Сторінка
7

Українська народна вишивка та її ціннісний світ як засіб розвитку національної свідомості

З’являються труднощі при розрізуванні тканин, при підгинанні і підшиванні країв виробів.

Такі труднощі вимагають на початковій стадії навчання шиттю, вишиванню використання продуманих прийомів навчання.

На виготовлення навіть самих простих виробів витрачається значно більше часу, ніж при роботі з папером, тому у дітей часом зникає інтерес до виконуваної роботи. А результати праці, як відомо, в молодшому віці є важливим фактором трудового навчання.

Вчителі застосовують різноманітні прийоми навчання шиттю, але головним чином використовують інструктаж, різні демонстраційні таблиці.

Визначається напрямок стібків, від шва з лицевої і виворітної сторони. Зупиняються на призначенні швів. Дуже добре, якщо вчитель підготує і продемонструє зразки кількох виробів, як надалі належить виконати учням.

Деякі прийоми первинного ознайомлення зі швами:

Виконання ручних швів на папері в клітинку.

Виконання ручних швів на цупкому папері, на якому попередньо зроблені отвори шилом або товстою голкою.

Виконання ручних швів на тонкому пластику, на якому попередньо зроблені отвори шилом.

В окремих випадках первинне ознайомлення з ручними швами здійснюється зразу на тканині, заздалегідь розміченій. Ця розмітка відповідає тій, яку рекомендувалося виконувати на цупкому папері. Олівцем проводять тонкі прямі рисочки і на них на однаковій відстані ставлять крапки.

Необхідно з перших уроків з вишивання робити подвійні проколи, так як техніка виконання всіх наступних швів побудована на цьому принципі.

Для більш успішного вивчення швів учнями використовуються різні наочні пристосування, які демонструє вчитель. Найпростішим пристосуванням є шматок картону (500*200 мм), на якому проведено п’ять тонких ліній. На кожній лінії на відстані 10 мм одна від одної нанесено точки. В цих точках попередньо зроблені отвори шилом (щоб на уроці не тратити час на проколювання картону голкою).

Для демонстрації виконання шва потрібно мати товсту канцелярську голку, щоб її було видно всім учням. Замість звичайних ниток застосовують яскравий шнур, тасьму.

Використання такого пристосування при вивченні швів допоможе дітям зрозуміти послідовність накладання стібків.

Метод анкетування на уроках трудового навчання

Метод анкетування часто використовується, для того щоб дізнатися думки, рівень знань та побажання людей які заповнюють анкету. На практиці по цій темі можна використати анкети як для учнів, так і для батьків. Пропоную розглянути декілька прикладів анкет.

Анкета для батьків

Ваше ім’я, прізвище, по батькові:

Як звати вашу дитину?

Ваша дитина любить вишивати?

А. Так

Б. Ні

Хто вдома вишиває?

Чи присутня в будинку атрибутика української народної вишивки?

А. Так

Б. Ні

Що саме це таке?

Як вперше ваша дитина дізналась про вишивку?

Побажання щодо роботи вчителя.

Анкета для учнів

Напиши своє ім’я та прізвище

Чи бачив ти ще десь вишивку, де?

А. Так

Б. Ні

Де ти бачив вишивку?

А. На виставці

Б. В бабусі

В. Вдома

Г. У школі

Ти вишиваєш вдома?

А. Так

Б. Ні

Тобі подобається вишивати?

А. Так

Б. Ні

Анкета для вчителів

Чи вважаєте ви свої уроки ефективними?

А. Так

Б. Ні

На даному етапі на якому рівні розвинена національна свідомість ваших учнів?

А. Початковий

Б. Достатній

В. Високий

Чи відчуваєте ви допомогу батьків у розвитку національної свідомості ваших учнів?

А. Так

Б. Ні

Чи достатня кількість годин виділена в програмі на тему "вишивання"?

А. Так

Б. Ні

Які б теми ви запропонували для кращого розвитку національної свідомості в молодших школярів?

Можна підвести підсумок курсової роботи. Хочу сказати, що робота була досить виснажливою, оскільки дана тема дуже актуальна та розглядається з різних сторін у сучасному суспільстві також вимагає детального вивчення. Українська народна вишивка була вивчена та розглянута в аспекті народної педагогіки, як засіб реалізації принципу народності різними педагогами та науковцями, такими як Б. Грінченком, М. Драгомановим, Я. Коменським, Г. Сковородою, К. Ушинським, В. Сухомлинським.

Під час створення курсової роботи був досліджений процес формування національної свідомості молодших школярів засобами української народної вишивки на уроках трудового навчання. Ця робота здійснювалася за допомогою теоретичного аналізу наукових джерел з проблеми дослідження, аналізу педагогічного досвіду на основі навчання та виховання, програм та підручників, а також методом анкетування.

Провівши дослідження ми з’ясували, що мистецтво вишивки та його ціннісний світ є дійсно ефективним засобом формування національної свідомості. Справа в тому, що вишивка є свого роду архівом, у якому накопичується і зберігається культурні традиції українського народу, це глибоке джерело, що не пересихає, тому що живиться біля життєдайних глибин віковічної народної мудрості. Саме тому вчитель не може не використовувати вишивку на уроках трудового навчання.

Крім того, що мистецтво вишивання дозволяє сформувати національну свідомість в учнів початкової школи, його використання є значним мотивуючим фактором. Дітям завжди цікаво спостерігати за наочністю, тому при демонстрації вчителем зразків вишивки, інтерес до уроку зростає багатократно.

Крім цього, звісно, не варто забувати про те, що вишивка досліджувалася саме в контексті уроків трудового навчання і вона є також ефективним засобом здобуття трудових навичок, запланованих програмою.

Говорячи про розвиток національної свідомості, не можна не згадати про незадовільний стан підтримки цього розвитку з боку держави. На жаль, зараз немає єдиної програми з підтримки і розвитку національної культури. Відсутня пропаганда залучення до культури рідного народу серед молоді. Саме ці завдання може вирішити використання вишивки на уроках трудового навчання для формування в учнів початкової школи національної свідомості.

Але попри всі недоліки сучасного забезпечення вчителі являються сміливцями, які беруть до себе на навчання маленьких "Чомучок" та ведуть їх у світ науки. Саме на коротких уроках вчитель має забезпечити учнів достатнім навчанням, вихованням та розвитком. На різних уроках формуються різні якості та уміння і саме на уроці трудового навчання вчитель має за допомогою української народної вишивки та її ціннісного світу сприяти розвитку національної свідомості.

Геометричний орнамент української вишивки

Рослинний орнамент української вишивки

Зооморний орнамент української вишивки

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: