеперебування його — Маніла (Філіппіни). Кошти банку формуються як шляхом мобілізації фінансових коштів регіону діяльності Банку, так і за рахунок залучення капіталів із країн інших континентів. АзБР може вдаватись до позик, розміщувати облігації та інші зобов'язання, приймати за особливими угодами від урядів і організацій окремих країн кошти в спеціальні фонди. Зі свого боку Азіатський банк розвитку надає позики державним організаціям і приватним підприємствам з розрахунку 6,75 % річних.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Система забезпечення фінансового менеджменту
Муніципальні облігації як інструмент фінансування місцевих бюджетів
Міжнародні економічні організації як суб'єкти міжнародних фінансів. Особливості функціонування фінансової системи ЄС
Фінансові послуги з хеджування ризику
Склад видатків місцевих бюджетів України. Напрямки реформування місцевого оподаткування в Україні. Проблеми формування і використання місцевих бюджетів в щорічних законах про державний бюджет