Сторінка
3
Аналізуючи пріоритети розвитку експортного сектору, слід насамперед звернути увагу на галузі, де вже сьогодні техніка і технологія досягають світового рівня. Це високотехнологічні, наукомісткі галузі машинобудування, зокрема виробництво верстатів, літаків, приладів, побутової техніки, порошкова металургія, електрозварювальне виробництво. За оцінками американських експертів, наприклад, український машинобудівний комплекс за експортними можливостями посідає 11-те місце у світі.
Друга група пріоритетних галузей експорту — агропромисловий комплекс, зорієнтований на країни СНД та на країни, що розвиваються.
Патентно-ліцензійна торгівля, ноу-хау, інжиніринг, різноманітні послуги, особливо туризм, можуть скласти третій пріоритетний напрямок формування експортного сектору. Так, за рахунок розвитку туризму деякі країни одержують значну частину валютних надходжень. Останнім часом туризм в Україні розвивається однобічно — переважно виїзний. У 1994 p., наприклад, виручка від реалізації туристичних путівок становила 7 трлн 560 млрд карбованців, а валютні надходження — 230 млн дол. США, тоді як у той же рік Польща одержала від туризму 5 млрд дол. США — третину всіх експортних надходжень.
Видобувна і металургійна галузі — четвертий пріоритетний блок, п'ятим можуть стати транзитні перевезення вантажів.
Не менш важливим фактором активізації зовнішньоекономічної діяльності України є залучення іноземних інвестицій. Закон "Про іноземні інвестиції" був ухвалений Верховною Радою у березні 1992 p. Згодом у червні 1993 p. Кабінет Міністрів прийняв Декрет "Про режим іноземного інвестування" та затвердив Державну програму заохочення іноземних інвестицій в Україні. Реалізація цих важливих державних документів, безумовно, сприяла припливу в Україну інвалютних коштів.
Однак нестабільність економічної ситуації, недосконалість чинного законодавства негативно впливають на інвестиційний клімат в Україні та стримують іноземних інвесторів від значних вкладень коштів у нашу економіку. У зв'язку з цим спостерігається тенденція зниження обсягів іноземних інвестицій.
Деякі інвестори, які зареєстрували великі обсяги інвестицій, призупинили їх внесення. Наприклад, фірмою "Макулан" зареєстровано 260 млн дол. США, а фактично внесено 26 млн, СП "Тютюнова компанія" — відповідно 25 млн і 5 млн дол. США.
Переорієнтація України в зовнішньоторговельній діяльності на країни Заходу характерна і для зовнішньоінвестиційних потоків в Україну. Так, якщо в 1992 p. 88 % загальної суми зовнішнього боргу припадало на країни колишнього СРСР і лише 12 % — на інших кредиторів, то до кінця 1995 p. це співвідношення становило приблизно 50 і 50 % відповідно. Це видно також і з темпів зростання зовнішньої заборгованості України. Якщо заборгованість країнам колишнього Союзу за період з 1992 по 1995 p. зросла в 1,4 раза, то іншим кредиторам — у 10 разів (за даними Міжнародного центру перспективних досліджень).
Найбільші інвестиції, вкладено в економіку України партнерами із США (22 % до загального обсягу), Німеччини (19 %), Великої Британії (7 %), Кіпру (6 %), Швейцарії (4 %).
Треба зазначити, що не дуже сприяв активізації інвестиційних вкладень зарубіжних фірм в економіку України прийнятий Верховною Радою Закон "Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України "Про режим іноземного інвестування", де сказано, що придбання іноземними інвесторами майнових прав на природні ресурси регулюється законодавством України, яке не дозволяє іноземним інвесторам мати майнові права на ці ресурси, у тому числі на головний — землю. Так, цим же законом було внесено зміни до відповідних статей декрету, які стосуються землі та земельних ділянок. Декретом Кабінету Міністрів були дозволені інвестиції у вигляді рухомого і нерухомого майна, у тому числі й землі, а також у формі придбання земельних ділянок. Саме слова "землі" та "земельних ділянок" цим законом були виключені з тексту декрету. Загалом, протягом останніх років неодноразово вносилися істотні зміни в чинні документи, які регулюють іноземне інвестування. Така нестабільність найбільше стримує іноземного інвестора.
Важливим кроком в активізації інвестиційної діяльності в Україні має стати прийняття Верховною Радою України законодавчої бази створення й діяльності фінансово-промислових груп. Конкретний механізм таких міждержавних господарських структур має закріплюватися у міжурядових угодах з метою створення режиму найбільшого сприяння у виробництві товарів, наданні послуг, встановленні оптимальної структури управління та уникнення подвійного оподаткування прибутку. Прикладом може служити підписана з Росією міжурядова Угода про принципи створення 50 українсько-російських промислових груп, таких як "Укрнафта", "ТаНаКо" — Транснаціональна алюмінієва компанія, "Міжнародні авіамотори", "Корпорація Антонов-Туполєв" та ін.
Активний інвестиційний процес забезпечується успішним функціонуванням спеціальних (вільних) економічних зон. Відповідним Указом Президента України було засновано дві такі зони: у Бродах (Львівщина) та Сиваші (Автономна Республіка Крим). Верховна Рада України прийняла Закон "Про деякі питання валютного регулювання та оподаткування суб'єктів експериментальної економічної зони "Сиваш", яким встановлено, що:
• сировина, матеріали, устаткування та обладнання (крім підакцизних товарів), які ввозяться в Україну для потреб власного виробництва суб'єктами експериментальної економічної зони, не підлягають обкладенню ввізним митом та податком на додану вартість;
• сума податку на прибуток зменшується на 50 % у разі використання суми, на яку зменшується податок на прибуток, на реалізацію інвестиційних проектів у межах цієї зони;
• надходження в іноземній валюті на користь суб'єктів експериментальної економічної зони "Сиваш" не підлягають обов'язковому продажу на міжбанківському валютному ринку у разі використання вивільнених валютних коштів на потреби розвитку цієї зони.
Однак з накопиченням досвіду зовнішньоекономічної діяльності почали накопичуватися і проблеми. З надзвичайною гостротою, наприклад, постала проблема повернення в Україну валютних доходів від зовнішньоекономічної діяльності. Перебування цих валютних цінностей за кордоном вважається незаконним передусім тому, що відповідно до нашого законодавства, іноземна валюта може вивозитися, зберігатися та використовуватися за межами України тільки з дозволу Національного банку України. Це стосується валютних коштів, які вивезені за межі України у вигляді товарів, робіт, послуг згідно із зовнішньоторговельними контрактами й еквівалент вартості яких (тобто саме валюта) не надійшов в Україну. Таким чином, ці інвалютні кошти фактично працюють на економіку інших держав.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Соціальна політика сучасної України
Фінансова стратегія підприємства та основні етапи її реалізації
Міжнародні економічні організації як суб'єкти міжнародних фінансів. Економічні організації системи ООН
Аналіз платоспроможності підприємства (на прикладі ТОВ “Дана”)
Бюджетна система та бюджетний устрій України