Сторінка
1
Мета. Ознайомити учнів із питаннями, що ставимо до різних форм іменників, розвивати уміння спостерігати мовні явища, мислення. Активізувати і поповнювати словниковий запас, виховувати любов до природи, пошану до хліба.
Обладнання: Записи на дошці, питання, таблиці до вправ 407 і 408, малюнок білочка.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
- Відкрили зошити. Чи у кожного з вас виконано домашнє завдання?
ІІІ. Хвилинка каліграфії.
Рр ра ро ря рв
Роботящі руки зерно у ріллю. Посіли.
а) Перевірити ненаголошений голосний в слові “Зерно”.
б) Дібрати синонім до слова “рілля”.
в) Розібрати за частинами мови, членами речення. Встановити зв’язок слів у реченні.
ІV. Актуалізація опорних знань.
Повторення ознак іменника (фронтально).
- Що означають іменники?
- Назвами чого є іменники? (Істот, неістот).
- Якими бувають іменники? (Власними, загальними).
- Якого роду бувають іменники? (Ч.р., Ж.р., С.р.)
V. Повідомлення теми і мети уроку.
Іменники, зв’язуючись у реченні з іншими словами, змінюють своє закінчення, тобто вживаються в різній формі. Зміна закінчень іменників називається відмінюванням, або зміною іменників за питаннями. Це і буде темою нашого уроку.
VІ. Робота над новим матеріалом.
Наприклад, слово “книга” має різні форми: книга, книзі, книги, книгу, книгою, у книзі.
Форми одного й того ж слова треба відрізняти від інших, спільнокореневих слів, які різняться і за будовою, і за значенням: книжка, книгарня.
1. Робота з текстом (запис на дошці).
Виправте помилки, позначте закінченні різних формах іменника руки.
У роботі не жалій (руки).
Хвала (руки), що пахнуть хлібом.
Майстер на всі (рука).
Працьовитими (руки) весь світ тримається.
Знання у (руки) не носити.
- Дібрати спільнокореневі слова до слова (руки).
2. Розповідь учителя з порою на наочність.
До іменника в гостину завітала вся родина.
Ось один питає хто ти? що ти?
Хоче він про наслідки роботи
І про тебе чути лиш похвали,
Щоб тебе як приклад називали.
Другий доскіпує свого –
Хоче знати він: кого? чого?
І про тебе знать, якого роду,
Що немає роду переводу.
Все третій дасть – не жаль йому,
Але хоче знать: кому? чому?
Знать про тебе, гожого на вроду,
Що даєш і ти свому народу?
У четвертого свої потреби:
Він – кого? і що? – питає в тебе.
І кого всі ми за друзів маєм,
Що друзі роблять нам взнаєм?
А п’ятий хоче знать: ким? чим?
У труді орудуй разом з ним.
Хоче знать: що здатний ти утнути?
Чим ти сильний? Ким ти хочеш бути?
3. Робота з підручником.
а) Вправа 407.
Учні читають текст вправи.
- Пригадайте, які ви знаєте приказки, прислів’я про хліб?
Робота з таблицею (на дошці).
Печеться (що?) хліб;
купити (чого?) хліба;
завдячуємо (чому?) хлібу;
шануємо (що?) хліб;
зустрічаємо (чим?) хлібом;
калина (на чому?) на хлібі.
б) Вправа 408
Виділення словосполучень зі словом білка. Робота з таблицею (на дошці).
Вистрибнула (хто?) .;
хвіст (у кого?) .;
допоміг (кому?) .;
стерегли (кого?);
рушити (за ким?) .;
шубка (на кому?)
4. Розвиток зв’язного мовлення.
- Ми виконували вправу, в якій йшла мова про білочку. Спробуємо описати її зовнішній вигляд за таким планом.
План
1. Де живе білка?
2. Яке у неї хутро?
3. Які у білочки очі? вуха? мордочка?
4. Який у неї хвіст?
5. Які білка має звички?
5.Робота над граматичним визначенням.
Назвою чого є іменник хліб (Неістот)
Які питання ставимо до назв неістот?
Назвою кого є іменник білка? (Істот).
Які питання ставимо до назв істот?
Формування правила.
Читання правила з книжки.
6. Вправлення у постановці питань до іменників. Вправа 409. (усно).
VІІІ. Підсумок уроку.
Гра “Ланцюжок”.
Прочитати іменник з запитанням “ланцюжок”.
Парта, зошит, вікно.
- Що ми вивчали на уроці?
- Які питання ставимо до іменників назв неістот?
- Які питання ставимо до іменників назв істот.
ІХ. Домашнє завдання.
Вправа 409 (2) ст. 175.
Тема. Складання і розв’язання рівнянь і задач.
Мета. Повторити вивчені випадки множення і ділення; удосконалити вміння складати і розв’язувати рівняння і задачі; розвивати пам’ять, логічне мислення, навички самостійної праці, швидкість обчислювальних операцій. Виховувати в учнів інтерес до математики, чуйність, бажання допомогти іншим.
Обладнання. М’яка іграшка “Качка”, телеграма Незнайки, Незнайко, Ведмідь, повітряна куля, хмари з цифрами, картки для усного рахунку, гриби із завданнями на звороті, таблиця для роботи з геометричним матеріалом “Зайчик”.
Хід уроку
І. Організаційна частина
1. Одержання повідомлення від Незнайки.
Учитель зачитує телеграму, яку принесло каченя.
Вчитель. “Любі діти, допоможіть! Я мандрував на повітряній куля і потрапив в якесь королівство. Королева наказала провести мене через кожне загадкове місто цієї країни. Мешканці міст давали мені незрозумілі завдання. З якими я не зміг впоратись. Королева наказала вкинути мене за це до в’язниці і не випускати дати, поки я не скажу, як це королівство називається. А я тільки знаю, що назва ця складається з десяти літер, а щоб їх дізнатись, треба виконати завдання, з якими я не впорався. Дуже прошу вас визволити мене з полону. Благаю, не баріться, поспішайте! Ваш Незнайко!
- Ну то як, діти, допоможемо Незнайкові?
Вчитель. Тоді не гаймо часу і вирушаймо в дорогу. Щоб дістатись до цієї загадкової країни, назву якої нам потрібно дізнатись, а вона ховається тут (показую на кружечки, на яких слово МАТЕМАТИКА, повернутих “обличчям” до дошки), нам потрібно знайти таку ж повітряну кулю, на якій полетів Незнайко. І така куля в нас є. (Відкриваю дошку) А щоб не заблукати, попросимо каченя полетіти з нами. Отже полетіли!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Фронтальна перевірка таблиця множення і ділення.
Вчитель. Ось уже перше місто. Називається воно “Місто усних рахунків” Та що це? Ми потрапили в густі хмари і нам не видно куди приземлитись. А ці хмари непрості. Їх наслали дочки королеви – Таблиця множення і Таблиця ділення. Щоб їх розігнати, потрібно швидко назвати відповіді.
Гра “Розженіть хмари”
(Учні називають відповіді на приклади, що записані на хмарах).
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Методика вивчення прикметника в початковій школі
Формування пунктуаційних умінь і навичок в учнів основної школи
Заняття образотворчим мистецтвом в початкових класах
Формування у молодших школярів уміння розв'язувати текстові задачі
Удосконалення естетичного виховання засобам залучення старших дошкільників до музично-театралізованої діяльності