Сторінка
4

Основні принципи навчання

Можлива ситуація, коли знання об'єктивно необхідні, але молодший школяр не бачить в них для себе корисності і необхідності. Наприклад, деякі діти не люблять вивчати нотну грамоту, оскільки рахують її для себе непотрібної.

Таким чином, принцип доступності навчання включає три сторони:

нові знання, що повідомляються, повинні бути засновані на знаннях, що є у дитини, на його життєвому досвіді;

система знань, що вивчається, повинна сприяти переходу на глибший рівень загального розвитку або створювати помітні тенденції для такого переходу;

у конкретних умовах навчання повинна бути очевидною необхідність даного навчального матеріалу для виконання завдань розвитку учнів.

Принцип наочності

Вперше в педагогіці теоретичне обґрунтування принципу наочності навчання дав Я.А. Коменський. Використовуючи досягнення народної педагогіки, він знайшов кошти, що полегшують дитині вивчення книжкового матеріалу. “Видимий світ у малюнках” - сама назва одній з його навчальних книг показує шлях, яким повинне йти пізнання учня. Малюнок, малюнки - ось засоби, які дозволяють учню вільно представити предмети, що вивчаються по книзі, явища, події.

З появою писемності і книг навчання стало складнішим і важчим. Виникає суперечність між особистим досвідом дитини і суспільним досвідом, відбиваним в книгах.

У практиці навчання задовго до Коменського використовували плотські образи в процесі вивчення книжкового матеріалу.

І.Г. Песталоцци бачив в наочності єдину основу всякого розвитку. Плотське пізнання зводиться до наочності навчання.

Жан Жак Руссо виніс навчання безпосередньо в природу. Тому наочність навчання не набуває самостійного і істотного значення. Дитина знаходиться в природі і безпосередньо бачить те, що повинен знати і вивчити.

Глибоке психологічне обґрунтування наочності початкового навчання дав К.Д. Ушинський. Він не розчиняє плотське пізнання в наочності навчання. Наочна допомога є засобом для активізації розумової діяльності і формування людського образу. Не сама наочна допомога, а саме плотський образ, сформований на основі наочної допомоги, є головним в навчанні.К. Д Ушинський значно збагатив методику наочного навчання, розробивши ряд способів і прийомів роботи з наочною допомогою.

Теорія пізнання діалектичного матеріалізму як методологічна основа процесу навчання дає можливість більш глибоко зрозуміти місце навчання в пізнавальній діяльності людини, розкрити суть і принципи навчання.

Теорія пізнання діалектичного матеріалізму розкриває суперечливий взаємозв'язок людського і раціонального, конкретного і абстрактного, одиничного, загального і особливої в розвитку людини, розкриває способи вирішення протиріч під час переходу думки від одного етапу до іншого.

Необхідність принципу наочності обґрунтовується діалектикою переходу думки від конкретного до абстрактного, від людського до раціонального.

На всіх етапах процесу пізнання і, отже, на всіх етапах навчання як необхідна сторона пізнавальної діяльності включається плотський досвід дитини. Як би не був абстрагований навчальний матеріал, в процесі його вивчення до певної міри бере участь і плотський досвід. Плотське пізнання в навчальному процесі в початковій школі може виступати як самостійна сторона розвитку особи молодшого школяра або бути засобом формування абстракцій. Якісна сторона використовуваних в навчанні людських образів полягає в тому, щоб сформувати у дитини тенденцію до представлення реального об'єкту на основі наочної допомоги, дати можливість учню узагальнено представити ті предмети і явища, які відображені в навчальному матеріалі, що вивчається.

Міра людського при вивченні закономірностей визначається такою сукупністю людських образів, яка дає можливість узагальнено представити ті групи предметів і явищ або сторони навколишнього світу, які відображені в даній закономірності і найбільш наближають пізнання до віддзеркалення предметів і явищ в реальних умовах їх існування.

Наочна допомога сприяє організації людського пізнання учня.: Звичайно виділяють натуральні, образотворчі, схематичні групи наочної допомоги або об'ємні, площинні, на друкарській основі тощо.

Для виділення істотних ознак поняття “наочна допомога” необхідно виходити з мети і засобів навчання, а також з характеру віддзеркалення учнем навколишньої дійсності.

Навколишній нас матеріальний світ не засіб, а мета людського пізнання. Об'єктивно існуючий світ не наочна допомога і не наочність. Нескінченний Всесвіт з незліченною безліччю предметів, явищ існує об'єктивно, незалежно від людського пізнання, і не може бути для: учня ні наочністю, ні наочною допомогою. Тому з поняття “наочна допомога” потрібно виключити реальні предмети, явища в природних умовах свого існування і розвитку.

Наочність у навчанні завжди супроводжується словом вчителя. Академік Л.Т. Занков експериментальне досліджував кілька способів поєднання слова вчителя із засобами наочності. Через словесне пояснення вчитель може керувати сприйманням наочності, тобто слово і образ сприймаються одночасно. Іноді ілюстрація доцільна як підтвердження повідомлення або розповіді вчителя, отже, йде за ними. Унаочнення у вигляді схеми, замальовки, креслення, дії тощо може створюватися на очах дітей і супроводжувати пояснення.

В.О. Сухомлинському належить розробка ідеї взаємозв'язку емоційної пам'яті і розумового

При роботі з наочною допомогою вчителю слід враховувати принаймні три моменти.

Перший полягає в аналізі змісту найнаочнішої допомоги. Розглядаючи, наприклад, картину, учень повинен бачити все те, що на ній зображено.

Другий момент полягає в тому, щоб створити тенденції в пізнанні учня до переходу думки від наочної допомоги до оригіналу, уміло управляти з цієї точки зору розумовою діяльністю учнів.

Третій полягає в тому, щоб пов'язати формовані плотські образи з виконанням навчального завдання.

Виняткову роль наочності для молодших учнів не раз підкреслював К.Д. Ушинський: “Дитя мислить формами, фарбами, звуками, відчуттям взагалі”, тому навчання має “будуватися не на абстрактних уявленнях про слова, а на конкретних образах безпосереднього сприймання дитини”.

Отже, засоби наочності забезпечують чуттєву основу сприймання, запобігають формальному засвоєнню невідомих явищ і понять, є економним засобом передачі значного обсягу інформації (як засвідчує народна мудрість, краще раз побачити, ніж сто разів почути).

У випадках, коли живе спостереження об'єктів неможливе, використовується їхнє зображення у різних формах (малюнок, схема, символ, макет тощо).

Принцип свідомості і активності навчання

У цьому принципі відображаються психологічні закономірності засвоєння знань, а також загальні закономірності процесу пізнання: співвідношення теоретичного і емпіричного, об'єктивного і суб'єктивного, людського і раціонального, конкретного і абстрактного, одиничного, особливого і загального.

Принцип свідомості і активності навчання направлений на формування у школярів свідомого розуміння навчального матеріалу, свідомого відношення до навчання в школі, пізнавальній активності. На ці важливі сторони навчання звертається увага в “Основних напрямах реформи загальноосвітньої і професійної школи”: підсилити відповідальність учнів за якість навчання, дотримання навчальної і трудової дисципліни, допомагати таким, що вчиться виробляти самостійність мислення.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: