Сторінка
6
Діяльність учнівського самоврядування Смілянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 спрямована на створення дійової, чіткої, адекватної сучасним освітнім пріоритетам і завданням виховної системи, здатної забезпечувати виховання учня як громадянина України, особистості моральної, вільної, демократичної, життєво і соціально компетентної, готової здійснювати самостійний вибір, приймати відповідальні рішення у різноманітних життєвих ситуаціях і бути готовою до відповідальності за них.
У виховній роботі школи утвердились ефективні технології, які забезпечують творчий розвиток особистості, з глибоко усвідомленою громадянською позицією. Домінантою у розвитку учнівського самоврядування є формування в учнів патріотизму з новим змістовим наповненням.
Модель учнівського самоврядування має позитивний результат функціонування системи: учні зайняті різноманітними видами громадської діяльності та позаурочної роботи за інтересами, більшість з них виділяються свідомою дисципліною, високою громадською активністю.
Учнівське самоврядування — це результат цілеспрямованих педагогічних зусиль з організації учнівського колективу, який забезпечує формування ряду позитивних якостей (поваги до демократичних цінностей, норм співжиття, почуття солідарності, причетності, відповідальності, критичного мислення тощо), відчуття господарів у рідній школі, розвиток організаторських здібностей у своїх членів шляхом залучення їх до управління шкільними справами та створення працездатних органів колективу, наділених реальними правами та обов'язками.
Перша важлива сходинка для учнівського колективу — навчитися жити в умовах демократії, виробити в себе навички активної участі в діяльності своєї організації, у вирішенні питань, які мають колективне, громадське значення. Через створення гуманістично спрямованої моделі учнівського самоврядування формувати творчу, національно свідому, життєстверджуючу особистість.
Учнівське самоврядування — це педагогічна технологія, яка сприяє розвитку громадянських якостей дитини в системі демократичних відносин виховного колективу на принципах самореалізації, самодіяльності, самоорганізації та самодостатності особистості.
Для вирішення існуючої проблеми, реалізації поставленої мети та ідеї в нашій школі визначено основні завдання діяльності учнівського самоврядування шляхом організації життя учнівського колективу, які реалізуються у залученні всіх його членів до планування, організації, контролю і підбиття підсумків навчальної і суспільно корисної праці. Основна їх мета — виховати в учнів активну життєву позицію, підготувати їх до дійової участі в демократичному управлінні суспільством.
Робота учнівського самоврядування базується на принципах:
· самостійності при вирішенні питань у рамках повноважень, закріплених у статуті навчального закладу чи органу дитячого самоврядування;
· відповідальності органів дитячого самоврядування перед членами колективу, педагогами, батьками;
· різноманітності форм організації дитячого самоврядування;
· взаємозв'язку між різними рівнями дитячого самоврядування;
· відкритості та прозорості діяльності в усіх сферах самоврядування;
· системності планування та реалізації програм і проектів;
консультативно-педагогічної підтримки дорослими.
Роль учнівського самоврядування у соціалізації учнівської молоді полягає у формуванні соціально активної особистості, здатної співпрацювати з іншими та самостійно приймати рішення. Зокрема, існуюча модель учнівського самоврядування у Смілянській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів сприяє виробленню в учнів таких якостей як:
· відповідальність за доручену справу, за колектив, за все, що відбувається навколо;
· принциповість — вміння критикувати, належним чином сприймати критику, давати об'єктивну оцінку власним вчинкам і оточуючих людей;
· самостійність;
· готовність залежно від конкретних умов знаходити правильне рішення, долати труднощі;
· творче ставлення до дійсності;
· вміння виявляти ініціативу, вносити в будь-яку справу свої зусилля, думки, пропозиції.
Серед учнів 7-9 класів Смілянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів було проведено анкетування. Учням було запропоновано дати відповіді на орієнтовні тести самооцінки організаторських здібностей [дод. 3]. Учасники анкетування мали змогу суб’єктивно оцінити свої здібності за 5-бальною шкалою. На основі отриманих результатів опитування можна зробити певні висновки щодо впливу учнівського самоврядування на розвиток організаторських здібностей в учнівської молоді.
1. Загальна оцінка здібностей організатора та соціальної активності становить 4,2 бали. Це досить високий показник, що свідчить про те, що педагогічний колектив Смілянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів звертає значну увагу не лише засвоєнню учнями навчального матеріалу, але й розвитку загальнолюдських морально-культурних цінностей особистості. Учні не лише отримують знання, але й вчаться правильно організовувати навчальний процес, позакласний час та дозвілля.
2. Результати опитування показали, що рівень розвитку організаторських здібностей серед учнів старшої школи (9-11 класи) дещо вищий за рівень учнів середньої школи (7-8 класи). По-перше, це пояснюється тим, що внаслідок психічного розвитку учні старших класів здатні більш самостійно приймати рішення, у них з’являється почуття відповідальності за свої дії. По-друге, старшокласників частіше залучають до обговорення та вирішення загальношкільних питань, їм довіряють організацію та проведення заходів, що сприяє формуванню в учнів рис організатора та лідера.
3. Порівнявши загальні результати опитування з результатами учнів, що залучені до учнівського самоврядування, можна зробити висновок, що учні, які активно беруть участь у позакласному житті школи, оцінюють свої здібності до організації заходів значно вище. Вони більш активні та ініціативні, їм легше працювати в колективі, знаходити спільну мову, висловлювати власну думку та прислухатися до слів інших.
1. У Смілянській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №1 створено дієвий орган учнівського самоврядування – учнівський комітет – з метою демократизації навчально-виховного процесу. Учнівський комітет є повноцінною ланкою управління та ініціативним центром школи. Діяльність учкому регулюється нормативно-правовою базою, основним компонентом якої є Статут школи.
2. Участь учнівської молоді в самоврядуванні школи є добровільною та заохочуваною. Учнівський комітет обирається шляхом щорічних загальношкільних виборів, що гарантує загальнодоступність та гласність у формуванні учнівського активу школи. Учнівський комітет складається з комісій, що охоплюють різні сфери навчальної та позакласної діяльності школярів. За кожною комісією закріплений учитель-наставник або учитель-куратор, що забезпечує контроль та підтримку з боку педагогічного колективу.
3. Учнівське самоврядування організоване таким чином, що через діяльність його органу – учнівського комітету – реалізуються завдання розумового, фізичного, трудового, естетичного та морального виховання учнівської молоді. Завдяки такому комплексному підходу можна досягти основної мети виховання та освіти – всебічно та гармонійно розвиненої особистості.