Сторінка
11
За місцем проведення рольові ігри поділяються на на:
●Настільні - найпростіші з технічних вимог гри. Гравцеві потрібні лише папір і ручка, й іноді розроблена система правил і інформаційних карток. Більшість ігор такого роду передбачає наявність підготовленого ведучого, але існують ігри, у яких можна грати й без нього. Попередня підготовка гравців не обов'язкова.
●Кабінетні - ігри, які проводяться у приміщенні і де не потрібно моделювання значних за протяжністю територій і процесів історичних ситуацій. Бажана наявність антуражу і відповідного обладнання. Для цих ігор необхідна присутність ведучих, або вчителів,регулюють хід гри. Підготовка учасників гри залежить від рівня її складності. Можливим є включення елементів настільних ігор.
●Полігонні - найскладніші за технічними вимогами ігри, особливо якщо вони проводяться протягом кількох днів і вимагають рішення транспортних і побутових проблем. Зазвичай, для рольової гри на місцевості необхідні елементи антуражу, костюми учасників, ігрове і туристське спорядження. Для проведення масштабних рольових ігор необхідна присутність кількох вчителів, мед.персоналу й адміністративної групи, які заздалегідь готуються до проведення заходу і контролюють підготовку учасників.
Розподіл рольових ігор за методом створення:
1. Базові ігри - у основі яких лежить настрій на точне дотримання фактів, які викладені у історичному першоджерелі. Беруть базові факти, закони та умови існування обраного світу. Повторюються ситуації, що виникали у реальній історії за зміни цих умов.
2. Умовні ігри - умови і закони існування ігрового світу розробляються творцями гри самостійно,максимально наближені історичних.
Методичні принципи організації та проведення рольових ігор під час уроків історії.Структурна схема, запропонована нижче, є умовним алгоритмом розробки, проведення і грунтовного аналізу рольових ігор.
Організація гри починається з її задуму. Тут слід уявити умови і закони існування ігрової проблеми. Схема така: місце дії, термін дії, дійові особи й займане ними становище, важливі події даного періоду часу, ситуація що склалася на початок гри.
Тут основну увагу потрібно приділити наступним моментам:
■ По-перше, задум має бути цілісним і повним, має допускати масу різноманітних ситуацій, зокрема заздалегідь не заданих. Чим повніше й більше задуманий хід гри,тим краще.
■ По-друге, визначається тривалість гри. Занадто широко задумана ігрова ситуація - її створити практично неможливо, а занадто вузька задумана ситуація вичерпається до заданого ліміту ігрового часу. І те, й те однаково погано, якщо його не дотримуватися.
■ По-третє, визначається форма проведення гри: кабінетна чи полігонна.
Наступний етап організації гри, розробка-правил.Тут треба врахувати наступний момент: щоб уникнути суперечностей у процесі гри, правила мають бути зафіксовані у письмовому вигляді. Всі учасники гри мають бути зацікавлені та ознайомлені з правилами на початку гри, й кожна команда повинна мати хоча б один екземпляр.
У правилах повинна міститись наступна інформація:
● загальний опис ігрової ситуації на початку гри;
● перелік учасників команд;
● правила рахунку ігрового часу;
●правила присудження балів і т.д.
Звичайно, до цього мінімального списку можна додати й інші розділи. Наприклад, бажано включити у правила гри перелік прав і обов'язків гравців й членів журі абр організатора гри.
Нині під час упорядкування правил проведення рольових ігор спостерігається два абсолютно протилежних підходи:
- «Одні люблять максимально короткі правила, які містять лише найнеобхіднішу інформацію. Головний принцип - дозволено все, що не заборонено. У цьому випадку, ігрові ситуації відсутні в правилах, дозволяються організатором гри зі своєї волі, що може викликати дорікання гравців і накладає на організатора додаткову відповідальність.
- Другий підхід передбачає детальний опис ігрової ситуаціїі. Але тут створюється інша проблема: занадто об'ємні правила погано запам'ятовуються гравцями, та й ведучому дуже важко запам'ятати всі можливі ньюанси.
При складанні правил проведення рольових ігор найкраще дотримуватися «золотої середини» і складати правила за принципом-трошки більше, ніж потрібно.
Усі знають, що динаміка гри побудована на досягненні кожним гравцем якихось своїх цілей, це означає,що у кожній грі присутня інтрига. Динаміка ігрової інтриги будується на суперництві гравців, та на відміну від військового зіткнення, де вирішальним виявляється вміння бійця прикривати себе і свого товариша щитом, тут виграє той, хто зібрав найповнішу інформацію про своїх суперників.
Зазначимо такі особливості цілей рольових ігор:
Існує дві варіанта:
а) Намисто - завдання одного гравця зв'язане з завданнями іншого. Наприклад: Один з гравців заборгував велику суму, той кому він заборгував теж зобов'язаний віддати по боргової розписці тощо. Цілі, як намисто нанизане однією нитку, кожна бусина повинна “зробити” що- нибудь.
б) Коло.Можливо, що з простої кругової зацікавленості гравці швидко знайдуть спільну мову, тому потрібно встановити взаємозв'язок, наче кожен гравець перебуває всередині кола .
Хід і аналіз ігрових дій.Отже, гра почалася! Цей етап є найцікавішим для його учасників і найскладнішим для організатора гри. «Під час проведення гри організатор повинен регулювати її хід, контролювати дотримання правил і виконувати роль арбітра у разі виникнення спірних ситуацій. Найчастіше необхідним є обслуговування гри кількома огранізаторами, особливо в проведенні масштабних ігор. І тут важливі одностайність і компетентність організаторів у трактуванні правил.
Залежно від вимог гри, вчитель може мати індивідуальну роль чи перебувати поза процесом. Його основне завдання - підтримувати динамічність подій. З іншого боку, не можна допускати, щоб окрема команда чи гравець влаштовували сильний пресинг, коли переважна більшість гравців не витримує жорсткого темпу гри. У таких випадках необхідно встановити причину накладок й відновити нормальний перебіг подій, запровадивши нові ігрові чинники.
Необхідний постійний контроль над дотриманням правил. Будь-яке їх порушення має негайно й дієво каратися. За особливо грубі чи систематичні порушення можливе видалення гравця з гри. При проведенні рольової гри важливо організувати налагоджене інформаційне забезпечення організаторів протягом усієї гри. Повна інформованість про хід подій допоможе грамотно регулювати хід ігри та зовсім запобігати виникненню позаштатних ситуацій.
Позаштатні ситуації виникають під час проведення навіть в добре організованій грі. Гравці можуть побачити невідповідність у правилах, придумати неординарний хід чи порушити правила. У кожному разі передусім необхідно відновити контроль над ситуацією. Цього не можна допускати. Організатори гри мають детально дати раду сформованій ситуації та перевірити відповідність правилам і картині ігрової ситуації.