Сторінка
6
Уроки математики та інформатики, організовані за інноваційними технологіями, сприяють розвитку мислення учнів уміння вислухати товариша і зробити свої висновки, вчитися поважати думку іншого і вміти аргументувати думку свою. Тому, нас своїх уроках математики активно застосовую групову навчальну діяльність - модель організації навчання в малих групах, об'єднаних спільною навчальною метою. Найчастіше парну і групову роботу я проводжу на етапі застосування набутих знань. Тому, клас поділяю н групи з різними навчальними можливостями, і кожна з цих груп потребує особливого, індивідуального підходу. Найважче працювати зі слабкими учнями, вони потребують дуже багато уваги на уроці, і ось постає питання, як організувати роботу з цими учнями. Щоб не залишати поза увагою інші групи дітей.
Моїм принципом є не об’єм знань, не кількість інформації, а цілісний розвиток, саморозвиток і особистісне зростання учня.
Обов’язковою ознакою творчого мислення та творчої праці є розвинена уява – здатність уявляти те, чого не бачиш, уміння перевести словесний опис задачі на мову математики.
Основна форма навчання – це урок. Але він урізноманітнюється багатьма цікавими видами роботи, які постійно змінюють один одного, що дає можливість зосередити увагу дітей щонайдовше.
У сучасній школі вміння мислити формується у школярів стихійно. Немає жодного предмету який би цілеспрямовано навчав дітей мислити, мислити самостійно, творчо, нестандартно. Математика дозволяє розвивати мислення дітей, як на вербальному, так і на невербальному рівні, просторову уяву, кмітливість та винахідливість. Завдання полягає в тому, щоб розкріпачити мислення дітей, використати ті багаті можливості, які дала їм природа, про існування яких вони часто і не підозрюють. Такі здібності вчителька розвиває на основі ігрової діяльності. Головне, залучити учня до співпраці. Тут важливо, щоб дитина думала, уявляла і говорила.
Математичні диктанти та усні вправи є одним із дійових засобів, які сприяють кращому засвоєнню математичних понять, усних розрахунків, формуванню практичних навичок – кращому засвоєнню математики. Вони розвивають в учнів уважність, спостережливість, ініціативу, підвищують інтерес до самостійної роботи. Проведення на уроках усних вправ з проектуванням їх на дошці і наступним їх аналізом дає змогу зробити такі висновки:
¨ підбір завдань і вправ уможливлює оперативно впливати на закріплення необхідних знань, формувати достатні навички учнів, а також усного рахунку, засвоєння ними математичних означень; удосконалювати форми контролю їх успішності;
¨ активізація логічного мислення учнів на уроках математики сприяє загальному підвищенню їх пізнавальної діяльності. Оволодіти математикою означає навчитися розв’язувати задачі, причому не лише стандартні, а й такі, що вимагають певної незалежності мислення, творчих пошуків, оригінальності, винахідливості.
Математичні завдання, які я пропоную своїм учням умовно можна поділити на стандартні і нестандартні (творчі).
Особливої уваги заслуговує система пошукових вправ, приступаючи до виконання яких учні не знають заздалегідь ні способу їх розв’язання, ні того, на якому навчальному матеріалі ґрунтується розв’язання. Щоб виконати такі вправи дітям потрібно всебічно підходити до даних і правильно оцінити окремі компоненти завдання.
Упровадження інформаційно-комунікаційних технологій забезпечує такі результати:
• вміння працювати з інформацією, розвиток комунікативних здібностей;
• підвищення ступеня наочності;
• посилення мотивації навчання і, як наслідок - підвищення інтересу до предмета, в тому числі і за рахунок привабливості комп'ютерної техніки;
• це неминуче призведе до розвитку творчих здібностей школярів, формування теоретичного, творчого та модульно-рефлексивного мислення учнів.
Участь школярів у трудовій діяльності створює можливість ознайомити їх із сучасною (у тому числі й комп'ютерною) технікою та шляхами її використання в конкретному виробництві. Використання ПК у навчанні пов'язане з вирішенням дидактичних завдань, спрямованих на підвищення рівня навчання на уроках з цієї дисципліни. Необхідно також відзначити, що інформаційно-комунікаційні технології відкривають вчителю нові можливості при проведенні уроків, дозволяючи зробити їх різноманітнішими за формами, уникнути шаблонності, підвищити інтерес учнів до навчання.
Актуальність використання цих технологій обумовлена тим, що в них закладені великі можливості для навчання на якісно новому рівні. Проте, звичайно, комп'ютер не може повністю замінити вчителя. По-перше, саме вчитель має можливість зацікавити учнів, викликати допитливість, завоювати їх довіру; по-друге, він може спрямувати їх увагу на ті або інші важливі аспекти предмета, який вивчається; по-третє, відзначити їх старанність та знайти шляхи спонукання до навчання. Таку роль вчителя ПК ніколи не зможе взяти на себе. Отже, кожен вчитель повинен визначити місце та роль інформаційно-комунікаційних технологій у своїй професійній діяльності.
Презентація з теми: «Форматування таблиць Microsoft Office Excel»
Наприклад, за умови використання інформаційно-комунікаційних технологій у процесі вивчення операційної системи Windows має місце:
1) індивідуалізація навчання;
2) інтенсифікація самостійної роботи учнів;
3) зростання обсягу виконаних на урок завдань;
4) розширення інформаційних потоків при використанні Internet тощо. Зазначені переваги головним чином впливають на формування пізнавального інтересу учнів.
Наприклад, з метою формування пізнавального інтересу учнів можна використовувати презентацію для того, щоб пояснити учням специфіку Microsoft Access. Інформаційно-комунікаційна технологія в даному випадку може включати наступну графічну інформацію:
На мою думку, найбільш зручним засобом в практичній діяльності вчителя інформатики є програмний засіб Microsoft Power Point, що входить до складу пакету Microsoft Office.
Специфікація цієї програмної оболонки – створення мультимедійних презентацій. Використання програми Power Point не потребує значної підготовки для її оволодіння, а також не займає багато часу для розробки заняття. При цьому вона дозволяє використовувати інформацію в будь-якій формі представлення – текст, таблиці, діаграми, слайди, відео- та аудіо фрагменти і таке інше. При цьому викладач має змогу проявити свою творчість і компонувати матеріал на свій розсуд.
Презентація являє собою послідовність змінюючих один одного слайдів – тобто електронних сторінок. Показ слайдів вчителем може бути здійснений на екрані монітору комп’ютера чи на великому екрані за допомогою спеціального пристрою – мультимедійного проектора.
Учні бачать чергування зображень, на кожному з яких можуть бути текст, фотографії, малюнки, діаграми, історичні карти, відео-фрагменти, і все це може супроводжуватися звуковим оформленням. Частіше за всього демонстрація презентації супроводжується коментарями вчителя. При здійсненні показу об’єкти можуть відразу відображатися на слайдах, а можуть з’являтися на них поступово, в певний час, визначений вчителем для підсилення наочності учбового матеріалу та акцентування на особливо важливі моменти його змісту. За потреби вчитель може порушити визначену заздалегідь послідовність демонстрації слайдів і перейти до будь-якого з них в довільному порядку.