Сторінка
4
Останніми роками набули поширення бонди, конвертовані в акції, або з правом обміну на акції, як титули власності у формі національного капіталу. Значно зросла частка євробондів в ЕКЮ та євро. Серед позичальників на ринку облігацій зростає кількість приватних корпорацій і банків, а також регіональних організацій, у тому числі ЄС. У цілому, євроемісії перевищують сьогодні емісії іноземних облігацій у 3—4 рази.
У випущених за 1990—1997 pp. міжнародних цінних паперах країн, що розвиваються, вартість бондів складала 352,6 млрд дол. США, а їх випуск за цей період зріс у 13 разів. Основними емітентами були країни Латинської Америки (43,0 %) і Азії (41,3 %). Частка Африки становила лише 2 %.
Азіатські, латиноамериканські та деякі інші компанії активно продають на міжнародних фінансових ринках і свої акції. Так, за 1990— 1997 pp. ними було реалізовано акцій на загальну суму 74,7 млрд дол. США. За цей же період обсяг випущених акцій зріс у 14 разів.
Крім того, країни, що розвиваються, мають значний обсяг короткострокових зобов'язань у вигляді комерційних паперів, депозитних сертифікатів, револьверних, експортних кредитів та інших короткострокових зобов'язань, сума яких лише за 90-ті роки становила 103,5 млрд дол. США, причому 48,2 % від цієї суми склали зобов'язання азіатських країн. За цей же період загальний обсяг короткострокових зобов'язань країн, що розвиваються, зріс у 7 разів.
Отже, у сьогоднішніх умовах лібералізації міждержавного обміну товарів, послуг та капіталів відбувається інтенсивний процес глобалізації фінансових ринків.