Сторінка
6
Наприклад, при вивченні вишивки я ставлю до готової роботи такі вимоги:
відсутність з виворітного боку вузликів;
охайність роботи;
відсутність великих переходів;
технологічно вірне виконання роботи;
відповідність кольорової гами;
творчий підхід до роботи.
Заключний інструктаж провожу в кінці уроку з метою підведення підсумків, коментую оцінки, аналізую помилки, показуючи при цьому шляхи їх попередження. Обов’язково демонструю кращі роботи дівчаток. На цьому етапі уроку використовую метод взаємоперевірки.
Взаємний зв’язок вчитель-учень неможливий без використання інструкційних карток. Вони дозволяють учням контролювати себе самостійно, йти далі в виконанні практичної роботи. При створенні карток враховую вікові особливості дітей. Використовую у своїй роботі як учнівські, так власні презентації, залучаю учнів до пошуку матеріалу та їх створення, завдяки чому швидше і ефективніше розкриваються такі психічні процеси, як відчуття, сприйняття, уява, мислення.
Творчі роботи для сильніших учнів я складаю таким чином, щоб вони були не лише більшими за обсягом чи кількістю вправ, а мали якісно інший, творчий характер, сприяли розвитку вмінь і навичок самостійної роботи, більш широкого застосування знань, тому я чітко обмірковую кожен етап роботи, застосовую дидактичні принципи навчання, що дає змогу спрямувати і зумовити ефективність їхньої трудової підготовленості.
Перевірка, оцінка знань, умінь і навичок-суттєвий компонент навчальної діяльності. У структурі сучасного уроку перевірку розглядаю не тільки як контролюючий етап, а як продовження всього навчально-виховного процесу. На цьому етапі відбувається остаточне осмислення, систематизація і узагальнення знань. Для перевірки знань застосовую задачі, диктанти, програмовані завдання, кросворди, шаблон-тести.
Розв’язування задач не лише закріплює знання, а й сприяє більш глибокому осмисленню матеріалу. Використовую задачі як для індивідуального опитування, для закріплення одержаних знань.
Зазначені види перевірки знань та вмінь допомагають урізноманітнити форми проведення уроків, враховувати індивідуальний підхід до учнів, залучати дітей до творчості, пізнавального процесу.
Урок узагальнення та систематизації знань провожу в формі гри, яка складається з декількох турів, кожен з яких-гра за відомими телепередачами.
Залучаю дітей до написання казок, особливо в 5 кл. Це розвиває фантазію, підвищує емоційну зацікавленість до уроку.
На уроці повинна панувати атмосферу взаєморозуміння та доброзичливості, адже кожна дитина-унікальна особистість; своїми перевагами та недоліками.
Важливою складовою своєї роботи вважаю створення на уроці ситуацію успіху, щоб учні не боялись висловлювати свою думку, не боялись осуду, можливої невдачі, сподівалися на досягнення успіху, шукали способи усунення перешкод. Цьому сприяють гумор, терплячість, демократичність, щирість намірів.
Дидактична мета є найважливішою складовою процесу навчання. Питання вибору, типу і відповідно, структури уроку потребує ретельного обмірковування. Готуючись до уроків, спочатку визначаю що планую зробити, а потім-якими засобами.
Для досягнення поставленої мети уроку на кожному етапі застосовую різні методи і форми роботи. Завдяки цьому учні не тільки слухають розповідь вчителя, а й співпрацюють зі мною, висловлюють свої думки, діляться інформацією, здійснюється взаємодія учня та вчителя.
Своє завдання, як вчителя, вбачаю в тому, щоб пропонувати свою точку зору з позиції наукового знання, розвивати критичне мислення школярів. В своїй роботі дотримуюсь принципів педагогічних технологій:
свободи вибору;
відкритості;
діяльності;
зворотнього зв’язку;
ідеальності (кожен вчить кожного).
Прагну навчати дітей здатності самостійно аналізувати інформацію, аргументувати свої думки, змінювати їх, якщо вони неправильні, шукати оптимальних рішень.
Для зацікавленості до предмету, розвитку творчих здібностей практикую проведення нетрадиційних уроків, застосовую рольові та ділові ігри, проблемні ситуації, творчі завдання, дискусії, творчі експерименти, казки, пов’язую діяльність учнів на уроках з їхнім власним досвідом, досвідом їх мам та бабусь, адже гра має велике значення не лише для фізичного, а й для духовного розвитку дитини. У процесі гри у дитини відбувається перевтілення в іншу особу або якийсь предмет, явище і це знову-таки дає можливість глибше їх пізнати. З цим пов’язаний також розвиток у грі дитячої фантазії. Дитяча працелюбність пов’язана з емоційною сферою . Дитина прагне працювати тоді, коли праця приносить їй радість. Досягти позитивних емоцій дає поєднання праці та гри. Здавалося б, що гра і праця це різні полюси виховання, але в них є багато спільного.
Слід зазначити, що ігри доречні не на всіх уроках. Як правило, використовую гру при узагальненні, систематизації знань, або включаю елементи гри в різні етапи уроку.
Інтерактивні форми навчання розвивають комунікативні вміння та навички, допомагають встановленню емоційних контактів між учнями.
Застосовуючи групові форми роботи, переконуюсь, що вони успішно формують у дітей потребу здобувати знання, розвивають інтерес, любов до пізнання, допитливість. Працюючи в групах, учні самостійно стають дослідниками, розв’язують доступні для них питання.
Зараз методистами, вчителями-практиками розроблено багато методик групової роботи. Найбільш відомі з них «велике коло», «акваріум», «мозковий штурм», «ажурна пилка», «займи позицію» т.д.
Будь-якому методу вчитель може дати специфічне забарвлення, спростити чи ускладнити його, пристосувати будь-якої теми навчального матеріалу.
«Мозковий штурм»
Один із найпопулярніших методів навчання і групової роботи. Мозковий штурм спонукає учнів проявити уяву т творчість, дає можливість їм вільно висловити свої думки Це метод вирішення проблеми, коли всі учасники розмірковують над однією проблемою. Мета «мозкового штурму» в тому, щоб зібрати якомога більше ідей щодо проблеми від усіх учнів. Такий метод добре працює на початку уроку, коли починається обговорення теми.
Правила роботи:
Кажіть все, що спаде на думку;
Не обговорюйте і не критикуйте висловлювання інших;
Можна повторювати ідеї, запропоновані іншими;
Розширення запропонованої ідеї заохочується;
Мета-зібрати якомога більше ідей.
Наприклад: запропонуйте варіанти оздоблення шийної прикраси з бісеру для дівчинки 15 років. Призначення-повсякденна прикраса. Створіть рецепт літнього салату. Які овочі для цього будемо використовувати?
Коли процес генерування ідей закінчився - разом з учнями розпочинаємо вибір оптимального варіанту.
Велике коло
Найбільш проста форма групової взаємодії. Учні сідають на стільці по колу. Вчитель формулює проблему. Протягом певного часу учні записують коротко свої пропозиції, а потім по колу зачитують. Група мовчки вислуховує, а потім обговорює.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Фізичне виховання молодших школярів у напрямку родина-школа
Особливості викладання геометрії в школі
Виховання дитячого колективу за В.О. Сухомлинським
Традиційні народні промисли і ремесла як засіб формування смаків та ідеалів у молодших школярів
Виховання естетичного смаку в студентів вищих навчальних закладів МВС України засобами іноземних мов