Сторінка
3

Ефективність посади класного керівника у сучасному навчально-виховному процесі школи

Цікавою думкою щодо особистості класного керівника є думка учнів. Для прикладу можна навести висловлювання: „Особисто для мене класний керівник повинен уособлювати безмежні простори терплячості, океан добра і море позитиву. Хоча найчастіше трапляється, що хочеш найкращого, а отримуєш як завжди. Класний керівник – це людина, яка протягом кількох років має підтримувати і настановлю вати дітей, а не витрачати купу нервів та підсолоджувати своє проблемне життя цукерками й кавою. Як це не звучить банально, а класний керівник повинен бути батьком або матусею для дітей. Навіть якщо діти не слухаються, можливо варто проявити терплячість, а якщо вони вже зовсім „не з цього світу“, то просто намагатися спілкуватися з ними однією мовою.

Я погоджуюся, що вчитель не повинен підлаштовуватися під шалений ритм його класу. Та повірте: якщо діти збагнуть, що їх розуміють і поважають їхні погляди, вони стануть поважати ваші“.

Стає зрозуміло, що діти також мають свої уявлення про те, чим має займатись класний керівник.

Зміст роботи класного керівника

Класна година, як складова частина роботи класного керівника.

Класна година – одна з форм організації процесу безпосереднього спілкування педагога і вихованців, під час якого можуть поставати важливі моральні, етичні проблеми. Вона включається до шкільного розкладу і проводиться щотижня у визначений день. Зазвичай класна година проходить у формі лекцій, бесіди або диспуту, але може включати в себе елементи гри, вікторини конкурсу.

Види класних годин:

Цільова;

Традиційна;

Особистісно орієнтована;

Змістовна;

Організаційно-діяльнісна;

Оцінно-аналітична.

На думку Н.Є. Щуркової та Н.Є. Фіндацевич, класна година виконує такі функції: освітню, орієнтувальну і спрямовуючу.

Освітня функція полягає у тому, що класна година розширює коло знань вихованців з етики, естетики, психології, фізики, математики, літературознавства та ін. наук.

Орієнтувальна функція полягає у формуванні в школярів певного ставлення до об'єктів оточуючої дійсності, у виробленні в них ієрархії матеріальних і духовних цінностей. Якщо освітня функція передбачає знайомство зі світом, то орієнтувальна – його оцінювання.

Спрямовуюча функція класної години передбачає переведення розмови про життя в сферу реальної практики учнів, спрямовує їх діяльність. Ця функція виступає як реальний вплив на практичний бік життя школярів, їхню поведінку, вибір ними життєвого шляху, постановку життєвих цілей та їх реалізацію.

Тематика класних годин різноманітна. Вона заздалегідь визначається і відображається в планах класних керівників.

Організація класної години починається із психологічної підготовки учнів до серйозної розмови. Важливу частину загальної організаційної роботи становить і підготовки приміщення до даного заходу. Кімната, у якій буде проводитися класна година, повинна бути чисто прибрана, провітрена. Добре б поставити на стіл квіти. Тема класної години може бути написана на дошці або плакаті, де крім неї вказуються питання, що підлягають обговоренню.

Тривалість класної години повинна бути обґрунтованою. Перша класна година в 5 класів може тривати 20-30 хвилин, в 9-11 класах - більше за 1 годину. Однак у будь-якому разі треба враховувати вимоги до режиму дня учнів.

У структурному відношенні класна година складається із трьох частин: вступної, основної, заключної.

Зміст класних годин, методи й форми взаємодії вихованців із класним керівником залежить не тільки від віку учнів, але і їхньої позиції. Якщо на перших класних годинах організатором є класний керівник і інформація виходить в основному від нього, то на наступних класних годинах у їх проведення можуть включатися й школярі. Залучаючи учнів до ведення розмови про життя, класний керівник учить їх аналізуванню життєвих явищ.

Створення учнівського колективу. Створення учнівського колективу, як і виховання взагалі, треба розпочинати зі знайомства з учнями (їх віковими та індивідуальними особливостями). Класному керівнику треба переглянути особисті справи учнів, поспілкуватися з учителями, проаналізувати успішність школярів за минулий рік і скласти загальне уявлення, ураховуючи чинники, які впливають на формування підлітків, а саме: стихійні сили соціального середовища й цілеспрямовані з боку спеціально створених державних і суспільних інститутів.

Залежно від віку дитини одні чинники стають більш вагомими, інші - другорядними, а треті мають постійний фоновий вплив. Наприклад, домашнє середовище має вирішальне значення в розвитку дитини в дошкільному віці. Будучи могутнім фактором виховання в молодшому шкільному віці, сім'я у психологічному сприйнятті дитини з часом поступається місцем перед школою. Провідною, як стверджують психологи, стає навчальна діяльність, а найбільшого авторитету під час формування цінних орієнтацій набуває думка вчителя.

Документація класного керівника. Класний керівник має приділяти увагу роботі з тією шкільною документацією, яка стосується його класу. До цієї документації належать особові справи учнів, класний журнал, щоденники учнів, щоденник класного керівника.

Робота з класним журналом. Основним документом класу є класний журнал. Класний керівник починає заповнювати його на самому початку навчального року і веде журнал упродовж року. Всі необхідні записи він робить самостійно, не залучаючи до заповнення журналу учнів класу.

Класний керівник повинен:

Вивчати журнал не рідше одного разу тиждень, спостерігаючи за успішністю своїх вихованців;

Завжди знати причини пропусків учнями навчальних днів і окремих уроків;

Завжди бути в курсі переживань і труднощів своїх вихованців;

Тісно співпрацювати з учителями-предметниками, пояснювати й доводити до їхнього відома всі проблеми учнів;

Чітко й акуратно робити записи в журналі;

Виконувати всі вимоги навчальної частини.

Підсумкові оцінки за кожний семестр або рік заносяться класним керівником у зведену відомість. Класний керівник записує в класному журналі імена і прізвища учнів за абеткою, заповнює розділ “Загальні відомості про учнів”, відзначає кількість уроків, пропущених учнем, і підбиває підсумки про кількість днів і уроків, пропущених кожним учнем за семестр і навчальний рік.

Класний керівник відповідає за стан журналу свого класу, стежить за систематичністю ведення журналу вчителями-предметниками, що працюють у класі, аналізує успішність учнів, об'єктивність виставлення підсумкових і семестрових оцінок.

Відомості про батьків – необхідна в роботі кожного класного керівника інформація. Щорічно вона вимагає уточнень і корекції, тому її не можна переносити з журналу в журнал, не уточнюючи змін, що відбулися в родинах учнів. Перш ніж заповнювати розділ журналу “Відомості про батьків”, доречно провести анкетування учнів і ще раз уточнити необхідну інформацію.

Для того щоб отримати більш точні відомості, класний керівник може провести діагностику, що надасть неоціненну допомогу родинні й дитині в непередбачуваних ситуаціях.

Поряд зі звичайними питаннями можуть бути поставленні такі питання:

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: