Сторінка
3

Бюджетний процес як складова бюджетного менеджменту

– належна організація внутрішнього і зовнішнього фінансового контролю за дотриманням чинного бюджетного законодавства [4, с. 26–27].

Після затвердження Бюджетного кодексу в Україні поступово запроваджується планування бюджетів усіх рівнів. Одним із основних методів планування бюджетних коштів є програмно-цільовий метод. При використанні цього методу зосереджується увага на тому, як найкраще використати обмежені ресурси для досягнення бажаного результату. Крім того, він забезпечує прозорість бюджетного процесу, а отже, сприяє виконанню завдань учасниками бюджетного процесу [12, с. 33].

На основі ретельного аналізу наявних бюджетних ресурсів, на думку окремих авторів, програмно-цільовий метод планування бюджетного процесу забезпечує фінансування програм головних розпорядників бюджетних коштів у плановому та наступних роках. Крім того, починаючи з 2004 року, головні розпорядники бюджетних коштів визначають суму коштів, необхідних для виконання бюджетної програми, законодавче обґрунтування її реалізації, напрями діяльності та відповідальних виконавців. При чому цей процес починається на етапі складання ще проекту державного бюджету [13, с. 37–38; 2, с. 6].

Перевагою програмно-цільового методу планування бюджетного процесу є можливість встановлювати чіткі пріоритети у використанні бюджетних ресурсів і, головне, платникам податків контролювати ефективність надання державних послуг. Таким чином, це сприятиме оптимізації бюджетного процесу.

Одна з головних переваг програмно-цільового методу планування – помітне підвищення відповідальності всіх без винятку муніципальних службовців за складання та виконання бюджету, оскільки він передбачає обов’язкове здійснення моніторингу, оцінки бюджету, стратегічного менеджменту. Крім того, він передбачає під час громадських слухань залучати громадськість до формування бюджету.

З метою оцінки економічної ефективності використання бюджетних коштів при застосуванні програмно-цільового методу планування бюджетного процесу держава здійснює моніторинг результативності бюджетних програм, тобто контролює реалізацію бюджетних програм на практиці.

Деякі автори розглядають програмно-цільовий метод планування бюджетного процесу не тільки як стратегічний план, а ще більше як управління бюджетом [12, с. 36].

Поки що програмно-цільовий метод планування бюджетного процесу на місцевому рівні перебуває на рівні експерименту і тому нормативні документи з його впровадження ще відсутні.

До експерименту з впровадження програмно-цільового методу планування бюджетного процесу уже залучено тридцять міст, зокрема Київ, Дніпропетровськ, Харків тощо. Так, у Харкові готуються два паралельні проекти: традиційний і програмний, із застосуванням програмно-цільового методу одразу в трьох галузях – культурі, освіті та охороні здоров’я. Крім того, на рівні державного бюджету запроваджено тільки окремі елементи програмно-цільового методу планування бюджетного процесу. Тому протягом 2006 року плануються такі заходи: провести експеримент щодо впровадження цього методу на базі п’яти міністерств – фінансів, освіти і науки, охорони здоров’я, економіки та аграрної політики [2, с. 6].

Переконані, що запровадження програмно-цільового методу планування бюджетного процесу дозволить перетворити бюджет „проїдання” на бюджет розвитку, збалансувати бюджети у середньостроковій перспективі і головне – якісно підвищить рівень бюджетного менеджменту.

Крім того, для ефективного використання програмно-цільового методу планування бюджетного процесу вкрай необхідно приступити до створення єдиної методологічної і законодавчої бази, зокрема: удосконалити чинне бюджетне законодавство; запровадити державні мінімальні стандарти надання соціальних послуг; підвищити рівень підготовки спеціалістів бюджетної сфери шляхом проведення навчань, тренінгів, семінарів для того, щоб змінити стереотипне мислення; розробити систему показників оцінки виконання бюджетних програм; розробити список типових бюджетних програм за галузями; розпочати практику розробки стратегічних планів та розробити програмну класифікацію бюджетних видатків. Запровадження цих заходів у бюджетний процес дозволить покращити управління фінансовими ресурсами.

Ефективності проведення бюджетного процесу, на нашу думку, можна досягти за рахунок:

– утримання стійкого балансу бюджету;

– застосування програмного методу формування видатків бюджету, програмно-цільового підходу до складання і виконання бюджетів, публічності звітів про витрачання бюджету, створення єдиного органу управління доходами та видатками бюджету;

– казначейського виконання бюджету;

– внутрішнього контролю за цільовим витрачанням коштів і створення єдиної інформаційної бази.

На стадії планування та розробки бюджетних програм нам у перспективі слід застосовувати, як у більшості країн світу, складання проекту бюджету не тільки на наступний рік, а хоча б на середньострокову перспективу. Наприклад, вивчаючи досвід проведення бюджетного процесу в США, можна було б виділити деякі позитивні моменти і запровадити в бюджетний процес України: у США проект бюджету висвітлює бюджетне планування на п’ять років, а бюджетні таблиці складаються з семи років – минулий рік, поточний рік і п’ять наступних років; при складанні проекту бюджету відбувається обмін інформацією, пропозиціями, оцінками і нарисами політичних рішень між Президентом США, працівниками виконавчої служби Президента США, міністрами, головами виконавчих відомств тощо; готується і випускається довідник, де зазначені основні дані про бюджет США, розповсюджується він як у США, так і за кордоном [14, с. 182–184].

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Фінанси»: