Сторінка
3
Антициклічна монетарна політика – варіація кількості грошей в економіці: збільшує її (або підвищує темпи її зростання, що більш реально) під час спаду виробництва, стимулюючи витрати, і зменшує (або підвищує темпом, нижчим за звичайний) під час підйому, стримуючи витрати.
Прихильники Кейнсіанської теорії вважають також, що в умовах безробіття можна інвестувати промисловість з випуску продукції шляхом державної фіскальної політики, тобто шляхом зміни державних видатків та податкової системи, знижуючи при цьому безробіття і не підвищуючи рівень інфляції.
Політика контролю валютного обмінного курсу дає можливість досягти економічної мети шляхом проведення маніпуляції з величиною обмінного курсу, а отже, і експозитно-імпортні операції держави.
Існують також підходи щодо вибору кредитно-грошової політики, що базуються не на номінальних, а на реальних економічних показниках (наприклад, реальний сукупний національний продукт, природний рівень безробіття тощо).
Нині у вітчизняних економічних джерелах грошово-кредитна політика ототожнюється з монетарною Національного банку України. Основною метою такої політики є стабілізація національної промислової одиниці та грошового ринку за рахунок контролю й управління емісією грошей та банківською системою. Але реалізувати це завдання в умовах перехідної економіки монетарна політика може тільки в сукупності з фіскальною, причому і фіскальна, і грошово-кредитна політика повинні становити єдиний механізм досягнення конкретної мети на відповідному етапі.
Для економіки України актуальними є проблеми, пов’язані з:
– трансформацією економіки;
– структурною перебудовою та створеною конкурентоспроможністю виробника;
– подолання дефіциту державного бюджету і тенденції у зростанні державного боргу;
– створення сприятливого капіталу;
– стимулювання розвитку підприємництва (малого і середнього бізнесу) та інвестиційних процесів у країні.
Реалізація цих проблем допоможе конкретизувати тактичні завдання грошово-кредитної політики, зробити їх зрозумілішими й спрямованішими, створить умови для досягнення стратегічної мети фінансових перетворень і макроекономічної стабілізації в цілому.
Вивчення моделей використання грошово-кредитної політики у країнах із ринковою економікою і той досвід, що його має наша країна, дають змогу зробити висновок про необхідність особливого підходу у використанні інструментарію та моделей грошово-кредитної політики, врахування суб’єктивних факторів впливу, незавершеність процесу трансформації, потребу в структурній перебудові, нерозвиненість ринкової інфраструктури та відсутність відповідної законодавчої бази. Така позиція об’єктивно викликає обов’язкове використання в умовах перехідної економіки поряд з інструментами грошово-кредитної політики фіскальних важелів та адміністративних методів управління, адекватних процесу становлення ринкової системи управління.
Наявність різноманітних варіантів у виборі кредитно-грошової політики залишає останнє слово за урядом країни, який вибором та проведенням кредитно-грошової політики може виправдати чи витратити кредит довіри свого народу.
Для країн з перехідною економікою важливим чинником, що впливає на грошово-кредитну політику країни, її місце у світовому співтоваристві є зовнішньоекономічна політика та ступінь співробітництва з міжнародними фінансово-кредитними інститутами.
Україна, проводячи свою грошово-кредитну і валютну політику, повинна орієнтуватися на МВФ, Світовий банк і Європейське співтовариство, при чому реалізація валютної політики має значний вплив на економічні процеси в середині країни, що визначає необхідність коригування монетарної та валютної політики.
Одним із чинників, що негативно впливає на ефективність грошово-кредитної політики є неузгодженість у діях і протистояння різних гілок влади, що призводить до дестабілізації та не досить ефективного виконання прийнятих рішень. Прийняття конкретних економічних програм і законів, як правило, переростає в політичне протистояння між законодавчою та виконавчою владою. Неузгодженість у діях різних гілок влади, політичне протистояння партій і угруповань призводить до прийняття пакетів економічних документів, які не мають реального економічного обґрунтування, а реалізують інтереси фінансово-політичних груп. Все це призводить до того, що грошово-кредитна політика діє тільки на рівні грошово-кредитної системи та майже не впливає на реальний сектор економіки.