Сторінка
7
Дошкільний вік є сензитивним (найбільш сприятливим) для розвитку моральної сфери особистості дитини. У цьому процесі важливу роль відіграє емоційна уява, на основі чого виникають передбачені емоції. Дитина починає уявляти наслідки своїх дій та вчинків, як для себе, так і для інших людей. Лише завдяки уяві вона може пережити біль, страждання іншої дитини, якій зробила боляче, навіть ті самі емоції, співчувати їй.
Емоційна уява дає можливість регулювати свою поведінку, контролювати себе у стосунках з іншими: «Якщо я так зроблю, друг образиться». Розкриття смислу власної поведінки засобом емоційного передбачення відіграє провідну роль у духовному зростанні дитини, у формуванні у неї моральних почуттів та просоціальних форм поведінки (вміння прийти на допомогу, узгодити свої дії з діями товариша, поступитися тощо). Без емоційної уяви не може розвинутися симпатія (співчуття), без неї не можна виховати у дитини доброту, співпереживання .
Сила емоційної уяви настільки велика, що за її допомогою можна набагато ефективніше впливати на дитину, уникаючи небажаної поведінки, ніж за допомогою умовлянь, дорікань, гримання. Таким чином, емоційна уява, передбачені емоції виконують регулюючу функцію в процесі засвоєння дитиною соціальних норм поведінки.
Недостатній розвиток уяви призводить до стійких негативних переживань, до нав'язливих страхів, тривожності: у дитини знижується самооцінка, порушуються контакти з навколишніми, виникає почуття самотності, зневіри. Такі діти вже потребують особливої уваги з боку дитячих психологів.
Таким чином, розвиток уяви в дошкільному віці тісно пов'язаний як з формуванням пізнавальних здібностей дитини, її загальним інтелектуальним розвитком, так і зі становленням її особистості, її морального самопочуття.
Уява – це психічний процес створення образів предметів, ситуацій, обставин шляхом приведення знань, що є у людини, в нове поєднання.
Виділяють наступні види уяви: мимовільне або пасивне: сновидіння, марення, галюцинації (слухові і зорові); довільна або активна уява: що відтворює або репродуктивне і творче. У творчості, у свою чергу, входять мрія і фантазія.
Для розвитку уяви особливо важливим віковим етапом є дошкільне дитинство. Провідною діяльністю дошкільника є гра, тому психічні функції дошкільника, у тому числі уява розвиваються найефективніше саме в ігровій діяльності.
Для вивчення проявів уяви дошкільників в грі були використані методики: « тест я його зліпила з того що було» та « тест намалюй що небудь».
В дослідженні були встановлені результати, що свідчили про можливість розвитку дитячої уяви у в продовж двох неділь, які відводились для проведення занять та ігор на розвиток уяви. Але результати показали лише незначні зміни в розвитку уяви дітей дошкільняток.
Розвиток творчої уяви відбувається в процесі діяльності. Оптимальним засобом для його розвитку у шестирічних дітей є гра. На протязі двох неділь ми провели деякі заняття, що були представлені в більш ігровій формі. Дітям було запропоновано такі завдання:
1) Поглянь уважно, на що схожа кожна фігурка? Назви декілька варіантів, а потім можеш її домальовувати так, як ти собі це представляєш;
2) Домальовуй лінії і фігури так, щоб вийшов чарівний ліс зі своїми мешканцями;
3) Подумай, як можна ці фігури перетворити на дарунки для твоїх друзів. Спробуй домальовувати.
4) Поглянь уважно на кожну пляму і подумай, на що вона схожа. Спробуй домальовувати.
5) Домальовуй ці кружки так, щоб з них вийшла картинка. Можеш декілька кружків об'єднати в одну картину;
6) На картинці узори залишилися лише в одного метелика. Придумай узори для останніх метеликів і розфарбуй їх.
При виконанні цих вправ ми аналізували малюнки, доповнювали, також разом вирішували як їх креативно зобразити, та які саме фігури чи предмети в них зобразити.
Отже, уява - це здатність людини створювати нові образи шляхом перетворення попереднього досвіду. За допомогою уяви людина може змінювати навколишній світ і самого себе, робити наукові відкриття і створювати твори мистецтва.
Все - від перших казок, які ми чуємо в дитинстві, і до найбільших відкриттів - спочатку зобов'язані силі уяви людини. Іншими словами, саме уява багато в чому забезпечує прогрес людства, розвиток і діяльність кожної людини. Адже перш ніж щось створити, що-небудь зробити, прийняти важливе для себе рішення, людина завжди спочатку подає це у своїй уяві. Саме завдяки тому, що до того, як людина почне щось робити, вона здатна в уяві побачити кінцевий результат, уявити майбутнє, вона може підготуватися до нього, в якомусь сенсі навіть оволодіти ним.
Виховуючи дитячу уяву, необхідно домагатися, щоб вона була пов'язана з життям, щоб вона була творчим відображенням дійсності.
Знайомлячись на прогулянках, у бесідах з вихователями та батьками з навколишнім життям, дитина потім відображає сприйняте у своїх малюнках, іграх, і в процесі цієї творчої переробки накопиченого досвіду формується уява.
Необхідно пам'ятати, що уява дошкільника розвивається в діяльності: у грі, в малюванні, в заняттях з рідної мови. Тому організація цих видів діяльності, педагогічне керівництво ними мають вирішальне значення для розвитку уяви .
Важливу роль у розвитку уяви має художнє виховання дітей. Слухаючи казки та художні розповіді, будучи присутнім на спектаклях, розглядаючи доступні її розумінню твори живопису та скульптури, дитина навчається уявляти собі зображені події, у нього розвивається уява.
І, нарешті, добре розвинена уяву дошкільника стане запорукою успішного навчання в школі.
Размещено на Allbest.ru
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Соціальна підтримка дітей та молоді з обмеженою дієздатністю
Особливості роботи соціального педагога в закладах пенітенціарної системи
Організація навчально-виховного процесу в групі дітей середнього дошкільного віку
Педагогічна майстерність, її елементи
Особливості адаптації дітей старшого дошкільного віку з порушеннями мовлення до навчання у школі