Сторінка
5
Європейський центральний банк розпочав роботу на початку липня 1998 p. у Франкфурті-на-Майні (ФРН). Його було створено на базі Європейського валютного інституту, що функціонував у Франкфурті-на-Майні з 1994 p.
До Ради ЄЦБ входять президенти національних центральних банків, президент ЄЦБ, його заступник та ще чотири члени правління.
Перший склад правління Європейського центрального банку в складі 6 осіб було призначено на зустрічі у верхах країн — членів ЄС у Брюсселі на початку травня 1998 p. Першим президентом ЄЦБ став голландець Вім Даїзенберг. Як зазначалося в Маастрихтському договорі, термін повноважень президента ЄЦБ — 8 років. Однак Вім Даїзенберг заявив, що обійматиме цю посаду до моменту видачі нових купюр та монет євро, що має відбутися у період між 1 січня та 1 лютого 2002 p. Його наступником буде президент Центрального банку Франції Жан Клод Тріше. Першим віце-президентом ЄЦБ та заступником Даїзенберга став француз Крістіа Нойє. Серед інших чотирьох членів правління ЄЦБ: головний економіст Федерального банку Німеччини Отмар Іссінг, якого призначено на вісім років; італієць Томасо Падоа Шіоппа (призначено на сім років);
іспанець Євгеніо Домінго Соланса (на шість років); Сіркку Гемелейнен із Фінляндії (на п'ять років).
Було погоджено, що при наступному призначенні членами правління ЄЦБ повинні стати представники тих країн, які не мали свого делегата у першому складі правління.
Президенти національних центральних банків у Європі, що входять до Ради ЄЦБ, призначаються на п'ять років, при цьому допускається повторне призначення.
Усі члени Ради Європейського центрального банку мають рівні права при голосуванні, рішення приймаються простою більшістю голосів. Якщо голоси поділяться порівну — вирішує голос президента.
З 1 січня 1999 p. ЄЦБ взяв на себе відповідальність за стабільність нової валюти євро, а також за політику процентних ставок і грошової маси у просторі євро. ЄЦБ має повну незалежність від політичних вказівок національних урядів.
Вирішальним кроком у діяльності Європейського центрального банку стала жорстка фіксація обмінних курсів євровалют щодо євро 31 грудня 1998 p. Завдяки цьому з 1 січня 1999 p. одинадцять із п'ятнадцяти країн — членів ЄС ввели нову грошову одиницю — євро, яка поки що використовується лише в безготівковій формі, а також для проведення котирування на біржах та в інших фінансових операціях.
Уже сьогодні європейські валютні біржі, натхненні успіхами євро, об'єднують зусилля та готуються до поступового злиття. Так, Паризька і Швейцарська біржі вже підписали угоду про спільне проведення операцій на ринку акцій та облігацій. З 1999 p. вони стали членами єдиної "партнерської біржі", яка влітку того ж року перейшла на сучасну, максимально спрощену єдину систему проведення біржових операцій.
Європейська комісія встановила правила, за якими євроугоди (як й інші послуги: переведення рахунків на євро, виплати і внески, обмін банкнот) не оподатковуватимуться. Підтверджується також безперервність договорів: сторони не можуть на підставі європереходу змінити чи закрити угоди.
Готівкові євро з'являться 2002 p. у вигляді семи нових банкнот номіналом 5, 10, 20, 50, 100, 200 і 500 євро.
Курс євро до ЕКЮ визначений 1:1.
За попередніми розрахунками, орієнтовні курси євро мали становити:
• до американського долара — 1,17 USD;
• до японської єни — 145,43 єни;
• до німецької марки — 1,95 DM;
• до української гривні — 3,99 грн. Дбаючи про надійність спільної валюти, країни — члени Європейського Союзу поставили жорсткі вимоги щодо фінансово-економічних показників країн, які бажають користуватися євро:
• дефіцит держбюджету не може перевищувати 3 % від ВВП;
• сукупний державний борг має становити не більш як 60 % від ВВП;
• річна інфляція не може бути вищою середнього рівня інфляції у трьох країнах ЄС із найнижчим рівнем інфляції (приблизно 3— 3,3 %) більш як на 1,5 %;
• середнє номінальне значення довгострокових відсоткових ставок не повинно перевищувати 2 % від середнього рівня цих ставок трьох країн ЄС із найстабільнішими цінами (приблизно 9 %);
• країни, що переходять на нову європейську валюту, мають дотримуватися встановлених меж коливань валютних курсів у діючому механізмі європейських валютних систем.
Головними критеріями готовності переходу до єдиної валюти на першому етапі були стабілізація державних фінансів та усунення взаємних обмежень на рух платежів і капіталів між країнами — членами ЄС. Загалом, таким жорстким вимогам на момент запровадження євро, цілком відповідав лише стан економіки та фінансів Люксембургу. Всі інші країни мали відхилення з того чи іншого показника (в основному за рахунок завищення державного боргу). Саме з цих причин Греція не увійшла до складу країн з єдиною валютою, оскільки її економіка та фінанси не відповідають необхідним вимогам. Щодо Великої Британії, Швеції і Данії, то вони вирішили поки що зачекати зі вступом до клубу євро з різних причин.
Нині у просторі євро проживає 291 млн чоловік, а його економічний потенціал сягає 20 % економічного потенціалу загальносвітової економіки.
Які ж економічні переваги переходу країн ЄС до єдиної валюти?
По-перше, за різними оцінками країни ЄС втрачали від 15 до 30 млрд ЕКЮ щорічно з причини циркуляції безлічі валют на досить тісному економічному просторі. Суб'єкти ринку ЄС, страхуючись від можливих коливань валютних курсів, втрачають значну частину своїх активів.